1. Ana Sayfa
  2. EĞİTİM
  3. Sertaç Aysan’ın Kaleminden Geleceği şekillendiren Meslek: Makine Mühendisliği

Sertaç Aysan’ın Kaleminden Geleceği şekillendiren Meslek: Makine Mühendisliği

WhatsApp Image 2020-08-13 at 23.11.49
vanhaber.com.tr

Geleceği şekillendiren Meslek: Makine Mühendisliği

Tanım olarak Makine Nedir?

Herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek, belli bir güçten yararlanarak bir işi yapmak veya etki oluşturmak için dişliler, yataklar ve miller gibi çeşitli elemanlardan oluşan düzenekler bütünüdür.

Makine Mühendisliği nedir?

Makine mühendisliği, temel fizik kurallarını ve malzeme teknolojilerini bir araya getirerek mekanik ürünlerin tasarım, üretim, analiz, gelişim ve bakımıyla ilgili çalışmalar yürüten, fiziksel olayları matematiksel olarak modellemek amacıyla problemlere analitik çözümler sunabilen mühendislik disiplinidir.

Kimler bu bölümde başarılı olabilir?

Mekanik eşyaların çalışma prensiplerini merak eden, makine kavramına tutku duyan, hedefini bilen ve hedefinin peşinden koşanlar başarılı olabilir. Ayrıca hayal gücü güçlü, tasarıma yatkın kişiler bu bölümde başarı sağlarlar.

Makine Mühendisliği enerji ve maddeyi manipule ederek, değiştirerek, dönüştürerek insanların hayatını kolaylaştıran, normal şartlarda insan gücü ve kabiliyetleri ile yapılamayan veya zor olan veya zaman alan işlerin yapılmasını sağlayan sistemlerin, bu sistemler ısıl olabilir mekanik olabilir, hidrolik olabilir ve benzeri sistemlerin tasarımı, analizi, imalatını ve bakımını kapsayan temel mühendislik alanlarından birtanesidir. Makine mühendisliğinin alanı ve tanımı çok geniştir. Öyle ki içinden uçak mühendisliği, gemi mühendisliği, malzeme mühendisliği gibi bir çok mühendislik çıkarmış bir mühendislik alanıdır. Bir makine mühendisi her türlü tasarım, imalat, ar-ge, gıda, demir-çelik, nükleer ve termik santraller, uçak, ısıtma-soğutma ve bu gibi birçok sektörde bakım, onarım, kalite kontrol, tasarım, pazarlama, proje ve idari görevlerde çalışabilirler.

Makine mühendisleri ayrıca yolcu gemileri, savaş gemileri ve yük gemilerinde makina tasarımında, otomotiv endüstrisinde otomobillerin, kamyonların ve otobüslerin karoseri ve tüm yedek parçalarının tasarım, analiz ve üretiminde, havacılık ve uzay endüstrisinde uçak ve uzay araçlarının tasarım ve üretiminde çalışabilmektedirler. Makine mühendisliği okumak isteyen bireylerin diğer mühendislik dallarında da olması gerektiği gibi matematik, fizik ve kimya gibi sayısal alanlarda başarılı, üç boyutlu düşünebilen, analitik düşünen, sorunlara pratik çözümler getirebilen kişiler olması gerekmektedir. Ayrıca bir makine mühendisi yaratıcı düşünebilmeli, çizim yapmayı sevmeli, makinalarla uğraşmayı sevmeli, kirli ortamlarda bulunmaktan çekinmemelidir.

Geleceği şekillendiren Meslek

Makine üretiminde, geliştirilmesinde, pazarlanmasında ve daha pek çok konuda oldukça ön plana çıkan kişilerdir. Asıl görev olarak ise bir makine mühendisinin yapması gereken tasarlama işleridir. Bu konuda mühendisin oldukça iyi bir performans sergilemesi gerekmektedir. Daha sonra makine üretim yönetimleri bakımından iyi bir şekilde değerlendirme yapma ve bunu daha iyi şekilde geliştirmeye çalışma. Daha sonrasında ise makine üretim ve planlanmasında başarı sağlamaya çalışmaktır. Tabi bir makine mühendisinin bu gibi durumlarda başarı göstermesi ve adından söz ettirmesi çalışılan yerin imkanlarına göre de değişmektedir. İyi imkanlar makine mühendisini de olumlu etkiler.

Makine Mühendisliği düşünen kardeşlerime son olarak bunu söylemek isterim.Şunu unutmayın ki gerçekten idealleri olan pek çok insan müthiş yerlerde mühendislik yapıyorlar. Bölümü kazanmadan yada bölümü okurken mezun olduğunuzda ne yapacağınıza karar vermeniz harika olacaktır. AR-GE mühendisi olacaksanız henüz öğrenciyken CATIA,Solidworks,Autocad gibi CAD programlarını öğrenebilir, staj yerlerinizi buna göre seçebilirsiniz. Unutmayın mühendis asla beklemez ve yerinde saymak gibi bir lüksü yoktur! Bunun farkında olarak makine mühendisliği tercih etmek gerekir.

MAKİNE MÜHENDİSİ

SERTAÇ AYSAN

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap