1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Fabl Nedir? Fabl Ögeleri Nelerdir?

Fabl Nedir? Fabl Ögeleri Nelerdir?

maxresdefault (17)_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Fabl Nedir?

Fabl nedir? Küçük öykü türlerinden bir tanesine fabl denilmektedir. Fabl türünde yaşamda olan olaylar hayvanlar ya da bitkiler arasında geçmiş gibi anlatılmaktadır. Genel olarak çocuk edebiyatında çok sık kullanılır. Soyut olan konularda bu türde somutlaştırılarak anlatılmaktadır. Çocuklar için yazıldığı için genel olarak sade bir dil kullanılmaktadır.

Fabl Nedir?

Fabl Ögeleri Nelerdir?

Fablın 4 adet ögesi bulunmaktadır. Bu ögeler şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Kişiler

Fabllar en az 2 hayvan arasında geçmektedir. Genel olarak hayvanlardan biri iyi karaktere sahip, diğeri ise kötü karaktere sahiptir. İkinci derece kişiler nadir şekilde bulunmaktadır. kişilere herhangi bir betimleme yapılmaz. Kahramanlar insan özellikleri ile anlatılmaktadır. Olay kısadır. Anlatan bir kişi de bulunmaktadır. Anlatan kişiden bahsedilmez. Anlatan kişi fablın kahramanlarını izler ve dinleyenler gibi o da bu olaydan ders çıkartır.

  1. Olay

Fablda olaylar insanların başına gelebilecek olaylardan seçilmektedir. Genel olarak ders verir nitelikte bir olay geçer. Çocuklara iyi ve kötüyü anlatmanın en güzel yollarından bir tanesi fabllardır. Fabl 4 bölümden meydana gelmektedir. Bunlar; serim, düğüm, çözüm ve öğüttür. Serim bölümünde hayvanlar ve olayın geçtiği çevre anlatılır. Düğüm bölümünde olay gelişir ve olayla ilgili konuşmalar meydana gelir. Çözüm bölümünde olay sonuçlanır. Genel olarak hiç beklenmedik şekilde olaylar sonuçlanmaktadır. Öğüt bölümünde ise ana fikir öğüt şeklinde okuyucuya verilir.

  1. Yer

Fabl örneklerinde yer ile ilgili tasvir yapılmamaktadır. Çevre hakkında çok bilgi verilmekte ve çevre anlatılmaktadır. Olayın geçtiği yer neresi ise orası hakkında bilgi verilir.

  1. Zaman

Fabl türünde de zaman diliminde geçen olaylar kronolojik olarak anlatılmaktadır.

Dünyanın en ünlü fabl yazarları; Jean de La Fontaine ve Ezop olmaktadır. Fabl ilk kez Hititlerde taş tabletlere yazılmıştır. Tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Türk edebiyatında da fabl örnekleri bulunmaktadır. Mevlana’nın Mesnevi’sinde fabl örnekleri vardır. Şeyhi’nin Harname’si en bilinen fabl örneğidir. Ahmet Mithat Efendi yabancı dillerden birçok eseri Türkçeye çevirmiştir. Kıssadan Hisse kitabında Ezop ve La Fontaine’den kesitlerde bulunduğu gibi kendi azdığı fabl örnekleri de bulunmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap