1. Ana Sayfa
 2. TURİZM
 3. Van Erciş İlçesi

Van Erciş İlçesi

1561901030_ercis-gezilecek-yerler (1)
vanhaber.com.tr

Erciş İlçesi Van’ın tarih kokan ilçelerinden biridir. Van, Türkiye’de önemli büyükşehir belediyesi olan illerimiz arasındadır. Kendini en iyi pazarladığı konu Van Gölü’dür. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü‘nü de bünyesinde barındırmaktadır. Doğu’nun parlayan illerinden biri olan Van doğa, tarih ve kültür çeşmelerinin birlikte aktığı güzel illerimizden biridir. Erciş İlçesi Tarihi bakımdan ise yerleşip yaşanmış en eski medeniyetlere kadar ev sahipliği yapma özelliğini de taşıyor.

 1. Erciş
 2. Çatak
 3. Başkale
 4. Edremit
 5. Çaldıran
 6. Gevaş
 7. Gürpınar
 8. İpekyolu
 9. Muradiye
 10. Özalp
 11. Saray
 12. Tuşba
 13. Bahçesaray

Van ilçelerinden olan Erciş ilçesi hakkında detaylı bilgileri sizin için derledik.

Van Erciş İlçesi

Erciş İlçesi Tarihi

Van Gölü havzasının içerisinde bulunan Erciş, tarihten önceki dönemlere kadar dayanmaktadır. İlçede yerleşmeler hakkında tam bir bilgi edinilememesine rağmen Tilkitepe Höyüğü, Edremit, Kalecik, Dilkaya ve Ernis kalıntılarında Kalkolitik yerleşim izlerine rastlanmaktadır. Dilkaya Höyüğü kalıntılarında Erken Hurri kültürünün (M.Ö 3000) bölgeye hakim olduğu tahmin edilmektedir.

Erciş’e ait ilk resmi tarih Urartu Devletiyle (MÖ 900-600) başlar. Arap bilgilerine göre Arciş adının Dönem Kralı Argişti’den geldiği bilinmektedir. Bu sebeple Erciş Urartular tarafından kurulmuştur diyebiliriz. Urartu Krallığı’nın batı kısmı olan ve Erciş üzerinden başlayıp Muş,Bingöl güzergahından Malatya’ya kadar süren yol Erciş’in o dönemde önemini yükseltmiştir. Üstelik bu güzergahı kontrol altına almak, güvenliğinden sorumlu olmak için yol boyunca konaklama yerleri yapılmıştır. Erciş’in farklı kesimlerinde yer alan çivi yazısıyla yazılmış kitabelerin verdiği bulgularla Urartu Kralları Argişti ve Menua zamanında Erciş’in imar olduğu, Tetuma isimli şehir kurulup bu şehirde tarım açısından büyük önem verilerek sulama kanalları inşa edildiği bilinmektedir.

Erciş Kuş Cenneti

Her sene göçmen kuşların durağı olan Çelebibağı, Kasımbağı, Gölağzı ve Tekevler semtlerinin sahillerinde 200 türe yakın kuş bulunmaktadır. Aralarında en kıymetlisi flamingodur. Mevsimler ilkbaharı gösterdiğinde Erciş ilçesi bölgesine akın eden bu kuşlar, takribi 4-5 ay Çelebibağı ve Kasımbağı sahillerinde misafir olmaktadırlar.
Bölgede akbalıkçıl, gribalıkçıl, turna, angıt, kuğu ve benzeri kıymetli kuş türleri de bulunmaktadır.

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap