1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Dünyanın En Büyük Hastaneleri

Dünyanın En Büyük Hastaneleri

Gorsel-2
vanhaber.com.tr

Dünyanın En Büyük Hastaneleri

Dünyanın En Büyük Hastaneleri hangileridir? Dünya üzerinde inşa edilmiş en büyük hastaneleri merak ettiniz mi? Binlerce kişilik kapasiteleri ile sağlık sektöründe hizmet veren dünyanın en fazla yatak kapasitesine sahip, dünyanın en büyük hastanelerini araştırdık.

Son dönemlerde Türkiye‘de ardı ardına açılan şehir hastaneleriyle gündeme gelen hastanelerin büyüklüğü konusu, listelediğimiz bu hastanelerle dünya genelindeki büyük hastane örneklerini ortaya koyuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden ve Türkiye’nin en büyük hastanelerinin bilgilerini paylaştık. Gelin dünyanın en büyük hastanelerine ve bulunduğu ülkelere birlikte bakalım.

Dünyadaki en büyük hastane hangisi?

Tayvan‘da bulunan ve 10.000 kişilik yatak kapasitesine sahip Chang Gung Memorial Hastanesi dünyanın en büyük hastanesi unvanını üzerinde bulunduruyor. Hastanede yılda yaklaşık 8.2 milyon hasta ayakta tedavi görürken hastanede yılda ortalama 167 bin cerrahi hasta alıyor.

Hastane ilk olarak 4.000 yatak kapasiteli olarak 1978 yılında kurulmuş olup günümüzde bu sayıyı 10.050 kişiye çıkarmıştır.

Dünyanın En Büyük Hastaneleri

Dünyanın ikinci büyük hastanesi ise Çin‘de bulunan, 4.300 yatak kapasitesine sahip Sichuan Üniversitesi Batı Çin Tıp Merkezi‘dir. Listenin 9. sırada ise Türkiye‘den de bir hastane bulunmaktadır. İşte sayılarla ve sıralamalar ile dünyanın en büyük hastaneleri listesi.

Dünyadaki en büyük hastaneler (liste)

Sıra Hastane Adı Kapasite Ülke
1 Chang Gung Memorial Hastanesi 10,000 Tayvan
2 Sichuan Üniversitesi Batı Çin Tıp Merkezi 4,300 Çin
3 Sırbistan Klinik Merkezi 3,500 Sırbistan
4 Chris Hani Baragwanath Hastanesi 3,400 Güney Afrika
5 Ahmedabad Sivil Hastanesi 2,800 Hindistan
6 Geleneksel Çin Tıbbi Pekin Hastanesi 2,500 Çin
7 Presbyterian Hastanesi 2,478 ABD
8 Jackson Memorial Hastanesi 2,000 Florida
9 Kayseri Şehir Hastanesi 1,607 Türkiye
10 St. George Hastanesi 1,000 Büyük Britanya

Türkiye’deki en büyük hastaneler

Listenin 9. sırasında bulunan Kayseri Şehir Hastanesi dünyanın dokuzuncu büyük hastanesi olduğu gibi Türkiye‘nin yapımı tamamlanmış en büyük hastanesidir. 1.607 yatak kapasitesine sahip bu hastane şuan için Türkiye’nin en büyük hastanesi olsa da ülkemiz için daha büyük bir hastanenin yapımı hızla devam ediyor.

Ankara‘da yapımı devam eden Ankara Şehir Hastanesi Bilkent, yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük 3. hastanesi olacağı gibi Türkiye’nin de en büyük hastanesi olacak. Yapımı devam eden Ankara Şehir Hastanesi‘nin yatak kapasitesi ise 3 bin 810 olması bekleniyor.

Dünyanın en büyük 3. hastanesi

Dünyanın tek seferde inşa edilen en büyük hastanesi olma özelliğine de sahip olan bu hastanede 1.011 poliklinik, 700 yataklı yoğun bakım ünitesi, 131 ameliyathane, 127 yataklı kemoterapi merkezi, 65 tedavi kabininin yer aldığı FTR (fizik tedavi ve rehabilitasyon) merkezi, 38 yataklı diyaliz merkezi ve 10 yataklı iyot tedavi servisi bulunacak.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap