1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Enflasyon Nedir? Enflasyon Artması Ne Anlama Geliyor?
Trendlerdeki Yazı

Enflasyon Nedir? Enflasyon Artması Ne Anlama Geliyor?

enflasyon-nedir
vanhaber.com.tr

Enflasyon nedir? Mal ve hizmetlerin değerlerinin yükselmesidir. Fakat mal ve hizmetlerin ücretleri vakit içerisinde yükselebilir ya da düşebilir. Enflasyon yalnızca belirli bir malın ya da hizmetin ücretinin yalnız başına yükselmesi değil, ücretlerin genel düzeyinin devamlı bir yükseliş göstermesidir. Farklı bir söyleyişle, yalnızca belirli malların ücretlerinin devamlı yükselmesi veya tüm ürünlerin fiyatlarının tek seferde artması enflasyon sayılmaz.

Enflasyon Nedir?

Enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin devamlı ve anlaşılır artışa enflasyon denmektedir. Enflasyon yalnızca belirli bir malın ya da hizmetin ücretinin yalnız başına yükselmesi değil, ücretlerin genel düzeyinin devamlı bir yükseliş göstermesidir.

Enflasyon Nedir?

Enflasyon Artması Ne Anlama Geliyor?

Enflasyon düşmesi; ücretlerin düşüşü, insanların satın alım gücünün yükselmesi, kazançlarının artması anlamına gelmez. Enflasyonun düşüşü, ücretlerinin daha az azalması, insanların satın alım güçlerinin daha az düşmesi ve ya sonucunda istikrar ve refah demektir.

Enflasyon Oranları Neleri Etkiler?

Enflasyon orantıları, merkez bankalarının para politikalarında ilerleyeceği adımları gerçekten etkileyebileceğinden, kurlar üstünde de bayağı etkilidir. Zira enflasyon oranları, merkez bankalarının faiz oranları üzerinde yapacağı değişiklikler için öncü göstergelerdir. Örneğin, enflasyon oranlarının, merkez bankalarının hedeflerinden yukarı yönde sapması durumunda faizlerde artış beklentisi ön plana çıkarken, enflasyon oranının merkez bankalarının hedeflerinin altında kalması durumunda ise faizlerde düşüş beklentisi ön plana çıkmaktadır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap