1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Gastronomi Nedir? Gastronomi Tarihçesi

Gastronomi Nedir? Gastronomi Tarihçesi

hqdefault
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Gastronomi Nedir?

Gastronomi nedir? Yemek kültürleriyle yöresel kültürler arasındaki bağlantıyı araştıran çalışmalara gastronomi denmektedir. Gastronominin çalıştığı konular, tüketilebilir tüm içeriklerle beraber temiz, beraberinde sağlık açısından uygun olma mecburiyeti bulunan ve göz ahengini sağlanmasını amaç bilen etkinlikler oluşturur.

Gastronomi aynı zamanda sözcük manası olarak, yemeği iyi yeme merakı diye geçmektedir. Sağlık şartlarına uygun, özenle düzenli hale getirilmiş, beğenilen ve lezzetli mutfak, yemek düzeni ve sistemidir.

Gastronomi Nedir?

Gastronomi Tarihçesi

Etimolojik manada araştırıldığında Yunanca sözlüğünden ‘gastros’ ve ‘nomos’ sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşan bu kelime Türkçede ise mide kuralı manasına karşılık gelmektedir. Bazı zamanlarda mide yasası şeklinde de adlandırılabilir. Türkçe’mize Fransızcadan geçmiş bu sözcük genel olarak güzel ve lezzetli mutfak ve iyi yeme merakı olarak anılmaktadır.

Gastronominin tarih açısından yükselişi 9. yüzyılın sonlarına doğru başlamıştır. İlk olarak Charles Monselet tarafınca açıklanmaya başlanmış olan bu bilim sonraları ise Joseph Bercholux’un eseri ile 1801 senesinde literatüre girmiş bulundu. Aynı çalışmalar üzerinde yoğunlaşan Jean Brillat de gastronominin açıklamalarını şu şekilde sunmuştur. Gastronomi, kişilerin gıdalarını ilgilendiren ve her türlü konuda sağlanmış kapsamı geniş olan bir bilgi birikimidir. Aynı zamanda muhtemel olan en iyi beslenme eşliğinde insanın korunması amaçlamaktadır.

Batı kesimdeki ilk gerçekleşmiş gastronomi çalışması Fransız Jean Brillat Savatin tarafınca yazılmış ‘tat fizyolojisi’ olmuştur. Yemek kültürünün bulunduğu her yerde gastronomiden bahsedilebilmektedir. Aynı zamanda fizik, tarih, gıda, kimya ve psikoloji gibi tüm bilimlerle bir ilişki içerisinde bulunmaktadır.

Batı bölgelerindeki ülkelerde gastronomi, Rönesans ile gelişim göstermeye başlamıştır. Başlangıç olarak İtalyan mutfağı olmak üzere Fransız ve diğer ülke mutfaklarının çeşitli kültürlerle etkileşimi beraberinde gastronomiye olan önem fazlasıyla artmaya başlamıştır.

Gastronomi Eğitimi

Sıradan bir meslek olmaktan öte günümüz şartlarında bir sanat olarak kabul edilmiş gastronomi, Türkiye’deki pek çok üniversitede bölüm olarak eğitim vermektedir. 4 yıllık lisans eğitimi ile başlamakta olan süreç, yemek kültürünün tüm inceliklerini öğretmek amacıyla sunulmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap