vanhaber.com.tr
  1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Erasmus Nedir? Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır?E

Erasmus Nedir? Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır?E

erasmusnedir (1)_1778x1382
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Erasmus Nedir?

Erasmus nedir? Erasmus, Avrupa Birliği tarafından eğitim, iş deneyimi ve spora yönelik etkinlik gibi alanlarda kişilerin kendilerini geliştirmeleri amacıyla hazırlanmış programdır. Erasmus; üniversite, yüksek lisans öğrencilerinin ve eğitim görevlilerinin eğitimlerine yurtdışındaki bir üniversitede devam etmelerini sağlamaları amacıyla kurulmuş bir sistemdir.

Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erasmus değişim programına girmek isteyen öğrencilerin başvuru yapabilmeleri için gerekli bazı koşullar bulunmaktadır. Gitmek istediği ülkeyi, şehri ve üniversiteyi seçen öğrencilerin Erasmus başvuru aşamalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1. Öğrencinin, lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin ilk bir yılını tamamlamış olmaları,
  2. Akademik not ortalamalarının lisans öğrencilerinde 4 üzerinden en az 2,master ve doktora öğrencileri için ise 4 üzerinden en az 2,5 olması,
  3. Programa dahil olan bir bölüme başvurmuş olmaları gerekmektedir.

Erasmus programından, tüm öğrencinin eğitim hayatı boyunca hibeli olarak yalnızca bir kez faydalanabileceğinizi unutmayınız.

Erasmus Nedir?

Erasmus İçin Yeterli Dil Seviyesi Nedir?

Erasmus sınavında başarılı olabilmeniz için dil seviyenizin minimum B2(Upper-Intermediate) olması gerekmektedir.

Erasmus Başvurunuzu Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öncelikle başvuru sonrasında sizlerle okulunuzla yurt dışındaki üniversitelerin uyumlu bölümlerini ve kontenjanlarını içeren bir pusula paylaşacaklar bu tercih pusulasından üç adet üniversite seçmeniz istenecek.Bu üniversiteleri seçerken göz ardı etmemeniz gereken birçok husus bulunmakta fakat bunların en önemlilerini sizler için paylaşalım ;

  1. Öncelikle seçeceğiniz üniversitenin kendi bölümünüzle denkliklerinin uymasına çok dikkat etmelisiniz.(Bazen İşletme Fakültesi ile İktisat Fakültesi arasında dahi problemler yaşanabiliyor.)
  2. Gideceğiniz ülkeye gitmeden önce bazı şeyleri göz önünde bulundurmalısınız.Örneğin; Avrupa’da Euro bölgesinde bulunan bir ülkeye gidecekseniz aylık olarak alacağınız hibenin sadece konaklama masraflarınıza yeteceğini unutmamalı ve daha sonrasında maddi problemler yaşamamak açısından TL/Euro paritesini gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.
  3. Gideceğiniz şehre dair araştırma yapmanızı öneririz.Avrupa ülkelerinde yabancı dil bilme oranı gayet yüksek iken ; küçük bir şehre giderseniz yerel halkla , esnaflarla , hatta akademisyenlerinizle dahi iletişim konusunda büyük problemler yaşayabilirsiniz . Mümkün olduğunca başkent ya da büyük şehirleri tercih etmeye çalışınız.
  4. Her ülke için söylenemez, ancak bazı ufak şehirlerde ırkçı tavırlarla karşılaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap