1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Google Ne Zaman Kuruldu? Google Tarihi

Google Ne Zaman Kuruldu? Google Tarihi

548980656136201fc8fe4624_360x400

Google Ne Zaman Kuruldu?

Google ne zaman kuruldu? Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google uzun yıllardır hizmet vermektedir.  Google arama motoru bu işe nasıl başladı ve kim açtı gibi sorular herkes tarafından merak edilmektedir. Bu makale içerisinde bu bilgiler hakkında ayrıntıya girilecektir.

Google Tarihi

Google 1998 yılında kuruldu. Özel bir şirket olarak faaliyete başladı. İlk kez halka 19 Ağustos 2004 yılında tanıtıldı. Larry Page, Erşc Schmidt ve Sergey Brin tarafından anlaşılarak kurulan bu şirket, kuruluşundan bu yana misyonunu hiç değiştirmedi. Google her zaman dünyadaki bilgiyi organize etmek ve buna dünyanın her yerinden herkesin erişebilmesini ve kullanmasını hedeflemiş ve bu hedefte ilerlemiştir. Google şirketinin merkezi California’da bulunmaktadır. Resmi olmayan sloganı don’t be evil” yani Türkçe anlamı ile “kötü alma” sloganı ile yola devam etmektedir.

Google Ne Zaman Kuruldu?

Google Ne Zaman Kuruldu? Google Yükselişi

Arama motorları o dönemlerde arama kelimelerinin kaç kere görüntülendiği konusunda mantık yürütüp ona göre sıralama yapmaktaydı. Google bu mantığı bir seviye ileriye taşıdır. Web sitesi arasındaki ilişkiyi analiz edebilmek için sistem geliştirdi. Bu sisteme PageRank adı verildi. Google kurucuları arama motoruna öncelikle BackRub ismini verdiler. Fakat daha sonra bu isim googol olarak değiştirildi. Daha sonra da bu kelime üzerinde imla değişikliği yaparak isim Google oldu. Bu isim büyük bir bilgi kaynağı olduğu için verilmiştir.

Google Ürün ve Hizmetleri

Google yalnızca bir arama motoru değildir. Google’ın birçok ürünü ve hizmeti bulunmaktadır. Bu ürün ve hizmetler şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Reklamlar
  2. Arama motoru
  3. Verimlilik araçları
  4. Yatırım ürünleri
  5. Diğer ürünler

Ürün ve hizmetlerin her biri farklı yıllarda Google uygulamasına eklenti. Bu ürün ve hizmetlerin hepsi milyarlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Google genç bir arama motoru olmasına rağmen ismini tüm dünyaya duyurmuştur. Öyle ki herhangi bir tarayıcıda herhangi bir arama motorunda arama yapılsa dahi Google adı ile aktarılmaktadır. Google arama motoru ile özdeşleşmiş bir isim haline gelmiştir. Bu hem ülkemizde hem de dünyada geçerli olan bir durum olmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap