1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji-nedir-800x445
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji nedir? yaygın kas iskelet ağrıları ve onun yanında yorgunluk, uyku, hafıza ve ruh hali bozuklukları ile birlikte ortaya çıkan bir bozukluktur. Araştırmacılar fibromiyaljinin beynin ağrı sinyallerini işleme yöntemini etkileyerek ağrı hissini arttırdığına inanıyorlar.

Belirtiler genelde fiziksel travma, ameliyat, enfeksiyon veya büyük psikolojik stres sonrasında başlarlar. Diğer vakalarda ise tek bir duruma bağlı olmadan zaman içerisinde artış gösterirler.

Kadınlarda fibromiyalji gelişimi ihtimali erkeklerden daha fazla. Fibromiyaljisi olan pek çok insan baş ağrıları, eklem bozuklukları, huzursuz bağırsak sendromu, anksiyete ve depresyona da sahip oluyor.

Fibromiyaljinin bir çaresi olmasa da, çeşitli ilaçlar belirtilerin kontrolüne yardımcı oluyorlar. Spor, rahatlama ve stres azaltma yöntemleri de yardımcı olabilirler.

Fibromiyalji nedir

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji belirtileri şöyle:

  1. Yaygın ağrılar: Fibromiyalji ile ilişkilendirilen ağrılar genelde en az 3 ay boyunca sürmüş sabit can sıkıcı ağrılar olarak tanımlanıyorlar. Yaygın olarak görülmesi için bedeninizin her iki yanında ve belden aşağı ve yukarıda olmalı.
  2. Yorgunluk: Fibromiyalji sahibi olan insanlar genelde uzun süreler uyudukları söylense bile yorgun uyanıyorlar. Uyku genelde ağrılar ile bozukluyor ve pek çok hastanın huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesi gibi başka uyku bozuklukları da var.
  3. Bilişsel zorluklar: Fibro-fog olarak adlandırılan belirtide zihinsel işler için odaklanma, dikkat gösterme ve konsantre olma yeteneği azalıyor.

Fibromiyalji aşağıdakiler gibi başka ağrılı rahatsızlıklar ile birlikte de varolabilir:

  1. Huzursuz bağırsak sendromu
  2. Migren ve diğer tip baş ağrıları
  3. Doku içi kistler veya ağrılı mesane sendromu
  4. Temporomandibular eklem bozuklukları

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap