1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Fibramiyalji Nedir? Fibramiyalji Neden Olur?

Fibramiyalji Nedir? Fibramiyalji Neden Olur?

59ca308b18c77416c844041a_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Fibramiyalji Nedir?

Fibramiyalji nedir? Genel yorgunluk şeklinde belirti veren ve kas, kemik ağrıları olarak insan hayatını olumsuz etkileyen kronik hastalığa Fibramiyalji denilmektedir. Kişiye özel belirtileri bulunduğu için teşhisin koyulabilmesi için ortak bir test ve benzeri teşhis aracı bulunmamaktadır. Nedenleri de net bir şekilde bilinmemektedir. Tespiti zor bir hastalık olması bu sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Fibramiyalji Nedir?

Fibramiyalji Neden Olur?

Fibramiyalji hastalığına neden olan etkenler tespit edilememiştir. Araştırmalar sonucunda bazı durumların bu hastalığı tetiklediği sonucuna varılmıştır. O faktörler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Stres

Fiziksel ya da duygusal yaşanan olaylar neticesinde stresli olmak bu hastalığı tetikleyen faktörlerden bir tanesidir. Stres vücuda zarar veren ve sonucunda birçok olumsuz hastalık doğurabilen bir duygudur. Bu nedenle her şekilde uzak durulması gerekmektedir.

  1. Karakter

Karakter olarak hashas olan insanların Fibramiyalji hastalığına yakalanma riski daha fazladır. Bu durumun stres ile de doğrudan bağlantısı bulunmaktadır. Her şeyde ve her şeyin mükemmel olmasını isteyen insanlarda ve olaylar karşısında dayanıklılığı düşük olan insanlarda daha çok rastlanmaktadır.

  1. Travma

Fiziksel ya da duygusal olarak bir travma yaşayan insanlarda bu rahatsızlık görülebilmektedir. Fiziksel olarak şiddet gören ya da ağır bir kaza geçiren, duygusal olarak da bir yakınını kaybeden gibi ağır durumlar yaşayanlar bu hastalığa yakalanabilmektedir. Bu durumunda stres ile doğrudan ilişkisi bulunmaktadır.

  1. Genetik

Aile üyelerinde Fibramiyalji rahatsızlığı görünen kişilerin bu rahatsızlığa yakalanma oranları daha fazladır. Bu nedenle genetiğin Fibramiyalji hastalığı üzerinde bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

  1. Enfeksiyon

Çeşitli enfeksiyonlar da Fibramiyalji hastalığının ortaya çıkmasında rol oynayan faktörlerden bir tanesidir.

Görüldüğü üzere Fibramiyalji hastalığının ortaya çıkmasına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. fakat bu faktörlerin bir çoğunun ortak özelliği strestir. Stres Fibramiyalji hastalığından çok daha ciddi hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle stresten uzak durmak her insan için çok önemlidir. Kişilik ve karakter olarak stresli olan ve olaylara çabuk tepki veren kişilerin de psikologdan destek alması ve bu durumları atlatması beklenilmektedir. Stres her hastalığa zemin hazırlayan bir duygu bozukluğudur.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap