Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Erciş'e neler yapıldı?

 Tarih: 13-11-2017 18:48:07
Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Şirin Yaşar: - “Bugün insanlarımız devletimizin sembolü olan ay yıldızlı bayrağımızı iş yerine, evine korkusuzca asabilmekte”

 “Projelerimizin yüzde 70-80’lik bölümünü gerçekleştirdik”

Van’ın Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Şirin Yaşar, kamu görevlisi olduklarını ve devletin verdiği kaynağı kullandıklarını belirterek, “Bu görevi hükümetimiz adına yapıyoruz, Cumhurbaşkanımız adına yapıyoruz. Ortada bir başarı varsa hükümetimizin başarısıdır” dedi.

 

  Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Şirin Yaşar başkanlığında Erciş Öğretmenevinde yapılan güvenlik toplantısına 108. Topçu Alay Komutanı Albay Kamil Tumba, Erciş Cumhuriyet Başsavcısı Harun Karahan, İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Murat Acar, belediye başkan yardımcıları, kamu kurum amirleri, STK temsilcileri ile ilgili görevliler katıldı. 

 

Burada konuşan Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar, göreve geldikleri ilk günden bugüne kadar yapılan çalışmaları değerlendirdi.

 

6 ay öncesi yapılan toplantıda verilen sözlerin büyük bir bölümünün gerçekleştirildiğini belirten Yaşar, “Aradan geçen süre zarfında sizlere o gün anlattığımız projelerin yüzde 70-80’lik bölümünü gerçekleştirdik. Bunun için Allah’a hamd ediyoruz. Nasıl bir Erciş devraldığımızı o gün hep beraber ortaya koymuştuk. Hakikaten bir harabe devralmıştık. Depremin yaralarını önemli ölçüde devletimiz sarmıştı. Ama ortaya çıkan yeni siyasi süreçler elbette ki Erciş halkının tercihiydi, saygı duyuyoruz. Demokrasi böyle bir şeydir. Beğenseniz de, beğenmeseniz de. Çıkan sonuçlara saygı duymak zorundasınız. Tabi ki demokrasinin sonucu olarak ortaya çıkan o yapılar, demokrasinin kendisini yok etmeye çalışana kadar, bizim de yaşadığımız oydu. 

Erciş’te demokratik bir neticeyle ortaya çıkan tabloda görev alanlar, sizlerin de çok iyi bildiği gibi demokrasinin kendisini bizatihi yok etme yönünde, bir takım girişimlerde bulununca tabi her canlı gibi her organizma gibi her organizasyon gibi demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti de kendi demokrasisini, kendi milli bekasını koruma amaçlı müdahalelerde bulundu. Esasında bizim de burada bulunma amacımız budur. O gün ortaya çıkan tablo, üç yıl boyunca ilçemize hiçbir şey vermediği gibi, var olan değerlerimizi de maalesef bir farenin tahtayı kemirmesi gibi günden güne kemirip eritiyordu. Sokaklarımız yürünmez haldeydi” dedi.


  
  “İnsanlarımızda umut yoktu”
  “Adam akıllı baştan sona böyle vites değiştirmeden gidebileceğimiz bir tane caddemiz yoktu” diyen Kaymakam Yaşar,   “İnsanlarımızda umut yoktu. İnsanların hayalleri tükenmişti. Devletine güveni tükenmişti. İlçesine duyduğu sevgi ve sempati yok olmuştu. Bir hatırlayın Kobani olaylarını. Ben o talihsiz dönemde göreve başladım. O olayların akabinde ilçemizde devlet taraftarı dediğimiz birçok insanımız ‘lanet olsun’ dedi ve buradan göçtü gitti. Sermaye göçtü gitti. Dolayısıyla insanlarımızın ekmeği göçtü gitti. Bu ortam ilçemizi 20-30 yıl geriye götürdü. Bu aradan geçen bir yıllık süre zarfında nereden nereye geldik bir bakalım.”


  
  “Bugün ilçemizde güven ortamı tam olarak sağlanmıştır”
  Bugün ilçede güven ortamının tam olarak sağlandığını dile getiren Yaşar, “Bugün insanlarımız gece yarısına kadar sokaklarımızda rahatça gezebilmekte. Bugün insanlarımız devletimizin sembolü olan ay yıldızlı bayrağımızı iş yerine, evine korkusuzca asabilmekte. Siyasi görüşünü hiç kimseden korkmadan ifade edebilmekte. Ticaretini özgürce yapabilmekte. Artık Erciş’te ticaret yapabilme, birilerine haraç verme şartından kurtulmuştur’’ diye konuştu.

 

  “Erciş’te kamu otoritesi tam olarak sağlanmıştır”
  İlçede güvenlik açısında kamu otoritesinin tam olarak sağlandığını belirten Yaşar, “Bundan sonra da böyle olacaktır. Bunun dönüşü yoktur. Belediye faaliyetlerine bakın. Bugün Allah’a çok şükür o gün sizlere sunduğumuz projelerin yüzde 80’ini hayata geçirmiş durumdayız. Caddelerimiz pırıl pırıl. Bir tane misafiriniz geldiğinde, misafirimizi gezdirebileceğimiz bir ilçemiz yoktu. Allah aşkına soruyorum siz Ercişlilere, insanlara nereyi gösteriyordunuz? Şimdi dönün bakın, gururla Vanyolu Caddesi’nden geçiyorsunuz. Vanyolu Caddesi’nin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarınızda profil resmi olarak kullanıyorsunuz. Misafirlerinizi gururla gezdiriyorsunuz. Dün Çınarlı Caddemizin asfaltlaması da bitti. Sırada Tekevler ve Zeylan caddelerimiz var. Onlar da bitecek. Bakın Yeşilova Mahallesi’ne, 13 bin 600 ton beton asfalt döktük. Bu 13 bin 600 ton asfalt cumhuriyet tarihinde Erciş ilçe merkezine atılan asfalt kadardır. Bu öğretmenevi kaderine, çürümeye terk edilmişti. Yolu bile yoktu. Şimdi yolu oldu, ulaşımı oldu, dibinde devasa bir park oldu. 

 

Aşağı inip sahil yoluna bir bakın. Mayıs ayı bittiği zaman siz Ercişliler artık başka bir Erciş’in yurttaşı, hemşehrisi, vatandaşı olacaksınız. İddia ediyorum bunu. İlçemizin yeni vitrini orası olacak. Kafamızdaki her şeyi Allah’ın izniyle oraya hükümetimizin desteğiyle döktüğümüz zaman, inşallah sabah çocuğunuzla beraber Erciş sahiline geldiğinizde akşama kadar ayrılamayacaksınız. Akşam olunca da o ışık tünelinden, o güzel sahilden kopamayacaksınız. O günün Erciş’iyle bugünün Erciş’ini yan yana koyduğunuzda, 180 derece fark var” ifadelerini kullandı.

 

  “Ortada bir başarı varsa hükümetimizin başarısıdır”
   Kamu görevlisi olduklarını ve devletin verdiği kaynağı kullandıklarını ifade eden Yaşar,  “Seçime girmedik, vaatte bulunmadık. Altı aylık, bir yıllık bir hazırlık sürecimiz yoktu. Bize bir görev verildi, biz bu görevi devraldık ve bu görevi hükümetimiz adına yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız adına yapıyoruz. Ortada bir başarı varsa hükümetimizin başarısıdır. Bunu ben her platformda, her ortamda söylüyorum. Bir Allah’ın kulu da bunun dışında bir cümle benim ağzımdan duymamıştır. Bu işleri böyle güzel bir duruma getirirken, öyle gül bahçesinden geçmedik. Herkesi memnun etmemişizdir. Birilerini küstürmüşüzdür. Birilerini kızdırmışızdır. Ama biz bu işleri yaparken bir tek şeye bakıyoruz. 

 

Allah rızası ve kamu yararı. Ortak menfaat neyse biz onun peşindeyiz. Biz Ercişlinin toplam menfaatine bakarız. Çok şükür ben bugün Erciş’in sokaklarına çıktığım zaman insanların yüzünde tebessüm görüyorum. Dillerinde bir Allah razı olsun duyuyorum. Bizim için bu yeterli. Bu bizim başarımızın ölçütüdür. Doğrudan doğruya hizmet ettiğimiz kitleden biz memnuniyet duyuyorsak, gerisi bizi hiç ilgilendirmez. Çok şükür ki, Ercişli bize güvendi. İşe başlamadan önce 2017 yılı Erciş için şantiye, inşaat, toz, toprak yılı olacak dedik. Çile senesi olacak dedik. Ama 2018 yılı bu çilenin sonuçlarını aldığınız, meyvelerini yiyeceğiniz bir yıl olacak. 

 

Erciş halkı bize sabır gösterdi, dua etti, yanımızda oldular ve bize inandılar. Burada bulunan heyete çok teşekkür ediyorum. Hepinizden tek tek Allah razı olsun. Sizlerin desteğiyle oldu. Bunun da böyle devam etmesi gerekiyor. Ercişlinin başka şansı yok. Erciş bir daha böyle bir kazaya böyle bir belaya uğramamalı. En azından, bu birlik ve beraberlik ruhunu korumak lazım. Yoksa toplamda hepiniz kaybediyorsunuz. Kavganın kazananı yoktur. Çatışmanın karlısı yoktur. Hele Erciş gibi il olma iddiasında olan ve nispeten de bunu olumsuz mana söylemiyorum yalnız olan bir memleketin insanlarının daha fazla dayanışma ruhu içinde olması lazım. İç çekişmeden ve çatışmadan daha fazla kaçması lazım. Yoksa ne oluyor işte gördünüz. Üç, dört senelik süreç yedi bitirdi Erciş’i. 

 

Erciş’in geleceği aydınlıktır, parlaktır, ben bunu her yerde söylüyorum ve inanarak söylüyorum. Bakın küçük dokunuşlar yaptığımız zaman bu ilçenin rengi nasıl değişiyor. İnsanlar güzellikler etrafında birleşebiliyor. Burası Doğu Anadolu’nun gerçekten bir incisi. Biz bu ilçeye sahip çıkarsak, bu ilçe size ve ülkeye çok şey verir. O yüzden karamsarlık pompalayanlardan lütfen kaçın. Size olumsuzluk aşılamaya çalışanlardan kaçın. ‘Olmaz’ diyenlerden kaçın. Sizleri birbirinize kötüleyenlerden kaçın. Birlik ve beraberlik bu işin olmazsa olmazıdır. Yüzünüzü daima iyiye, doğru çevirin. Daima umuda doğru çevirin ki, iyi olsun her şey.’’

 


  Açıklamanın ardından toplantı soru-cevap bölümüyle sona erdi.

  Kaynak: iha   Editör: vanhaber
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi  Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi Van’ın Tuşba ilçesinde eğitim gören minik öğrenciler, 22 Mart Dünya Su Günü dola..
Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 9 kişi gözaltına al..
Van’da 26 gözaltı var Van’da 26 gözaltı var Van’da terör operasyonu: 26 gözaltı
 Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 14 bin 5..
  GÜNDEM HABERLERİ
Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi  Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Van’daki sivil to..
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! CNN Türk'te bir programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ila..
Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir haftaya hazırlanıyor. Gündemde 3 önemli d..
Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında Hakkari'..
  SİYASET HABERLERİ
10 bin polis alınacak 10 bin polis alınacak Akademinin internet sitesinden e-Devlet şifresiyle 12 Mart'ta yapılmaya başlayan..
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın'ın konuk old..
Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Bolu istikametine seyir halinde olan Vahit Dal (44) idaresindeki 25 LS 275 plaka..
Kavgaya karışanlar... Kavgaya karışanlar... TBMM Başkanlığı, Genel Kurul çalışmaları sırasında yaşanan olaylar ve bununla il..
  EKONOMİ HABERLERİ
Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, İstanb..
Fakıbaba'dan önemli açıklama! Fakıbaba'dan önemli açıklama! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Adıyaman Millet..
 Bakan müjdeyi böyle verdi! Bakan müjdeyi böyle verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, hayvancılık ve tarımdaki yeni ..
Bakan Ağbal açıkladı… Bakan Ağbal açıkladı… Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarın altına dü..
  EĞİTİM HABERLERİ
Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Kanun Hükmünde Kararname ile Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kadroya ge..
Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet ÖZCAN Başkanlığında İlçe M..
 Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait TÜBİTAK tarafından 2017-2018 eğitim öğretim döneminde düzenlenen ve 8 ilden 100 ..
Saray’da okuma yazma seferberliği Saray’da okuma yazma seferberliği Van’ın Saray Kaymakamlığı tarafından okuma yazma seferberliği başlatıldı. ..
  MAGAZİN HABERLERİ
Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı biraz önce Meclis'te kabul edilerek yasal..
O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? En fazla oyu alan Lütfiye Özipek, 2018 O Ses Türkiye birincisi oldu.
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Kahramanmaraş’ta 22-25 Şubat tarihlerinde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Hokey Şam..
GESKON basınla bir araya geldi  GESKON basınla bir araya geldi Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Nihat Karad..
Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı  Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı Bölgesel Amatör Lig 1. Grup'ta mücadele eden Erciş Gençlik Belediye Spor, bug..
Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı  Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı Van İl Jandarma Komutanlığında görevli kadın personellerle Hakkari Gücü Kadın F..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı 4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı Siirt Valiliğinden alınan bilgilere göre, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik Siir..
Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Belirlenen Nevroz takvimine göre kutlamaların startı 17 Mart’ta Diyarbakır’ın Si..
 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak Buna göre 81 ilin tamamında narkotimler kurulacak. Yine rehabilitasyon merkezler..
Yeni bir savaş başlayacak Yeni bir savaş başlayacak Irak ve Suriye'de kurulan terör örgütü DEAŞ'ın çöküşünün, en az yükselişi kadar ..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Bekiran aşireti kitaplara konu oldu  Bekiran aşireti kitaplara konu oldu Tarihçi-Yazar Mehmet Fatih Bekirhan, beşinci kitabı olan “Bekiran Aşireti Tarihi..
 Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi  Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi Van Şair-Yazarlar Birliği tarafından Muradiye ilçesinde şiir ve müzik dinletisi ..
Van kedileri görücüye çıkıyor Van kedileri görücüye çıkıyor Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi tarafından ‘3. V..
Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van’da 1955 yılında kanun çalmaya başlayan 78 yaşındaki Şahin Türkmenoğlu, 63 yı..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı