1. Ana Sayfa
 2. TEKNOLOJİ
 3. Google Ne Demek? Google Nasıl Çalışır?

Google Ne Demek? Google Nasıl Çalışır?

google_360x400

Google Ne Demek?

Google ne demek? Google; bir arama motorudur. Ülkemizde ve dünyada arama motoru denildiğinde Google nedir sorusuna cevap verilmektedir. Google anlamı ne diyecek olursanız, isteğiniz her konu hakkında anahtar kelimeler ile soru soracağınız bir arama motorudur. Google, internet tabancı hizmetler geliştirmektedir. Ayrıca internet içerisinde arama yapmak, reklam teknolojilerine yatırım yapmak ve çevrimiçi bilgi dağıtımında bulunmak Google görevleri arasında bulunmaktadır.

Google Ne Demek?

Google Nasıl Çalışır?

Google arama motorunda arama çubuğuna hakkında bilgi alınması istenen konunun anahtar kelimeleri yazılmaktadır. Bu anahtar kelimeler çerçevesinde, o anahtar kelimeler alanında içerisinde bilgi barındıran tüm web siteleri Google’da sıralanmaktadır. Google sıralama yapmak için bazı kriterlere bakmaktadır. O kriterler ise şu şekilde listelenmektedir.

 1. Arama yapılan kelimelerin anlamına, anlamına hangi kavramların karşılık geldiğine, diline ve insanların o kelimeyi neden arattığına bakarak algoritma hazırlamaktadır.
 2. Anahtar kelimeler web sitesini bulmak için en doğru seçeneklerdir. Hangi sayfada o kelimeler daha sık kullanıldıysa o sayfaları sıralar. O anahtar kelimelerin ana başlık alt başlık ya da içerikte kullanılması da sıralama için önemlidir.
 3. Web siteleri o konuya mı yoğunlaşmış, yoksa birden fazla konu içerisinde bu konuya da yer mi vermiş bu da Google tarafından incelenmektedir. Web sitesinde ne kadar geniş bilgi yer alıyorsa, o site o kadar yararlıdır. Google’da bu mantıkla ilk sıralara daha çok bilgi içeren sayfaları getirmektedir.
 4. Sıralama sırasında arama yapan kişinin konumu, geçmiş aramaları, ayarları, sık kullandığı web siteleri de dikkate alınmaktadır.

Google’da yalnızca metin araması yapılmamaktadır. Ayrıca bazı kategoriler bulunmaktadır. bu kategorilere göre de arama yapmak mümkündür. Google arama kategorileri şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. Haberler
 2. Görseller
 3. Alışveriş
 4. Videolar
 5. Kitaplar
 6. Haritalar
 7. Uçuş Arama
 8. Finans
 9. Dil
 10. Zaman
 11. Google Translate

Aramanızı daha özel hale getirmek için bu kategorilerden de faydalanabilirsiniz. Örneğin yalnızca haberlerde bir konu arıyorsanız aramayı haberler kategorisinde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer aradığınız şey konunun yalnızca görselini oluşturuyorsa o zaman görseller kategorisinde arama yapabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap