1. Ana Sayfa
  2. NASIL YAPILIR
  3. e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? e-Devlete Giriş Yolları

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? e-Devlete Giriş Yolları

45630_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlet şifresi nasıl alınır? e-Devlet Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin birçok bilgisini görüntüleyebildiği, arama yapabildiği, sorgulama yapabildiği, bazı devlet işleri için başvuru yapabildiği platformudur. Ülkemizde yakın zamanda tüm hizmetlerin e-devlet kapısı üzerinden yapılması planlanmaktadır. e-devlete www.turkiye.gov.tr web adresinden ulaşılmaktadır.

e-Devlet Şifresi Alma

e-Devlet şifresi PTT yolu ile alınmaktadır. Şifre unutulduğunda ya da çalındığı düşünüldüğünde şifre yenilenmesi için internet üzerinden işlem yapılabilmektedir. Fakat internetten şifre kurtarılamadıysa yine PTT şubeleri kanalı ile yeni bir şifre alınabilmektedir.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlete Giriş Yolları

  1. Şifre ile E-Devlete Giriş

E-devlete en sık giriliş yöntemi TC kimlik numarası ve şifre ile giriştir. TC kimlik No yazan kutucuğa kimlik numarasının girilmesi gerekmektedir. Şifre PTT tarafından size verilen şifredir. Bunu değiştirere unutulmayacak özel bir şifre yapmanız gerekmektedir.

  1. Mobil İmza ile E-Devlete Giriş

Mobil imza kişi ile GSM operatörü arasında yapılan bir anlaşma sonucunda alınan bir hizmettir. Mobil imzası olan herkes bu imza ile e-devlet kapısına giriş yapabilmektedir. E-devlet mobil imza için herhangi bir ücret talep etmez. Ödenen ücret tamamen GSM şirketine mobil imza alırken ödenen ücrettir.

  1. E-İmza ile E-Devlete Giriş

e-İmza elektronik imzadır. Bu hizmet Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurulu tarafından onaylanarak verilmektedir. Genel olarak kamu kurumu personellerinin e-imzaları bulunmaktadır. elektronik imzanın kullanılabilmesi için bilgisayara program yüklenmesi gerekmektedir. e-imza verilirken sizlere verilen ek belgelerde bu işlem ile ilgili bilgi ayrıntılı şekilde yer almaktadır.

  1. TC Kimlik Kartı ile E-Devlete Giriş

Kimlik kartı ile e-devlete giriş yapabilmek için e-devlet kapısı kimlik kartı uygulamasını bilgisayara indirmek gerekmektedir. Uygulama indirildikten sonra e-devlete girilmelidir. Kimlik kartı uygulaması açılmalı ve o uygulamada çıkan işlem kodu e-devlet sayfasına yazılmalıdır. Böylece e-devlete giriş yapılmış olmaktadır.

  1. İnternet Bankacılığı ile E-Devlete Giriş

İnternet bankacılığı hizmeti anlaşmalı bankalar aracılığı ile yürütülmektedir. Öncelikle e-devlet içerisinde hangi bankayı kullanıyorsanız o bankanın seçilmesi gerekmektedir. Daha sonra o bankanın internet bankacılığından yararlanırken kullanılan kullanıcı bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. bilgiler doğru girildikten sonra e-devlete erişilebilmektedir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap