1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Güçlü şifre oluşturma yöntemleri nelerdir?

Güçlü şifre oluşturma yöntemleri nelerdir?

güçlü-şifre
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Güçlü şifre oluşturma yöntemleri nelerdir?

Güçlü şifre oluşturma yöntemleri nelerdir. Yaşantımızda her şeyin yerini şifre aldığından ötürü güçlü bir parola oluşturmak için ne yapılması gerektiğini kontrol edeceğiz.

Bilgisayar, telefon, televizyon, sosyal medya hesapları ve buna benzer tüm alanlara şifre belirlemesi sağlamaktayız. Belirlediğimiz şifreler ise genellikle ya aynı olmaktadır ya da benzer şifreler olmaktadır. Ancak uygulamalara, programlara giriş yaptığımız şifrelerin haricinde beni hatırla düğmesine tıkladığımızda şifre istemeden girebiliyoruz. Böyle olunca da ilerleyen dönemlerde cihazlarda ya da sosyal medya hesaplarında bir sorun yaşamamız durumunda ister istemez sorun yaşayabilmekteyiz. Bazı kullanıcılar ise hatırlaması kolay olsun diye hesaplarına koydukları şifreyi oldukça basit belirlemektedir. Sırf kolay belirlenen şifrelerden ötürü hesapları çalınan binlerce kullanıcı kitlesi bulunmaktadır. Uygulamaların bazıları da kolay şifreleri kabul etmediği için size güçlü bir şifre oluşturmanız gerekiyor diye hata vermektedir. Güçlü şifre için lazım olan bilgileri yazmalarına rağmen o şifreleri belirlesek dahi kabul etmediği zaman direk olarak araştırma içerisine girmekteyiz.

Güçlü şifre oluşturma yöntemleri nelerdir

Güçlü parola oluşturma, güçlü şifre nasıl oluşturulur, güçlü şifre oluşturamıyorum, güçlü parola için ne yapmam gerekiyor, güçlü parola oluşturma tekniği nedir, yüksek seviyede bir parolanın oluşturulabilmesi için nelerin takip edilmesi gerekiyor. Yukarıda bahsettiğimiz alanlara giriş yaparken ki şifrenin güçlü olması için nelerin gerekli olduğunu inceleyeceğiz.

Güçlü parola teknikleri

Koyduğunuz parolalar ne kadar basit olursa kırılması o kadar kolay olacaktır. Yani siz kolay olsun diye 159753 olarak ya da 123456789 şeklinde bir parola oluşturursanız bu şifre hemen kırılabilmektedir. Ya da bunu daha da kolaylaştırmak gerekirse çoğu kullanıcı kendi doğum bilgilerini, annesini, babasının ya da çocuğunun doğum gününü şifre olarak koymaktadır.

Normal şartlarda sosyal medya hesaplarına bu şekilde şifre belirlediğiniz taktirde şifrenin basit olduğuna dair bir uyarı alırsınız. Sizden daha da güçlü bir şifre isteyecektir. Güçlü bir şifrenin oluşturulabilmesi için ilk olarak Büyük harf, küçük harf, rakam ve işaretlerden yararlanabileceğiz.

E-devlet şifresi oluşturmak isteyenlerde de bu sorunun çok görüldüğünü söyleyebiliriz. E devlet giriş şifrenizin de güçlülüğü yine bu alandaki gibi olmalıdır. Karakterleri seçerken Türkçe karakter olmamasına dikkat etmeniz halinde rakamlardan yararlanarak bir şifre oluşturmanız önerilerimiz arasındadır.

Bunların hepsine örnek verecek olursak Test1234! Ya da Deneme1234* yazıp belirleme işlemlerinizi bitirebilirsiniz. Güçlü şifre oluşturma yöntemleri nelerdir sorusunun yanıtını sizlerle paylaştık.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap