1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Kadim Tarihten Günümüze Geliştirilen Dekorasyon Ürünü

Kadim Tarihten Günümüze Geliştirilen Dekorasyon Ürünü


vanhaber.com.tr

Bu yazımda sizlere günümüzün en popüler dekorasyon ürünü olan gergi tavan sistemlerinin aslında pekte yeni bir buluş olmadığını ve zamanla nasıl geliştirildiğini değerlendireceğim.

Evet, gergi tavan sistemleri sadece günümüzdeki şıklığıyla değil tarihten bugüne kadar gelişim süreciyle de incelenmesi gerekir. Gergi tavan sistemleri, dünyanın ilk tavana uygulanan özel dekorasyon yöntemi olarak bilinmektedir. Yanlış duymadınız günümüzün en modern dekorasyon ürünleri olarak bilinen gergi tavan resimleri aslında klasik dekorasyon ürünlerinden bile daha ilkel bir dekorasyon yöntemidir. Kadim roma, antik Yunan ve eski Mısır uygarlıklarında yaşamış varlıklı kişiler ipek kumaşlardan oturdukları konakların salonlarının duvarlarına ve tavanlarına gerdirilerek, donatılarak zengin durmasını sağlarlardı. Ancak bu eski gergi tavan uygulamalarda birtakım sorunlar meydana getirdi. Gerdirilebilir özellikte olmayan ipek zamanla sarkar, deforme olur. Ve bu ipek yanmaya dayanıklı değildi.

21 Yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte, adeta tavan süsleme geleneği olan gergi tavan sistemleri de gelişti ve günümüzdeki halini aldı. PVC membranlarla uygulanan yanmaya dayanıklı, nemden etkilenmeyen, hijyenik, steril, ısı yalıtımı sağlayan ve şık görünümü artıran bir hale geldi. Gergi tavan uygulaması gösterişli, şık ve de esnek bir yapıya sahip olması günümüz insanının gelir düzeyini zorlamayan ekonomik fiyat avantajı en çok tercih edilen dekoratif aksesuarlardan biri olmasını sağlamıştır.

Gergi tavan sistemleri, sıra dışı yapısı ile ısıtılarak istenilen forma girebilen, çeşitli renk ve dokularda özel alüminyum profillerine gerilerek uygulanması tekniğidir. Düz, dairesel ve diğer geometrik formlu tavanların yanı sıra tonoz ve kubbe gibi radyuslu uygulamalara olanak sağlar. Bu esneklik sayesinde her projede kendine has, tavan ve duvarlarda özgün tasarım imkanı sunar. Gergi tavanı sadece görsel bir yapı ya da malzeme olarak düşünmeyin, bura da sağlık ve hijyen de olmazsa olmazlar arasında.  Gergi tavan m2 fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Evet umarın makale faydalı olmuştur bu içeriği asıl sahibi olan gergidizayn sitesini incelemek ve gergi tavan modelleri 2020 galerisine göz atmak için lütfen web sayfasını ziyaret ediniz.

REFERANS:  gergidizayn.com

Yorum Yap

Yorum Yap