1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. En Fazla Süt Üreten Ülkeler

En Fazla Süt Üreten Ülkeler

süt-ve-süt-ürünleri

En Fazla Süt Üreten Ülkeler

En Fazla Süt Üreten Ülkeler hangileridir? Süt, insanlar ve diğer memelilerin özellikle doğumu takip eden gelişim sürecinde yavrularını beslemek için en önemli besin kaynaklarından biridir. Aynı zamanda süt, insanların doğumlarından itibaren aldıkları ilk besindir. Özellikle vurgulamak gerekirse Dünya Sağlık Örgütü tarafından bebeklerin ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir.

5000 yıldan beri süt içmekte olan insanoğlunun en çok tükettiği süt kaynağı olarak inekler tercih edilmektedir. İneklerin tercih edilmesinin en önemli etkenlerinden biri de ihtiyaca daha kolay ve daha fazla cevap veriyor olmasından kaynaklanmaktadır.

İçecek olarak oldukça fazla tüketilmesinin yanı sıra inek sütü, yoğurt, peynir, ayran, dondurma ve daha pek çok ürünü yapmak için kullanılır.

Süt ile yapılan başlıca ürünler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Tereyağı
  • Peynir
  • Krema
  • Lor
  • Dondurma
  • Kefir
  • Yoğurt

Dünyada süt üretimi

Birçok farklı ürün olarak market raflarında yerini alan süt, dünyanın çeşitli ülkelerinde yüzlerce ton üretimi ile çeşitli ülkelere ihraç ediliyor. Dünyada en fazla süt üretiminin olduğu ülke ise ABD olarak ne çıkmaktadır. İkinci sırada Hindistan‘ın olduğu tabloda üçüncü sıradaki ülke ise Çin‘dir.

Türkiye’de süt üretimi: Dünyada süt üretiminin önde gelen ülkelerini listelediğimiz tabloda Türkiye 9. sırada yer alıyor. Ülkemizde ineklerin süt üretim merkezleri İzmir, Balıkesir, Aydın, Çanakkale, Konya, Denizli, Manisa, Edirne, Tekirdağ, Bursa ve Burdur olarak öne çıkmaktadır. Türkiye‘de son yıllarda süt üretiminin artış eğiliminde olduğu görülmektedir. İşte ülkelere göre süt üretimi listesi.

Dünyanın en çok süt üreten ülkeleri

Sıra Ülkeler Üretim (Metrik Ton)
1 Amerika Birleşik Devletleri 91.3
2 Hindistan 60.6
3 Çin 35.7
4 Brezilya 34.3
5 Almanya 31.1
6 Rusya 30.3
7 Fransa 23.7
8 Yeni Zelanda 18.9
9 Türkiye 16.7
10 Birleşik Krallık 13.9

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap