1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. EFT Nedir? Havale Nedir? Nasıl yapılır? Arasındaki Fark Nedir?

EFT Nedir? Havale Nedir? Nasıl yapılır? Arasındaki Fark Nedir?

eft-ne-demek-havale-ile-arasindaki-fark-nedir-1570533985_768x360_360x400

EFT Nedir?

EFT nedir? Ne anlama geliyor diye soracak olursak; bir diğer adı Elektron Fon Transferi olan EFT bankalar arası para transferi esnasında kullandığımız bir işlem çeşididir. EFT işlemini farklı bankalar arasında para transferi yaparken kullanmaktayız. Dolayısı ile EFT işlemi yapılırken işlem ücreti alınır. EFT işlemi istediğimiz her zaman gerçekleştiremiyoruz. EFT işlemini bankanın resmi olarak çalıştığı saatler içerisinde gerçekleştirebiliyoruz. Bu demek oluyor ki hafta sonu EFT işlemi ile para gönderemeyiz. Aslında parayı göndeririz ancak karşı taraf pazartesi parayı alabilir.

EFT Nasıl yapılır?

EFT ne demek? EFT nasıl yapılır? Soruları para transfer işlemlerini sürekli gerçekleştirenler için önemli bir sorulardandır. EFT farklı bankalar arası para transferi işleminin adıdır. EFT işlemini yapmak için şunları bilmeliyiz: karşı tarafın IBAN ya da hesap numarasını, gönderilecek bankanın adını, parayı göndereceğimiz kişinin kimlik numarasını ve hangi şubeye gönderileceğini bilmemiz gerek. EFT işlemini şubeden yapabileceğimiz gibi ATM’den internet bankacılığından da yapabiliriz. Parayı ATM’den göndermek istiyorsak parayı gönderme sebebimizden bahsetmek için küçük bir açıklama yapabiliriz.

eft nedir

Havale Nedir?

Havale ne demek sorusuna verilecek en güzel cevap: Havale aynı bankalar arasında para transferi yapılma işlemine denir. Bazı bankalarda havale işlemi için ücret alınsa da genel olarak bankalar tarafından havaleden ücret alınmıyor. Havale işlemi aynı bankalar arasında gerçekleştiği için istediğimiz her zaman gerçekleştirebiliriz. Havale işlemini hem IBAN numarası bilinerek hem de hesap numarası bilinerek yapılabilir. Oldukça kısa süreli bir işlemdir.

EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT ne anlama geliyor? Havale ne demek? Sorularının yanında EFT ile havale arasındaki farklarda merak edilmektedir.

  • İlk olarak en önemli fark EFT farklı bankalar arasında yapılırken havale işlemi sadece aynı bankalar arasında yapılır.
  • EFT işlemini istediğimiz her zaman gerçekleştiremezken havale ile 7/24 her zaman para gönderilebilir karşı tarafı iletilebilir. Bu sebeple EFT havale işlemine göre daha geç gerçekleşir.
  • EFT işleminde çok az bankada işlem ücreti alınmasa da her zaman havaleye göre ücreti daha yüksektir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap