1. Ana Sayfa
  2. TANITIM
  3. En İyi Avukatı Nasıl Bulursunuz

En İyi Avukatı Nasıl Bulursunuz

en-iyi-avukat
vanhaber.com.tr

Her sene binlerce kişi hukuk fakültesinden mezun olmaktadır. Bu kişiler mezun olurken tek hayalleri duruşma salonlarına katılmaktır. Bu mezunların birçoğu kendi başına bu mücadeleye katılıyor veya yerleşik hukuk bürolarında stajyer olarak hukuk danışmanlığı yapmaktadır. Bu kadar mezun içerisinden en iyi avukatı seçmek biraz zorlayıcı olabilmektedir.

Türkiye’de pratik olarak çok fazla avukat sayısı bulunsa da, yasal gereksinimleriniz için uygun bir avukat bulmanız hiçte kolay bir iş değildir. Ülkemizde avukatlar reklam yapamamaktadır. Bu nedenle iyi bir avukatı; tavsiyeler ve kişisel araştırmalar ile bulmanız gerekecektir. İyi bir avukat bulmanı en iyi yollarından birisi tavsiyeler üzerine tercih etmektir. Tavsiye alırken dikkat etmeniz gereken şey tavsiyeyi nereden aldığınız olacaktır. İyi bir avukat ararken ilk olarak hukuki sorununuzu çok iyi tanımlamanız gerekmektedir.

 

Avukat Seçimi

Avukat seçiminde ilk başlangıç noktanız sorununuzu tanımlamaktır. Sorunumuzun hangi hukuk alanını ilgilendiren konu olduğunu belirlemek gerekmektedir. Ayrıca sorunun daha sonra diğer hukuki sorunlara evrilebileceğini de hesaplamak gerekmektedir. Sorunun hukuki alanı tespit edildikten sonra, çevrenizde varsa bu hukuk alanında benzer sorunlar yaşamış kişiler ile görüşmeler yapmanız faydalı olacaktır. Tavsiye edilen avukat ile bir ön görüşme gerçekleştirmeniz daha iyi karar vermenize katkı sağlayacaktır. Avukatın ofisine gidip kısa bir ziyaret, kafanızdaki soruları çözmenize ve avukatın çalışma sahası konusunda da sizi inandıracak argümanları sunmasına imkân verecektir.

 

Avukat İle Görüşme

Sorununuz için avukatı bürosunda kısa bir görüşme gerçekleştirmeniz, sizin için daha faydalı olacaktır. Bir avukatlık bürosuna ön görüşmeye giderken dikkat edilmesi gereken nokta; davanız ile ilgili sübjektif fikir ve görüşlerinizden ziyade sorununuzu tanımlayacak belgeler ile gitmeniz daha yararlı olacaktır. Görüşme esnasında bu belgelere dayanarak, avukatın size sorduğu sorulara her zaman net ve doğru cevaplar vermeniz gerekmektedir.

Avukat seçimi yapılırken, avukatla yapılan ön görüşmelerde dikkat edilecek bir başka nokta ise avukatın % 100 kazanırız gibi kesin başarı terimleri ile olaya yaklaşıp yaklaşmadığıdır. Tecrübeli bir avukat bu tür sözcükleri kullanmaktan kaçınır. Burada önemli olan husus, dava öncesinde ve dava sırasında mahkeme heyetine haklılığınızı gösterecek somut belge, delil ve tanıkları sunabilmektir. Avukatların elindeki davaların durumu bir önceki davasına göre değişiklikler gösterebilir. Hukuksal problemlerde ne kadar kazanılacağından emin olunursa da, garanti vermek müvekkiller için bir rahatlamaya sebebiyet verebilir.

 

 

Avukatın Uzmanlığı

Her avukat ve avukatlık büroları; hukuk konusunda aynı eğitimleri almış olsa da her biri belli bir alanda ihtisas sahibi olarak uzmanlaşmıştır. Görüşme yapacağınız avukatın; alanında uzmanlığından emin olmaya çalışın. Hukukun; Ceza Hukuku, Aile Hukuku, İflas Hukuku, Kamu Hukuku, Enerji Hukuku, Akaryakıt Hukuku, Kentsel Dönüşüm Hukuku, İş Hukuku gibi birçok alanı bulunmaktadır. Görüşme yaptınız avukata hukuki sorununuza ne kadar yakın olduğu hakkında sorular sormaktan çekinmemelisiniz. Avukata; ne tür davalar alıp almadığını, davalar hakkında ne kadar tecrübesi olduğu hakkında detaylı şekilde sorular sorabilirsiniz. Bu sorular sizin için avukatınız hakkında bir ön görüş sağlamayacaktır.

 

Avukatlık Ücretleri

Mali durumunuza göre avukat seçimi yapmak önemlidir. Bu aşamada; ücret için avukatınızın her detayı çok iyi anlattığına dikkat etmelisiniz. Daha başında her koşulu net bir şekilde konuşmanız gerekmektedir. Fiyatlar belirlenirken; her dava türüne göre yüzdeler ile çalışıldığından farklılıklar gösterecektir. Avukatın, tutarlı olduğundan olmalısınız çünkü farklılık göstermeyecek şey tutarlılıktır. Avukatınızdan dava süresi hakkında yaklaşık bilgiler almaya çalışın.

 

Tanıdık Vasıtasıyla Avukat Bulma

Daha önceden bir davasını avukata vermiş veya hiç dava tecrübesi olmamış bir yakınınızın tavsiyesiyle olabilir. Avukatla hiç çalışmamış bir kişi, tavsiye ettiği avukatın ancak şahsiyeti, güvenirliği, hakkında bilgi sahibi olabilir. Tavsiye veren kişi; avukatın kendisinden ya da çevresinde duyabilecekleri dışında herhangi bir bilgisi olmayabilir. Daha önceden davasına vermiş olduğu bir avukat ise o zaman biraz daha fazla fikir sahibi olabilir. Ancak bu bilgi de yine güvenilir bir bilgi olmayacaktır. Avukatın; davasını kazanmışsa iyi bir avukat, davasını kaybetmişse kötü bir avukat şeklinde yapılabilecek değerlendirmeler, her zaman doğru olması mümkün değildir.

 

Tabelaya Bakarak Avukat Bulma 

Tabelaya bakarak avukat bulma arayışı işi, tamamen şansa bırakmak olacaktır. Hakkında hiçbir referans alınmadan yüz yüze bir görüşme neticesinde avukat hakkında fikir edinmek diğer yöntemlere göre yetersiz bir yöntem olacaktır.

Adliye Yakınından Avukat Bulma

Bazı kişiler adliye yakınında bürosu olan avukatın o adliye ile ilişkilerinin iyi olabileceğini düşünmektedir. Bu düşünce yanlış bir düşüncedir. Sık görüşmek iyi ilişki kurmakla davaların kazanılması mümkün değildir. Adliyede çok fazla işi olup da; bürosu adliyeden çeşitli sebeplerden dolayı uzak olabilecek avukatlar olması mümkündür. Adliyenin etrafında birçok avukat bürosu olacaktır, fakat her birinin yakınlık nedeni ile iyi ilişkiler içinde olabileceğini düşünmek doğru değildir.

 

Reklam Yolu İle Avukatları Tanıma

Ülkemizde; avukatlara reklam yasağı olduğundan reklam yolu ile avukat bulmak zorlaşmaktadır. Bir avukatın hangi alanda uzman olduğu yani hangi hukuk alanının avukatı olduğunu bile beyan etmesi yasaktır. Diğer ülkelerde avukatlar; kendilerini tanıtabilirler, uzmanlık alanlarını belirtebilirler. Ayrıca girmiş oldukları davalarda örnekler vererek çalışma sistemleri personel sayıları ve ofisleri ile ilgili bilgileri içeren yazılı ve görsel reklamlar yayınlayabilirler ancak ülkemizde yasal düzenlemelerle avukatların bu şekilde tanıtım yapmalarına yasak getirilmiştir.

İnternette Avukat Arama

Ülkemizde reklam yasağı nedeniyle internet sitelerinde avukatların kendilerini ifade etmeleri ve örneğin ben icra davalarında tecrübeli bir avukatım demesi yasaktır. İnternet sitesinde avukatla ilgili resim ve bürosunun adresinden başka bir bilgi edinilemez. Sadece internet sitelerine reklam vererek, arama motorlarına en iyi avukat gibi terimler yazıldığında reklam veren avukatın ismi üst sıralarda görünmesini sağlamaktadır.

Kaynak: https://www.bozdaghukuk.com

Yorum Yap

Yorum Yap