YENİ GELİŞME

Girişimcilere 150 bin TL’ye kadar destek veriyoruz

 Tarih: 06-12-2017 12:58:52
Van Demirciler Tamirciler Esnaf Sanatkarları Odası, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini başarıyla tamamlayan 60 kursiyere sertifikaları verildi.

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray: “Düşünmeden ve iyice ölçmeden iş yeri açmayın"

 

  Van Demirciler Tamirciler Esnaf Sanatkarları Odası; girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmeler kurulmasını sağlamak amacıyla DAKA ve KOSGEB işbirliğiyle düzenlediği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamladı. 

 

Van Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) konferans salonunda düzenlenen sertifika törenine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Van İl Müdürü Abidin Göksoy, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdurrahman Çohaz, AK Parti Van İl Başkan Vekili Adnan Yörük, birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve kursiyerler katıldı.

 

  “İşletmenin kurulmasından çok sürdürebilirlik önemlidir”
  Sertifika töreninde bir konuşma yapan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, son yıllarda hükümetin girişimcilere çok ciddi destekleri olduğunu belirtti. 

 

DAKA Genel Sekreteri Güray, “Nitelikli bir iş fikriniz ve nitelikli bir projeniz varsa, A kurumu olmasa B, B kurumu olmasa C kurumundan mutlaka destek alırsınız. Şimdilerde yeni destek mekanizmaları çıktı. İşletmenin kurulmasından çok sürdürebilirlik önemlidir. Düşünmeden ve iyice ölçmeden iş yeri açmayın. İyi bir piyasa ve pazar araştırması yapın, daha sonra işletme kurun. Çünkü en önemlisi, işletme kurulduktan sonra en kritik süreç ayakta kalma sürecidir. Belli bir kapasiteye gelindikten sonra destekler çeşitleniyor. Kalkınma ajanslarının, Avrupa Birliğinin ve diğer bakanlıkların destekleri var. Tekstilkentteki müteşebbislerimiz aynı anda 4-5 devlet desteğinden faydalanabiliyorlar. Şu an 100’ün altında eleman çalıştıran işletme yok orada. Bunlar sizin için hayal olarak gelmesin, onlar da sizin gibi sıfırdan başladılar. DAKA olarak her yıl bütçemize mutlaka girişimcilik eğitimleri için kaynak ayırıyoruz. Girişimcilik eğitimi almak isteyen vatandaşların eğitim maliyetlerini DAKA olarak biz finanse ediyoruz. KOSGEB ile işbirliği yapıp sizleri sertifika sahibi yapıyoruz” dedi.

 

  “Girişimcilere 150 bin TL’ye kadar destek veriyoruz”
  Girişimcilik eğitimini tamamlayıp sertifika alan kişilerin KOSGEB’e müracaat etmesi halinde 150 bin TL’ye kadar destek verildiğini anımsatan KOSGEB Van İl Müdür Yardımcısı Abdulhadi Arvas ise, “KOSGEB olarak genellikle işletmesini kurmuş ve bize üye olmuş esnafa destek veren bir kuruluşuz. Ancak 2012 yılından itibaren hükümetimizin ve bakanlığımızın öngörüsü üzerine özellikle iş fikri olup girişimci ruhu olanlara KOSGEB’de ek bir destek modeli uygulayarak, iş yeri kurmak isteyen kişilere yardımcı oluyoruz. Özellikle girişimcilik eğitimini alıp sertifika almaya hak kazan kardeşimiz,  KOSGEB’e müracaat etmesi halinde 150 bin TL’ye kadar destek veriyoruz. Bu desteğin 50 bin TL’si hibe, 100 bin TL’si de makine ve ekipman alma kaydıyla 2,5 yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli ve sıfır faizli bir kredi desteği veriliyor. Öte yandan bu kişiler makine ve ekipman kredisinin dışında KOSGEB’in bütün desteklerinden de aynı şekilde yararlanmaktadır” şeklinde konuştu.


  
  “Girişimcilik bir iş fikridir” 
  Van Demirciler Tornacılar Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Yönetim Kurulu Başkanı İdris Karael de, bölgenin ve Van’ın kalkınması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek, “Sokaktan gezen çocukları alıp çırak, kalfa ve usta yapıyoruz. Dolayısıyla kalifiyeli eleman olarak kazandırdığımız bu kişiler, organize sanayi bölgesinde büyük yatırımcıların işlerini yürüten elemanlar oluyor. Ailesinin bakamadığı çocukların bileğine altın bilezik takıyoruz ve sanat öğretiyoruz. Girişimcilik bir iş fikridir. Bir işi fikir edinmek ve o doğrultuda küçücük sermayesiyle beraber işletme kurmak, çalıştırmak ve daha sonra büyümektir” diye konuştu.

 


  Konuşmaların ardından eğitimini tamamlayan 60 kursiyerlere sertifikaları verildi.

  Kaynak: iha   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Olumsuz hava şartlarında çalışma... Olumsuz hava şartlarında çalışma... Türkiye'nin kışı en soğuk geçen yerlerin başında gelen Van'ın Çaldıran İlçesinde..
Van’da 2 minibüste arama Van’da 2 minibüste arama Van’da polis ekipleri tarafından yapılan 2 ayrı çalışma sonucu yurda yasadışı yo..
Tuşba cıvıl cıvıl olacak Tuşba cıvıl cıvıl olacak Van merkez Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, başkanlık sürecinde ve..
Kız çocukların mutlaka okullara getirilmesi şart Kız çocukların mutlaka okullara getirilmesi şart Vali Murat Zorluoğlu, İpekyolu ilçesindeki Mehmetçik Selen İmam Hatip Ortaokulun..
  GÜNDEM HABERLERİ
 81 ilde devreye girdi 81 ilde devreye girdi İçişleri Bakanlığı’nca kullanılan 95 yazılım, kodlanarak yeniden güncelendi. ..
Yenikapı'da “Kudüs İslam’ındır” mitingi düzenlendi Yenikapı'da “Kudüs İslam’ındır” mitingi düzenlendi Mitinge katılmak isteyenler, öğle saatlerinden itibaren Yenikapı Etkinlik Alanı'..
Milyonlarca memura müjdeli haber Milyonlarca memura müjdeli haber Ocak ayından itibaren memurların aile yardımları da artacak. Toplu sözleşme görü..
Eski hücre arkadaşından flaş iddia… Eski hücre arkadaşından flaş iddia… New York Times (NYT) gazetesinin davayla ilgili gelişmeleri takip eden muhabiri ..
  SİYASET HABERLERİ
Davutoğlu'ndan flaş açıklaması! Kim haksız kazanç elde etmişse... Davutoğlu'ndan flaş açıklaması! Kim haksız kazanç elde etmişse... Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Konyalılar Federas..
Ak Parti'den seçim kararı: Baraj aynı kalacak Ak Parti'den seçim kararı: Baraj aynı kalacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin 6 ayrı yasada yapılacak uyum düzenlem..
Destici'den flaş 'Zarrab' çıkışı Destici'den flaş 'Zarrab' çıkışı Zarrab'ın pisliklerini tanıklık sıfatıyla takas eden Haçlı zihniyetin Türkiye'ye..
CHP’nin iftira siyaseti çöktü...Rezil oldular CHP’nin iftira siyaseti çöktü...Rezil oldular Türkiye düşmanlarıyla aynı safta yer tutan CHP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile..
  EKONOMİ HABERLERİ
Asgari ücret için ilk rakam belli oldu Asgari ücret için ilk rakam belli oldu İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu i..
İşsizlik rakamları açıklandı İşsizlik rakamları açıklandı İşsiz sayısı 2017 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 104 bin ki..
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin ikinc..
Emekliye en az bin 565 lira Emekliye en az bin 565 lira ​Emeklilerin Ocak zammı için son viraja girildi. Yılın ikinci 6 aylık dönemindek..
  EĞİTİM HABERLERİ
 Milli Eğitim Danışma Kurulu Toplantısı Milli Eğitim Danışma Kurulu Toplantısı 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Milli Eğitim Danışma Kurulu toplantısı Va..
Öğrenciler ilk kez sinemayla buluştu... Öğrenciler ilk kez sinemayla buluştu... Van’ın Edremit ilçesindeki öğrenciler, "Öğrenciler Sinema ile Buluşuyor Etkinliğ..
Evde eğitim alan öğrencilere ziyaret Evde eğitim alan öğrencilere ziyaret 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nura..
Yılmaz açıkladı: Liseye girişte yeni sistem Yılmaz açıkladı: Liseye girişte yeni sistem Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, katıldığı canlı yayında liseye geçişte yeni sistemle..
  MAGAZİN HABERLERİ
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
Fikret Hakan hayatını kaybetti! Fikret Hakan hayatını kaybetti! Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan bir süredir akciğer kanseri teda..
  SPOR HABERLERİ
Van Büyükşehir Belediyespor farklı yenildi Van Büyükşehir Belediyespor farklı yenildi Spor Toto 3. Lig 2. Grupta mücadele eden Van Büyükşehir Belediyespor ilk yarının..
Van Büyükşehir Belediyespor maçında şaibe iddiası Van Büyükşehir Belediyespor maçında şaibe iddiası Van Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Abdullah Çalım: - “Yetkililerin ne ..
Kendi evinde yenildi Kendi evinde yenildi - Van Büyükşehir Belediyespor: 0 - Pazarspor: 4
Galatasaraylı futbolcular Kudüs kararına tepki gösterdi Galatasaraylı futbolcular Kudüs kararına tepki gösterdi Galatasaray'ın Süper Lig'in 15. haftasında sahasında Teleset Mobilya Akhisarspor..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam et..
Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Bilgi Güvenliği Konferansı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Siber saldırıl..
  BÖLGE HABERLERİ
 insan hakları ve demokrasi semineri  insan hakları ve demokrasi semineri Van’da vatandaşa daha iyi hizmet vermek amacıyla jandarma personeline ‘insan ha..
Bakan müjdeyi verdi! Bakan müjdeyi verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Ulaştırma Denizcilik ..
Dikkat! İlk cezası 206 lira Dikkat! İlk cezası 206 lira Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafı..
Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Şemdinli’nin Kuzey Irak sınırında bir grup teröristin sızma girişimi sonucu çıka..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Büyükşehirden kadınlara el sanatı desteği! Büyükşehirden kadınlara el sanatı desteği! Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kadınlara yönelik verilen el sanatı kurslar..
Türk Müziği Devlet Konservatuvarından muhteşem gece  Türk Müziği Devlet Konservatuvarından muhteşem gece Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Türk Müziği Devlet Konservatuarının orga..
DAKA destekli ‘Drama’ eğitimi  ... DAKA destekli ‘Drama’ eğitimi ... Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) destekleriyle 20 sosyal hizmet personeli..
 Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı Gevaş Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Gevaş’ta Doğa, Kültür ve..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı