YENİ GELİŞME

En büyük dijital hastanelerden biri Van'da

 Tarih: 04-11-2017 11:39:30
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi (VEAH) Dijital Hastane Seviye-6 (HIMSS EMRAM STAGE 6) kriterlerini yerine getirerek, ‘Türkiye’nin en büyük dijital hastaneleri' arasına girdi.

Van'da hastalar ellerinde kağıtlarla sıra bekleme çilesinden kurtuldu
  - 
  - Van'da 'dijital' ve 'kağıtsız' uygulama hizmette  

 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi (VEAH) Dijital Hastane Seviye-6 (HIMSS EMRAM STAGE 6) kriterlerini yerine getirerek, ‘Türkiye’nin en büyük dijital hastaneleri' arasına girdi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Ümit Haluk İlikleden, hastaların ellerinde kağıtlarla sıra bekleme çilesinden kurtulduğunu söyledi.

 

  HIMSS Avrupa işbirliğiyle yürütülen ‘dijital’ ve ‘kağıtsız’ hastane sertifikasyon çalışmalarına bir süre önce başlayan Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dijital Hastane Seviye-6 kriterlerini yerine getirerek, ‘Türkiye’nin en büyük dijital hastanesi’ unvanına sahip oldu.

 

 VEAH'da, bundan sonra hasta işlemlerinin mobil ortama taşınmasıyla, bilgiye her yerden her an erişim, doğru hasta-doğru ilaç eşleştirmesi, hastaya ayrılan vaktin artması ve bakım hizmetlerinin kalitesinde artış imkanı tanınırken medikal hataların azalması sağlanacak. 

 


  İHA muhabirine konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Ümit Haluk İlikleden, uluslararası ölçekte akreditasyon sağlayan Dijital Hastane Seviye-6 çalışmalarını pilot uygulama için dahiliye servisinde başlatıldığını belirtti. 

 

Hastane Başhekimi İliklerden, "Sağlık hizmetleri günümüzde bilişim teknolojisiyle iç içe çalışmaktadır. Ülkemizdeki sağlık dönüşümle tüm sağlık hizmetlerinde bilişime, bilişimsel altyapıyı ve bilişimsel arşivlenmeyi ciddi bir şekilde kullanma hedefindeyiz. Bu anlamda Sağlık Bakanlığımızın bir Avrupa kurulu olan sertifikasyon programı dahilinde HİMSS gruplarıyla yaptığı protokol çerçevesinde HIMSS Stage 6 akreditasyon belgesini almak için başvuruda bulunduk" dedi.
  
  "4 ilçe devlet hastanemiz de bu sertifikasyon programına başvurdu"
  Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yanı sıra, 4 ilçe devlet hastanesinin de Dijital Hastane Seviye-6 sertifikasyon programına başvurduğunu ifade eden İliklerden, "Dün itibariyle yapılan kontrollerde VEAH olarak, Türkiye’nin en büyük HIMSS Stage 6 belgesini almış en büyük hastanesi olduk. Bu hizmet sağlık hastaların tüm bilgilerini arşivleyerek, bu çalışmaların yapılmasında hızlı, etkin, konforlu, daha sağlıklı, daha kaliteli bir hizmet vermeyi hedeflemektedir" diye konuştu.


  
  "Hastalar ellerinde kağıtlarla sıra bekleme çilesinden kurtuldu"
  Uygulama sayesinde hastaların ellerinde kağıtlarla koridorlarda sıra bekleme çilesinden kurtulduğunu söyleyen İliklerden, "Dijital hastanecilik hedeflerinde HIMSS Stage 6 ve HIMSS Stage 7 en üst seviyelerdir. Biz HIMSS Stage 6 başvurusu yaparak sertifikasyon programının şartları olan bir pilot serviste bu bilişimsel hizmetleri sağlayabilmek üzerine yoğunlaştık. 

Dahiliye kliniğimizi seçerek, dahiliye kliğinde yatan tüm hastaların tetkiklerini sistem üzerine aktarmasını sağladık. Dahiliye kliniğimizde yatan bir hasta EKG kağıdının bile sistemden taratıldığı, akciğer, tomografi filmlerinin sistemle entegre edilerek doktorumuzun bilgisayar ekranına düştüğü, hastaların ise ellerinde kağıtlarla hastane koridorlarında, sıralar ve koruklar bekleyerek arşivlere sahip olmalarını engelleyerek bir pilot servisimizde bu dijital işlemlerini gerçekleştirdik. Bu anlamda VEAH olarak Türkiye’nin en büyük dijital hastanesi çalışmalarında bize destek olan tüm ekibimize ve Van Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Heybet Semur’a teşekkür ederim" dedi.


  "Bunu başardığımız için çok mutluyuz" 
  HIMSS Stage 6 sertifikasyonu ile tıbbi dokümantasyon işlemlerin dijital ortamda depolama kolaylığı sağladığını dile getiren Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Meryem Özdemir ise "Hastanemizde sağlıkta kaliteyi artırmak ve hasta güvenliğini sağlamak amacıyla başlattığımız HIMSS projesinde Stage 6 unvanını aldık. Maksadımız hastanın güvenliğini sağlamak, tıbbi dokümantasyon dijital ortamda depolamak ve hasta takibini kolaylaştırmak, aynı zamanda da sağlık çalışanlarının güvenli bir ortamda kendilerini güvende hissedecek bir ortam sağlamaktı. Bunu başardığımız için çok mutluyuz" şeklinde konuştu.

 


  HIMSS Stage 7 sertifikasyon çalışmalarına da başladıklarına dikkat çeken Merkezi Bilgi İşlem Yazılım Sorumlusu Davut Başkıran, "HIMSS Stage 6 çalışması kapsamında öncelikle excel olan hastane bilgi yönetim sistemimizi web tabana çevirdikten sonra klinik karar destek sistemini geliştirdik. Daha sonra Stage 7 çalışması doğrultusunda HIMSS ekibinin önerileriyle klinik karar destek sistemini geliştirerek, bunun yanında yoğum bakım karar destek sistemi doğrultusunda çalışmalarımızı bitireceğiz" ifadelerini kullandı.

  Kaynak: iha   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Malkoç'tan Van Vurgusu Malkoç'tan Van Vurgusu Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından düzenlenen "Ombudsman Vanlılar ile buluşuyor"..
Van'da okullar bir gün tatil edildi Van'da okullar bir gün tatil edildi Van’da da alınan bilgilere göre okullar kar yağışı nedeniyle tatil edildi...
Van'da yarın okullar tatil mi? Van'da yarın okullar tatil mi? Yurdu etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle bir çok ilde okulların tatil edilm..
Van İl Sağlık Müdürü değişti Van İl Sağlık Müdürü değişti Mevcut Sağlık İl Müdürü Ergün Yanmaz’ın yerine yeni bir isim atandı. Yanmaz’ın ..
  GÜNDEM HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 kanuna onay... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 kanuna onay... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Helal Akreditasyon Kurumu'nun kuruluş kanunu ile çeşitli ..
Reklam ajansına uyuşturucu baskını Reklam ajansına uyuşturucu baskını Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları teknik ..
Ankara’da gecenin bombası… Ankara’da gecenin bombası… Ankara’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mustafa Tuna çalışmalarına hız..
Yaz saati uygulaması… Yaz saati uygulaması… Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanu..
  SİYASET HABERLERİ
Arınç: Elbette kırıldım…’ dedi Arınç: Elbette kırıldım…’ dedi AK Parti’nin kurucularından eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arın..
AK Parti Ferizli İlçe teşkilatı istifa etti.... AK Parti Ferizli İlçe teşkilatı istifa etti.... AK Parti Ferizli İlçe Başkanlığı'na genel merkez tarafından Dursun Ali Dal aday ..
Mahkeme Selahattin Demirtaş hakkında kararından vazgeçti... Mahkeme Selahattin Demirtaş hakkında kararından vazgeçti... Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi tutuklu HDP Eş Genele Başkanı Selahattin Dem..
AK Parti’de 3 istifa AK Parti’de 3 istifa AK Parti'de Mardin, Hatay, Van İl Başkanları görevlerinden istifa etti.
  EKONOMİ HABERLERİ
Bakan Canikli'den bedelli askerlik açıklaması Bakan Canikli'den bedelli askerlik açıklaması Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bedelli askerlikle ilgili "Şu anda hüküme..
Sürekli yaz saati ‘kazanç’ sağladı mı? Sürekli yaz saati ‘kazanç’ sağladı mı? Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesi, bir çok alanda hayata olumlu et..
Ekonomi Bakanı'ndan asgari ücret açıklaması, Ekonomi Bakanı'ndan asgari ücret açıklaması, Hep beraber ekonomi dünyası olarak şunda sessiz kalıyoruz. Artık tartışmayı bu n..
İşçiye bu yıl kadro... İşçiye bu yıl kadro... Kamuda görev yapan yaklaşık 817 bin taşeron şirket elemanının kadroya alınmasıyl..
  EĞİTİM HABERLERİ
19 yıllık sahte öğretmen hakkında karar verildi 19 yıllık sahte öğretmen hakkında karar verildi Trabzon'da sahte diplomayla 19 yıl öğretmenlik yaptığı öne sürülen ve 2005te 'yı..
107 öğretmene gözaltı 107 öğretmene gözaltı Ankara il ve ilçelerinde görevli olup KHK ile FETÖ kapsamında görevden ihraç edi..
Bakan Yılmaz'dan flaş açıklama! Bakan Yılmaz'dan flaş açıklama! Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Artık öğrenme süreleri hızlandı, öğrencilerim..
Büyükşehir bin öğrenciye 22 bin 344 kitap dağıttı Büyükşehir bin öğrenciye 22 bin 344 kitap dağıttı Van Büyükşehir Belediyesi’nin sürekli eğitim merkezlerinde eğitim gören yaklaşık..
  MAGAZİN HABERLERİ
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
Fikret Hakan hayatını kaybetti! Fikret Hakan hayatını kaybetti! Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan bir süredir akciğer kanseri teda..
Haluk Levent Vanlıları coşturdu Haluk Levent Vanlıları coşturdu Çatak Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından düzenlenen masa tenisi turnuvasında..
  SPOR HABERLERİ
Beşiktaş liderliği garantiledi... Beşiktaş liderliği garantiledi... Evinde Porto ile 1-1 berabere kalan Beşiktaş grubundan lider çıkmayı garantiledi..
 KaraKobraya teşekkür KaraKobraya teşekkür KaraKobra Taraftarlar Derneği Başkanı Ercan Dülger, Van Büyükşehir Belediyespor..
Van TSO’dan Vanspor moral kahvaltısı Van TSO’dan Vanspor moral kahvaltısı Sporcularla tek tek tokalaşan Van TSO Başkanı Necdet Takva, Diyarbekirspor ka..
VEDAŞ Hentbol’a sponsor oldu VEDAŞ Hentbol’a sponsor oldu Türkiye Hentbol İkinci Ligi A Grubunda mücadele eden Van Erek Beş Yıldız Hentbol..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam et..
Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Bilgi Güvenliği Konferansı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Siber saldırıl..
  BÖLGE HABERLERİ
Dikkat! İlk cezası 206 lira Dikkat! İlk cezası 206 lira Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafı..
Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Şemdinli’nin Kuzey Irak sınırında bir grup teröristin sızma girişimi sonucu çıka..
Sürücüler dikkat! 3 ay süre verildi... Sürücüler dikkat! 3 ay süre verildi... 27 Ekim'de yürürlüğe giren araçlarda camların film ile kaplatmasının yasak olma..
İdlib’te saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var İdlib’te saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var İdlib’te hava saldırısı: Çok sayıda ölü ve yaralı var...
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Şehit Kaymakam Safitürk için mevlit okutuldu Şehit Kaymakam Safitürk için mevlit okutuldu Cuma namazı öncesi verilen mevlit programının ardından vatandaşlara nohutlu pila..
YYÜ'de Stand-Up Gösterisi... YYÜ'de Stand-Up Gösterisi... Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğünün organize ettiği "Mezun olunca h..
Van’da 15 Temmuz’un İnsan Öyküleri Van’da 15 Temmuz’un İnsan Öyküleri Van’ın Tuşba Belediyesi öncülüğünde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile Kadı..
Tuşba’da Engelsiz Yaşam Tuşba’da Engelsiz Yaşam Tuşba Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Resim ve Şiir Yarışması’nda d..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı