Bursa Escort
YENİ GELİŞME

En büyük dijital hastanelerden biri Van'da

 Tarih: 04-11-2017 11:39:30
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi (VEAH) Dijital Hastane Seviye-6 (HIMSS EMRAM STAGE 6) kriterlerini yerine getirerek, ‘Türkiye’nin en büyük dijital hastaneleri' arasına girdi.

Van'da hastalar ellerinde kağıtlarla sıra bekleme çilesinden kurtuldu
  - 
  - Van'da 'dijital' ve 'kağıtsız' uygulama hizmette  

 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi (VEAH) Dijital Hastane Seviye-6 (HIMSS EMRAM STAGE 6) kriterlerini yerine getirerek, ‘Türkiye’nin en büyük dijital hastaneleri' arasına girdi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Ümit Haluk İlikleden, hastaların ellerinde kağıtlarla sıra bekleme çilesinden kurtulduğunu söyledi.

 

  HIMSS Avrupa işbirliğiyle yürütülen ‘dijital’ ve ‘kağıtsız’ hastane sertifikasyon çalışmalarına bir süre önce başlayan Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dijital Hastane Seviye-6 kriterlerini yerine getirerek, ‘Türkiye’nin en büyük dijital hastanesi’ unvanına sahip oldu.

 

 VEAH'da, bundan sonra hasta işlemlerinin mobil ortama taşınmasıyla, bilgiye her yerden her an erişim, doğru hasta-doğru ilaç eşleştirmesi, hastaya ayrılan vaktin artması ve bakım hizmetlerinin kalitesinde artış imkanı tanınırken medikal hataların azalması sağlanacak. 

 


  İHA muhabirine konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Ümit Haluk İlikleden, uluslararası ölçekte akreditasyon sağlayan Dijital Hastane Seviye-6 çalışmalarını pilot uygulama için dahiliye servisinde başlatıldığını belirtti. 

 

Hastane Başhekimi İliklerden, "Sağlık hizmetleri günümüzde bilişim teknolojisiyle iç içe çalışmaktadır. Ülkemizdeki sağlık dönüşümle tüm sağlık hizmetlerinde bilişime, bilişimsel altyapıyı ve bilişimsel arşivlenmeyi ciddi bir şekilde kullanma hedefindeyiz. Bu anlamda Sağlık Bakanlığımızın bir Avrupa kurulu olan sertifikasyon programı dahilinde HİMSS gruplarıyla yaptığı protokol çerçevesinde HIMSS Stage 6 akreditasyon belgesini almak için başvuruda bulunduk" dedi.
  
  "4 ilçe devlet hastanemiz de bu sertifikasyon programına başvurdu"
  Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yanı sıra, 4 ilçe devlet hastanesinin de Dijital Hastane Seviye-6 sertifikasyon programına başvurduğunu ifade eden İliklerden, "Dün itibariyle yapılan kontrollerde VEAH olarak, Türkiye’nin en büyük HIMSS Stage 6 belgesini almış en büyük hastanesi olduk. Bu hizmet sağlık hastaların tüm bilgilerini arşivleyerek, bu çalışmaların yapılmasında hızlı, etkin, konforlu, daha sağlıklı, daha kaliteli bir hizmet vermeyi hedeflemektedir" diye konuştu.


  
  "Hastalar ellerinde kağıtlarla sıra bekleme çilesinden kurtuldu"
  Uygulama sayesinde hastaların ellerinde kağıtlarla koridorlarda sıra bekleme çilesinden kurtulduğunu söyleyen İliklerden, "Dijital hastanecilik hedeflerinde HIMSS Stage 6 ve HIMSS Stage 7 en üst seviyelerdir. Biz HIMSS Stage 6 başvurusu yaparak sertifikasyon programının şartları olan bir pilot serviste bu bilişimsel hizmetleri sağlayabilmek üzerine yoğunlaştık. 

Dahiliye kliniğimizi seçerek, dahiliye kliğinde yatan tüm hastaların tetkiklerini sistem üzerine aktarmasını sağladık. Dahiliye kliniğimizde yatan bir hasta EKG kağıdının bile sistemden taratıldığı, akciğer, tomografi filmlerinin sistemle entegre edilerek doktorumuzun bilgisayar ekranına düştüğü, hastaların ise ellerinde kağıtlarla hastane koridorlarında, sıralar ve koruklar bekleyerek arşivlere sahip olmalarını engelleyerek bir pilot servisimizde bu dijital işlemlerini gerçekleştirdik. Bu anlamda VEAH olarak Türkiye’nin en büyük dijital hastanesi çalışmalarında bize destek olan tüm ekibimize ve Van Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Heybet Semur’a teşekkür ederim" dedi.


  "Bunu başardığımız için çok mutluyuz" 
  HIMSS Stage 6 sertifikasyonu ile tıbbi dokümantasyon işlemlerin dijital ortamda depolama kolaylığı sağladığını dile getiren Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Meryem Özdemir ise "Hastanemizde sağlıkta kaliteyi artırmak ve hasta güvenliğini sağlamak amacıyla başlattığımız HIMSS projesinde Stage 6 unvanını aldık. Maksadımız hastanın güvenliğini sağlamak, tıbbi dokümantasyon dijital ortamda depolamak ve hasta takibini kolaylaştırmak, aynı zamanda da sağlık çalışanlarının güvenli bir ortamda kendilerini güvende hissedecek bir ortam sağlamaktı. Bunu başardığımız için çok mutluyuz" şeklinde konuştu.

 


  HIMSS Stage 7 sertifikasyon çalışmalarına da başladıklarına dikkat çeken Merkezi Bilgi İşlem Yazılım Sorumlusu Davut Başkıran, "HIMSS Stage 6 çalışması kapsamında öncelikle excel olan hastane bilgi yönetim sistemimizi web tabana çevirdikten sonra klinik karar destek sistemini geliştirdik. Daha sonra Stage 7 çalışması doğrultusunda HIMSS ekibinin önerileriyle klinik karar destek sistemini geliştirerek, bunun yanında yoğum bakım karar destek sistemi doğrultusunda çalışmalarımızı bitireceğiz" ifadelerini kullandı.

  Kaynak: iha   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi  Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi Van’ın Tuşba ilçesinde eğitim gören minik öğrenciler, 22 Mart Dünya Su Günü dola..
Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 9 kişi gözaltına al..
Van’da 26 gözaltı var Van’da 26 gözaltı var Van’da terör operasyonu: 26 gözaltı
 Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 14 bin 5..
  GÜNDEM HABERLERİ
Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi  Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Van’daki sivil to..
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! CNN Türk'te bir programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ila..
Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir haftaya hazırlanıyor. Gündemde 3 önemli d..
Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında Hakkari'..
  SİYASET HABERLERİ
10 bin polis alınacak 10 bin polis alınacak Akademinin internet sitesinden e-Devlet şifresiyle 12 Mart'ta yapılmaya başlayan..
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın'ın konuk old..
Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Bolu istikametine seyir halinde olan Vahit Dal (44) idaresindeki 25 LS 275 plaka..
Kavgaya karışanlar... Kavgaya karışanlar... TBMM Başkanlığı, Genel Kurul çalışmaları sırasında yaşanan olaylar ve bununla il..
  EKONOMİ HABERLERİ
Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, İstanb..
Fakıbaba'dan önemli açıklama! Fakıbaba'dan önemli açıklama! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Adıyaman Millet..
 Bakan müjdeyi böyle verdi! Bakan müjdeyi böyle verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, hayvancılık ve tarımdaki yeni ..
Bakan Ağbal açıkladı… Bakan Ağbal açıkladı… Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarın altına dü..
  EĞİTİM HABERLERİ
Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Kanun Hükmünde Kararname ile Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kadroya ge..
Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet ÖZCAN Başkanlığında İlçe M..
 Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait TÜBİTAK tarafından 2017-2018 eğitim öğretim döneminde düzenlenen ve 8 ilden 100 ..
Saray’da okuma yazma seferberliği Saray’da okuma yazma seferberliği Van’ın Saray Kaymakamlığı tarafından okuma yazma seferberliği başlatıldı. ..
  MAGAZİN HABERLERİ
Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı biraz önce Meclis'te kabul edilerek yasal..
O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? En fazla oyu alan Lütfiye Özipek, 2018 O Ses Türkiye birincisi oldu.
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Kahramanmaraş’ta 22-25 Şubat tarihlerinde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Hokey Şam..
GESKON basınla bir araya geldi  GESKON basınla bir araya geldi Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Nihat Karad..
Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı  Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı Bölgesel Amatör Lig 1. Grup'ta mücadele eden Erciş Gençlik Belediye Spor, bug..
Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı  Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı Van İl Jandarma Komutanlığında görevli kadın personellerle Hakkari Gücü Kadın F..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı 4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı Siirt Valiliğinden alınan bilgilere göre, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik Siir..
Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Belirlenen Nevroz takvimine göre kutlamaların startı 17 Mart’ta Diyarbakır’ın Si..
 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak Buna göre 81 ilin tamamında narkotimler kurulacak. Yine rehabilitasyon merkezler..
Yeni bir savaş başlayacak Yeni bir savaş başlayacak Irak ve Suriye'de kurulan terör örgütü DEAŞ'ın çöküşünün, en az yükselişi kadar ..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Bekiran aşireti kitaplara konu oldu  Bekiran aşireti kitaplara konu oldu Tarihçi-Yazar Mehmet Fatih Bekirhan, beşinci kitabı olan “Bekiran Aşireti Tarihi..
 Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi  Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi Van Şair-Yazarlar Birliği tarafından Muradiye ilçesinde şiir ve müzik dinletisi ..
Van kedileri görücüye çıkıyor Van kedileri görücüye çıkıyor Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi tarafından ‘3. V..
Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van’da 1955 yılında kanun çalmaya başlayan 78 yaşındaki Şahin Türkmenoğlu, 63 yı..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı