1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Fazla Mesai İçin Yargıtay’dan Karar
Trendlerdeki Yazı

Fazla Mesai İçin Yargıtay’dan Karar

62860_902x350
vanhaber.com.tr

Fazla mesai hakkında işçiler ile işveren arasında sürekli tartışmalar meydana geliyordu. Bu tartışmalar yargıtayın son kararı bitirdi.

İşçilerle işverenler arasında devamlı tartışmalara sebep olan fazla mesai hakkında Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, geçen günlerde eş özellikte bir karara imza attı.

Yüksek Mahkeme; fazla mesaiden şikayetçi olan işçinin bu gerekçesine ispatla yükümlülüğüne, işçi statüsündeki kişinin imzasını taşıyan maaş bordrosunun, gerçek dışı olduğu ispat olana kadar delil olarak kesinlik niteliği taşıdığına karar verdi.

Fazla Mesai Kararı

Özel şirkette çalışmakta olan bir işçi, iş hakkı fes edilince hemen İş Mahkemesi’ne gitti. Davada bulunan işçi, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatıyla birlikte bir kısım işçilik alacaklarının tahsilini istedi. Davalı bulunan şirketin sahibi, işten çıkartılan işçinin tarafınca bir alacağının olmadığını dile getirdi. Mahkeme bu davanın kısmi bir şekilde kabulünde son kararına vardı. Verilen kararı davalı şirket avukatı temyiz ettikten sonra hemen devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi girmiş bulundu. Mahkemenin hüküm altına aldığı fazla mesaiye dair kararın yasal olmadığına dikkat çeken Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, fazla mesai yaptığını iddia eden işçinin bu iddiasını ispatla yükümlü olduğuna hükmetti.

fazla mesai

Yargıtay Açıklama Yaptı

İşçinin imzasının üzerinde bulunduğu bordronun sahte olduğu ispat oluncaya kadar kesin delil niteliği taşıdığının vurgulandığı Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi; “Bir başka söyleyişle maaş bordrosunun gerçek dışılığı ileri sürülüp ispatlanmadığı takdirde, imzalı bordroda görünen fazla mesai alacağının verildiği varsayılır. Fazla mesainin söz konusu ispatında iş yeri kayıtları, özellikle iş yerinde giriş çıkışı gösteren belgeler, iş yeri iç yazışmaları da delil niteliğinde bulunmaktadır. Fakat, normalinden fazla çalışma ve genel tatil çalışmasının bu gibi yazılı olan belgelerle ispatlanamadığı durumlarda tarafların dinletmiş oldukları şahitlerin beyanları ile sonuca gidilmesi gerekir. Bu sonucun dışında herkes tarafından bilinen genel bazı olaylar da bu hususta göz önüne alınabilmektedir. İşçinin yaptığı işin niteliği ve fazlalığına göre de fazla mesaisi olup olmadığı araştırılması gerekmektedir. Fazla mesainin yazılı nitelikte ya da şahitle ispatı imkan dahilinde bulunmaktadır.” diye belirtildi.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap