1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Felsefe Nedir? Ne Anlama Gelir? Alt Dalları?

Felsefe Nedir? Ne Anlama Gelir? Alt Dalları?

kako-b1ZZ6Emwq7q85gZe
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Felsefe Nedir?

Felsefe ne anlama geliyor sorusu yıllardır ne merak edilen konulardandır. Genel olarak insanlar filozofların yaptığı iştir gibi cevaplar vermektedir. Ancak bu çoğu kişiyi tatmin etmeyecek ve felsefenin ne demek olduğuna dair bize net cevabı vermeyecektir. Felsefenin kelime anlamı olarak bilgeliğe önem vermek bilgeliğe değer vermek anlamı taşır. Felsefenin tek bir tanımı yoktur ve çoğu kişi için farklı farklı anlamlar çıkarılabilir. Hatta kimi insanlar için bir tanımı yoktur.

Ne Anlama Gelir?

Felsefede her zaman bir karşıtlık vardır ve sürekli düşünür. Her zaman durumun ne üst seviyesine ulaşmaya çalışır. Daima sorgular ve sorgulama asla bitmez. Bu alan da her konuda farklı bir eğilim görülmektedir örneğin realizm, pragmatizm, agnostisizm gibi bir konuya farklı yerlerden ele alan eğilimler bulunmaktadır. Yani ne anlama geliyor sorusunun bir tane değil birçok yanıtı vardır.

Felsefe

Felsefe Yapmanın Yöntemleri ve Türleri

Felsefenin ne anlama geliyor sorusundan ise felsefenin yöntemleri ve türleri daha fazla ilgi görmekte.

  • İlk olarak Akademik felsefeden bahsedelim. Akademik felsefe ne demek diye bakacak olursak Akademik felsefe kısa üniversitede yapılan felsefeye denir. Akademik felsefe popüler felsefeden bir noktada ayrılır. Akademik filozof ilk olarak felsefeyi öğreten kişi konumundadır ve asıl farkı şudur akademik felsefe felsefenin çalışma yöntemi ile ilgilenir popüler felsefe ise sorunlar ile ilgilenir.
  • Popüler felsefede sorunlar ile ilgilenilir. Burada kavram analizi ve belli bir ilkeye yönlendiren diyalog yöntemleri ile kullanılır. Bu  yöntemde yorumlardan ve teorik anlatımdan çok somuta yönelinir.

Felsefenin Alt Dalları

Felsefenin ne demek olmasının yanında felsefenin alt dallarının ne olduğu da insanların dikkatini çeken sorular konumundadır. Felsefenin tarihsel sürecine bakacak olursak üç temel alt dalı vardır. Metafizik ahlak felsefesi ya da epistemolojidir. Ahlak felsefesine etik de denebilir. Bu başlıklar altında günümüzde şuan yaklaşık 18 adet felsefenin alt dalı bulunmaktadır. Felsefe konusuna düşkünlük artan ilgi ve uzmanlaşma ile birlikte alt dallarının sayısı artış göstermiştir. Bu bahsettiğimiz temel alt dallar 18 alt dalı kapsamasa da birçoğunu kapsamaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap