1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir?

Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir?

5b90d800c9de3d1b9053cf30_360x400

Hacamat Nedir?

Hacamat Nedir? Hacamat, vücutta birikmiş olan pis kanın vakumlama ile alındığı bir tedavi yöntemidir. Hacamat kelimesi ise, emmek anlamına gelmektedir. Vücutta birikmiş olan pis kan, genellikle bir bardak ile omuz araları, sırt ya da başın arkasından alınmaktadır.

Doğal şekilde atılamayan pis kan, deride birikmekte ve vücuda zarar vermektedir. Hacamat tedavisi ile birikmiş olan bu kan vücuttan alınmaktadır. Böylece, çeşitli toksinler, kimyasal bazı maddeler ve ilaç atıkları vücuttan atılmış olmaktadır.

Hacamat Nedir?

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat için öncelikli işlem olan cildi bir neşter ile çizmektir. Sonrasında ise, geniş ağızlı bir bardak, boynuz ya da çeşitli özel ürünler ile kan çekme işlemi yapılmaktadır. Bu işlem aynı zamanda, ağrı ya da hastalık bulunan bölgeye uygulanmaktadır.

Hacamat işlemi için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Örneğin; hacamat işlemi, tok karna yapılmamalıdır. Ayrıca, ciltte bulunan yanık, egzama ve benlerin üzerine de hacamat yapılmamaktadır. En önemlisi ise, hacamat sonrası belli bir süre yemek ve uyku gibi faaliyetler yapılmamaktadır.

Hacamat tedavisi, bazı kişiler için uygun olmamaktadır. Örneğin; kalp pili olan, kemoterapi alan, diyaliz ya da hemofili gibi hastalıklara sahip olan kişiler, uygun değildir. Bunun yanı sıra; fazla heyecanlı olan kişilere ya da panik atak geçirenlere de hacamat yapılmamalıdır.

Hacamatın Yararları Nelerdir?

Hacamat tedavisinin birçok yararı bulunmaktadır. Bu yararlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Hacamat, diğer tedavi yöntemleri gibi ağrı ya da acı vermemektedir. Herhangi bir zaman ya da işgücü kaybına da yol açmamaktadır.
  2. Hacamat, aldığı toksin ve çeşitli maddeler sonucunda insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu sayede, vücudun direnci büyük ölçüde artmaktadır.
  3. Hacamat ile vücutta bulunan ödem de atılmaktadır.
  4. Hacamat ile bel fıtığı, boyun fıtığı ya da kalp rahatsızlıkları gibi birçok hastalık tedavi edilebilmektedir. Bunun yanı sıra; psikolojik hastalıklarda da hacamat tedavisi kullanılmaktadır.
  5. Hacamat tedavisi ile beynin işlevinde de olumlu etkiler görülmektedir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap