YENİ GELİŞME

Erciş'e neler yapıldı?

 Tarih: 13-11-2017 18:48:07
Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Şirin Yaşar: - “Bugün insanlarımız devletimizin sembolü olan ay yıldızlı bayrağımızı iş yerine, evine korkusuzca asabilmekte”

 “Projelerimizin yüzde 70-80’lik bölümünü gerçekleştirdik”

Van’ın Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Şirin Yaşar, kamu görevlisi olduklarını ve devletin verdiği kaynağı kullandıklarını belirterek, “Bu görevi hükümetimiz adına yapıyoruz, Cumhurbaşkanımız adına yapıyoruz. Ortada bir başarı varsa hükümetimizin başarısıdır” dedi.

 

  Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Şirin Yaşar başkanlığında Erciş Öğretmenevinde yapılan güvenlik toplantısına 108. Topçu Alay Komutanı Albay Kamil Tumba, Erciş Cumhuriyet Başsavcısı Harun Karahan, İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Murat Acar, belediye başkan yardımcıları, kamu kurum amirleri, STK temsilcileri ile ilgili görevliler katıldı. 

 

Burada konuşan Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar, göreve geldikleri ilk günden bugüne kadar yapılan çalışmaları değerlendirdi.

 

6 ay öncesi yapılan toplantıda verilen sözlerin büyük bir bölümünün gerçekleştirildiğini belirten Yaşar, “Aradan geçen süre zarfında sizlere o gün anlattığımız projelerin yüzde 70-80’lik bölümünü gerçekleştirdik. Bunun için Allah’a hamd ediyoruz. Nasıl bir Erciş devraldığımızı o gün hep beraber ortaya koymuştuk. Hakikaten bir harabe devralmıştık. Depremin yaralarını önemli ölçüde devletimiz sarmıştı. Ama ortaya çıkan yeni siyasi süreçler elbette ki Erciş halkının tercihiydi, saygı duyuyoruz. Demokrasi böyle bir şeydir. Beğenseniz de, beğenmeseniz de. Çıkan sonuçlara saygı duymak zorundasınız. Tabi ki demokrasinin sonucu olarak ortaya çıkan o yapılar, demokrasinin kendisini yok etmeye çalışana kadar, bizim de yaşadığımız oydu. 

Erciş’te demokratik bir neticeyle ortaya çıkan tabloda görev alanlar, sizlerin de çok iyi bildiği gibi demokrasinin kendisini bizatihi yok etme yönünde, bir takım girişimlerde bulununca tabi her canlı gibi her organizma gibi her organizasyon gibi demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti de kendi demokrasisini, kendi milli bekasını koruma amaçlı müdahalelerde bulundu. Esasında bizim de burada bulunma amacımız budur. O gün ortaya çıkan tablo, üç yıl boyunca ilçemize hiçbir şey vermediği gibi, var olan değerlerimizi de maalesef bir farenin tahtayı kemirmesi gibi günden güne kemirip eritiyordu. Sokaklarımız yürünmez haldeydi” dedi.


  
  “İnsanlarımızda umut yoktu”
  “Adam akıllı baştan sona böyle vites değiştirmeden gidebileceğimiz bir tane caddemiz yoktu” diyen Kaymakam Yaşar,   “İnsanlarımızda umut yoktu. İnsanların hayalleri tükenmişti. Devletine güveni tükenmişti. İlçesine duyduğu sevgi ve sempati yok olmuştu. Bir hatırlayın Kobani olaylarını. Ben o talihsiz dönemde göreve başladım. O olayların akabinde ilçemizde devlet taraftarı dediğimiz birçok insanımız ‘lanet olsun’ dedi ve buradan göçtü gitti. Sermaye göçtü gitti. Dolayısıyla insanlarımızın ekmeği göçtü gitti. Bu ortam ilçemizi 20-30 yıl geriye götürdü. Bu aradan geçen bir yıllık süre zarfında nereden nereye geldik bir bakalım.”


  
  “Bugün ilçemizde güven ortamı tam olarak sağlanmıştır”
  Bugün ilçede güven ortamının tam olarak sağlandığını dile getiren Yaşar, “Bugün insanlarımız gece yarısına kadar sokaklarımızda rahatça gezebilmekte. Bugün insanlarımız devletimizin sembolü olan ay yıldızlı bayrağımızı iş yerine, evine korkusuzca asabilmekte. Siyasi görüşünü hiç kimseden korkmadan ifade edebilmekte. Ticaretini özgürce yapabilmekte. Artık Erciş’te ticaret yapabilme, birilerine haraç verme şartından kurtulmuştur’’ diye konuştu.

 

  “Erciş’te kamu otoritesi tam olarak sağlanmıştır”
  İlçede güvenlik açısında kamu otoritesinin tam olarak sağlandığını belirten Yaşar, “Bundan sonra da böyle olacaktır. Bunun dönüşü yoktur. Belediye faaliyetlerine bakın. Bugün Allah’a çok şükür o gün sizlere sunduğumuz projelerin yüzde 80’ini hayata geçirmiş durumdayız. Caddelerimiz pırıl pırıl. Bir tane misafiriniz geldiğinde, misafirimizi gezdirebileceğimiz bir ilçemiz yoktu. Allah aşkına soruyorum siz Ercişlilere, insanlara nereyi gösteriyordunuz? Şimdi dönün bakın, gururla Vanyolu Caddesi’nden geçiyorsunuz. Vanyolu Caddesi’nin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarınızda profil resmi olarak kullanıyorsunuz. Misafirlerinizi gururla gezdiriyorsunuz. Dün Çınarlı Caddemizin asfaltlaması da bitti. Sırada Tekevler ve Zeylan caddelerimiz var. Onlar da bitecek. Bakın Yeşilova Mahallesi’ne, 13 bin 600 ton beton asfalt döktük. Bu 13 bin 600 ton asfalt cumhuriyet tarihinde Erciş ilçe merkezine atılan asfalt kadardır. Bu öğretmenevi kaderine, çürümeye terk edilmişti. Yolu bile yoktu. Şimdi yolu oldu, ulaşımı oldu, dibinde devasa bir park oldu. 

 

Aşağı inip sahil yoluna bir bakın. Mayıs ayı bittiği zaman siz Ercişliler artık başka bir Erciş’in yurttaşı, hemşehrisi, vatandaşı olacaksınız. İddia ediyorum bunu. İlçemizin yeni vitrini orası olacak. Kafamızdaki her şeyi Allah’ın izniyle oraya hükümetimizin desteğiyle döktüğümüz zaman, inşallah sabah çocuğunuzla beraber Erciş sahiline geldiğinizde akşama kadar ayrılamayacaksınız. Akşam olunca da o ışık tünelinden, o güzel sahilden kopamayacaksınız. O günün Erciş’iyle bugünün Erciş’ini yan yana koyduğunuzda, 180 derece fark var” ifadelerini kullandı.

 

  “Ortada bir başarı varsa hükümetimizin başarısıdır”
   Kamu görevlisi olduklarını ve devletin verdiği kaynağı kullandıklarını ifade eden Yaşar,  “Seçime girmedik, vaatte bulunmadık. Altı aylık, bir yıllık bir hazırlık sürecimiz yoktu. Bize bir görev verildi, biz bu görevi devraldık ve bu görevi hükümetimiz adına yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız adına yapıyoruz. Ortada bir başarı varsa hükümetimizin başarısıdır. Bunu ben her platformda, her ortamda söylüyorum. Bir Allah’ın kulu da bunun dışında bir cümle benim ağzımdan duymamıştır. Bu işleri böyle güzel bir duruma getirirken, öyle gül bahçesinden geçmedik. Herkesi memnun etmemişizdir. Birilerini küstürmüşüzdür. Birilerini kızdırmışızdır. Ama biz bu işleri yaparken bir tek şeye bakıyoruz. 

 

Allah rızası ve kamu yararı. Ortak menfaat neyse biz onun peşindeyiz. Biz Ercişlinin toplam menfaatine bakarız. Çok şükür ben bugün Erciş’in sokaklarına çıktığım zaman insanların yüzünde tebessüm görüyorum. Dillerinde bir Allah razı olsun duyuyorum. Bizim için bu yeterli. Bu bizim başarımızın ölçütüdür. Doğrudan doğruya hizmet ettiğimiz kitleden biz memnuniyet duyuyorsak, gerisi bizi hiç ilgilendirmez. Çok şükür ki, Ercişli bize güvendi. İşe başlamadan önce 2017 yılı Erciş için şantiye, inşaat, toz, toprak yılı olacak dedik. Çile senesi olacak dedik. Ama 2018 yılı bu çilenin sonuçlarını aldığınız, meyvelerini yiyeceğiniz bir yıl olacak. 

 

Erciş halkı bize sabır gösterdi, dua etti, yanımızda oldular ve bize inandılar. Burada bulunan heyete çok teşekkür ediyorum. Hepinizden tek tek Allah razı olsun. Sizlerin desteğiyle oldu. Bunun da böyle devam etmesi gerekiyor. Ercişlinin başka şansı yok. Erciş bir daha böyle bir kazaya böyle bir belaya uğramamalı. En azından, bu birlik ve beraberlik ruhunu korumak lazım. Yoksa toplamda hepiniz kaybediyorsunuz. Kavganın kazananı yoktur. Çatışmanın karlısı yoktur. Hele Erciş gibi il olma iddiasında olan ve nispeten de bunu olumsuz mana söylemiyorum yalnız olan bir memleketin insanlarının daha fazla dayanışma ruhu içinde olması lazım. İç çekişmeden ve çatışmadan daha fazla kaçması lazım. Yoksa ne oluyor işte gördünüz. Üç, dört senelik süreç yedi bitirdi Erciş’i. 

 

Erciş’in geleceği aydınlıktır, parlaktır, ben bunu her yerde söylüyorum ve inanarak söylüyorum. Bakın küçük dokunuşlar yaptığımız zaman bu ilçenin rengi nasıl değişiyor. İnsanlar güzellikler etrafında birleşebiliyor. Burası Doğu Anadolu’nun gerçekten bir incisi. Biz bu ilçeye sahip çıkarsak, bu ilçe size ve ülkeye çok şey verir. O yüzden karamsarlık pompalayanlardan lütfen kaçın. Size olumsuzluk aşılamaya çalışanlardan kaçın. ‘Olmaz’ diyenlerden kaçın. Sizleri birbirinize kötüleyenlerden kaçın. Birlik ve beraberlik bu işin olmazsa olmazıdır. Yüzünüzü daima iyiye, doğru çevirin. Daima umuda doğru çevirin ki, iyi olsun her şey.’’

 


  Açıklamanın ardından toplantı soru-cevap bölümüyle sona erdi.

  Kaynak: iha   Editör: vanhaber
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Malkoç'tan Van Vurgusu Malkoç'tan Van Vurgusu Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından düzenlenen "Ombudsman Vanlılar ile buluşuyor"..
Van'da okullar bir gün tatil edildi Van'da okullar bir gün tatil edildi Van’da da alınan bilgilere göre okullar kar yağışı nedeniyle tatil edildi...
Van'da yarın okullar tatil mi? Van'da yarın okullar tatil mi? Yurdu etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle bir çok ilde okulların tatil edilm..
Van İl Sağlık Müdürü değişti Van İl Sağlık Müdürü değişti Mevcut Sağlık İl Müdürü Ergün Yanmaz’ın yerine yeni bir isim atandı. Yanmaz’ın ..
  GÜNDEM HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 kanuna onay... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 kanuna onay... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Helal Akreditasyon Kurumu'nun kuruluş kanunu ile çeşitli ..
Reklam ajansına uyuşturucu baskını Reklam ajansına uyuşturucu baskını Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları teknik ..
Ankara’da gecenin bombası… Ankara’da gecenin bombası… Ankara’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mustafa Tuna çalışmalarına hız..
Yaz saati uygulaması… Yaz saati uygulaması… Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanu..
  SİYASET HABERLERİ
Arınç: Elbette kırıldım…’ dedi Arınç: Elbette kırıldım…’ dedi AK Parti’nin kurucularından eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arın..
AK Parti Ferizli İlçe teşkilatı istifa etti.... AK Parti Ferizli İlçe teşkilatı istifa etti.... AK Parti Ferizli İlçe Başkanlığı'na genel merkez tarafından Dursun Ali Dal aday ..
Mahkeme Selahattin Demirtaş hakkında kararından vazgeçti... Mahkeme Selahattin Demirtaş hakkında kararından vazgeçti... Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi tutuklu HDP Eş Genele Başkanı Selahattin Dem..
AK Parti’de 3 istifa AK Parti’de 3 istifa AK Parti'de Mardin, Hatay, Van İl Başkanları görevlerinden istifa etti.
  EKONOMİ HABERLERİ
Bakan Canikli'den bedelli askerlik açıklaması Bakan Canikli'den bedelli askerlik açıklaması Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bedelli askerlikle ilgili "Şu anda hüküme..
Sürekli yaz saati ‘kazanç’ sağladı mı? Sürekli yaz saati ‘kazanç’ sağladı mı? Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesi, bir çok alanda hayata olumlu et..
Ekonomi Bakanı'ndan asgari ücret açıklaması, Ekonomi Bakanı'ndan asgari ücret açıklaması, Hep beraber ekonomi dünyası olarak şunda sessiz kalıyoruz. Artık tartışmayı bu n..
İşçiye bu yıl kadro... İşçiye bu yıl kadro... Kamuda görev yapan yaklaşık 817 bin taşeron şirket elemanının kadroya alınmasıyl..
  EĞİTİM HABERLERİ
19 yıllık sahte öğretmen hakkında karar verildi 19 yıllık sahte öğretmen hakkında karar verildi Trabzon'da sahte diplomayla 19 yıl öğretmenlik yaptığı öne sürülen ve 2005te 'yı..
107 öğretmene gözaltı 107 öğretmene gözaltı Ankara il ve ilçelerinde görevli olup KHK ile FETÖ kapsamında görevden ihraç edi..
Bakan Yılmaz'dan flaş açıklama! Bakan Yılmaz'dan flaş açıklama! Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Artık öğrenme süreleri hızlandı, öğrencilerim..
Büyükşehir bin öğrenciye 22 bin 344 kitap dağıttı Büyükşehir bin öğrenciye 22 bin 344 kitap dağıttı Van Büyükşehir Belediyesi’nin sürekli eğitim merkezlerinde eğitim gören yaklaşık..
  MAGAZİN HABERLERİ
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
Fikret Hakan hayatını kaybetti! Fikret Hakan hayatını kaybetti! Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan bir süredir akciğer kanseri teda..
Haluk Levent Vanlıları coşturdu Haluk Levent Vanlıları coşturdu Çatak Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından düzenlenen masa tenisi turnuvasında..
  SPOR HABERLERİ
Beşiktaş liderliği garantiledi... Beşiktaş liderliği garantiledi... Evinde Porto ile 1-1 berabere kalan Beşiktaş grubundan lider çıkmayı garantiledi..
 KaraKobraya teşekkür KaraKobraya teşekkür KaraKobra Taraftarlar Derneği Başkanı Ercan Dülger, Van Büyükşehir Belediyespor..
Van TSO’dan Vanspor moral kahvaltısı Van TSO’dan Vanspor moral kahvaltısı Sporcularla tek tek tokalaşan Van TSO Başkanı Necdet Takva, Diyarbekirspor ka..
VEDAŞ Hentbol’a sponsor oldu VEDAŞ Hentbol’a sponsor oldu Türkiye Hentbol İkinci Ligi A Grubunda mücadele eden Van Erek Beş Yıldız Hentbol..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam et..
Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Bilgi Güvenliği Konferansı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Siber saldırıl..
  BÖLGE HABERLERİ
Dikkat! İlk cezası 206 lira Dikkat! İlk cezası 206 lira Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafı..
Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Şemdinli’nin Kuzey Irak sınırında bir grup teröristin sızma girişimi sonucu çıka..
Sürücüler dikkat! 3 ay süre verildi... Sürücüler dikkat! 3 ay süre verildi... 27 Ekim'de yürürlüğe giren araçlarda camların film ile kaplatmasının yasak olma..
İdlib’te saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var İdlib’te saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var İdlib’te hava saldırısı: Çok sayıda ölü ve yaralı var...
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Şehit Kaymakam Safitürk için mevlit okutuldu Şehit Kaymakam Safitürk için mevlit okutuldu Cuma namazı öncesi verilen mevlit programının ardından vatandaşlara nohutlu pila..
YYÜ'de Stand-Up Gösterisi... YYÜ'de Stand-Up Gösterisi... Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğünün organize ettiği "Mezun olunca h..
Van’da 15 Temmuz’un İnsan Öyküleri Van’da 15 Temmuz’un İnsan Öyküleri Van’ın Tuşba Belediyesi öncülüğünde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile Kadı..
Tuşba’da Engelsiz Yaşam Tuşba’da Engelsiz Yaşam Tuşba Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Resim ve Şiir Yarışması’nda d..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı