1. Ana Sayfa
 2. NEDİR
 3. Edebiyat Nedir? Özellikleri? Türleri Nelerdir?

Edebiyat Nedir? Özellikleri? Türleri Nelerdir?

edebiyat-nedir-edebiyatin-tanimi-kokeni_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Edebiyat Nedir?

Edebiyat  Nedir? Edebiyat Arapça edep kelimesinden gelmektedir. Şinasi ilk kez sanat türü olarak edebiyat kelimesini kullanmıştır. Edep anlamı ötesinde bir sanal dalı haline gelmiştir.

 1. Edebiyatın Konusu

Yazarların, şairlerin eserlerinde işledikleri konular edebiyatın konusunu oluşturmaktadır. Edebiyat neden vardır sorusunun cevabı da budur. Edebiyat, eserlerin konularının içeriği için edebiyatın türleri, içeriği, yöntemi, özellikleri vardır.

 1. Edebiyatın İçeriği

Edebiyatın içeriği oldukça geniştir. Edebiyat hikaye, makale, fıkra, deneme, roman, röportaj, metin, destan, hatıra ve benzeri birçok içerikten oluşmaktadır.

 1. Edebiyatın Yöntemi

Edebiyatın yöntemi, dil ürünlerinin bilimsel yöntemler ile incelenmesidir.

Edebiyat Nedir

Edebiyatın Özellikleri

Edebiyatın birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir.

 • Edebiyat diğer ismi ile edebi eser okuyan kişiyi etkileyen eserlerdir.
 • Güzel anlatımlı olması gerekliliğinin yanı sıra içerisinde iyi düşünülmüş bir içerik olmalıdır.
 • Konusu ile ait olduğu toplumun özelliklerini aktarmalıdır.
 • Belli bir edebi türe uygun şekilde düzenlenmelidir.
 • Belli bir sanat anlayışına uygun yazılmalıdır.

 

Edebiyatın Tarihi

Ulusların tarihi gelişiminden bu yana biriktirdiği ve gelecek nesillere aktardığı sözlü ve yazılı dil ürünleri edebiyatın tarihini oluşturmaktadır. Edebiyat kuşaklar arasında köprü kurmaktadır.

Edebiyatın Türleri

 • Edebi Metinler

Edebi metinler 2 farklı grupta incelenmektedir. Bunlardan ilki coşku ve heyecana bağlı metinlerdir. Bu metinlere örnek ise şiirdir. Olay çevresinde oluşan metinler ikinci gruptur. Bu grupta iki şekilde incelenmektedir. Anlatmaya bağlı metinler ve göstermeye bağlı metinler. Anlatmaya bağlı metinler; roman, hikaye, masal, destan, halk hikayesi, manzum hikaye ve mesnevidir. Göstermeye bağlı metinler ise geleneksel tiyatro ve modern tiyatrodur. Geleneksel tiyatro içerisinde karagöz, ortaoyunu, meddah ve köy seyirlik oyunlarıdır. Modern tiyatro ise trajedi, komedi ve dramdır.

 • Öğretici metinler

Öğretici metinler 4 farklı grupta incelenmektedir. Bunlar; bilimsel metinler, tarihi metinler, felsefi metinler, gazete çevresinde gelişen metinler ve kişisel hayatı konu alan metinlerdir. Gazete çevresinde gelişen metinler; makale, deneme, sohbet, röportaj, fıkra ve eleştiridir. Kişisel hayatı konu alan metinler ise; hatıra, günlük, mektup, gezi ve biyografilerdir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap