1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Faranjit Nedir? Faranjit Nedenleri Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Faranjit Nedir? Faranjit Nedenleri Nedir?

5b110e4666be5d1dd8c2f307
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Faranjit Nedir?

Faranjit nedir? Boğazda aniden ortaya çıkan acı ve şiddetli ağrı, yutkunma problemleri, ağır ve tekrar eden öksürük, yüksek ateş, ses kaybı ve boğaz yolunda, küçük dil çevresinde yaralar oluşmasına faranjit denir. Kısa ve pratik bir şekilde boğaz iltihabı olarak tanımlayabiliriz.

Çok büyük bir olasılıkla oral yoldan bulaşır. Bu durum faranjit bronşit olarak da bilinir. Ayrıca spesifik mesleklerde daha çok görülür. Sesini yüksek tonda kullanan öğretmenlerde, kimyasal gazlara veya kömür tozuna maruz kalan işçilerde ileri seviye bir tehdit unsuruna dönüşebilir. Bu nedenle faranjit öğretmen hastalığı olarak da bilinir.

Günümüzde faranjit ve reflü birbirine karıştırılan hastalık türleridir, ancak sonuçları ve zararları benzer özellikler taşımaktadır. Faranjit ağır enfeksiyon türüdür ve faranjit zararları ile birçok farklı hastalık türünü tetikler.

faranjit nedir

Faranjit Nedenleri Nelerdir?

  1. Biliyoruz, aklınızda hep aynı soru var, faranjit neden olur? Virüs ve bakteriler, zararlı madde kullanımı ve sağlıksız beslenme faranjite neden olur.
  2. Peki faranjit nasıl olur? Bilinmelidir ki faranjit bir enfeksiyon hastalığıdır.
  3. Genellikle virüslerin neden olduğu, bağışıklık sistemi güçsüz insanlarda görülen bir hastalıktır.
  4. Ancak, kronik hale gelmiş ve uzun süre tedavi edilemeyen ya da sık sık tekrarlayan faranjitte ana neden, tetikleyici bir alerji olabilir.
  5. Sigara kullanımı ya da sigara içilen ortamda bulunmak, klimaların yüksek şekilde havayı soğuttuğu alanlarda üşütmek, geceleri ağzı açık şekilde uyumak, tüketilen gıdaların çok acılı, çiğ veya meze türlerinden olması ve bunun sürekli bir beslenme şekli haline getirilmesi faranjit nedenleri arasındadır ve kronik faranjite neden olabilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap