1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Dünyadaki En Uzun Nehirler

Dünyadaki En Uzun Nehirler

Amazon-River_n3twem
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Dünyadaki En Uzun Nehirler

Dünyadaki En Uzun Nehirler hangileridir? Nehir veya bilinen diğer adıyla ırmak, çoğunlukla deniz, göl veya bir başka büyük akarsuya dökülen, özellikle genişliği ve taşıdığı su miktarı bakımından büyük akarsulara verilen ad olarak karşımıza çıkar. Dünya üzerinde sayısız ırmak bulunsa da boyu devasa şekillerde olanlar da mevcuttur. Dünyanın en uzun nehirlerini ele aldığımız makalemizde bu nehirlerin adlarını sıraladık.

Nehir ve ırmak dışında bir de “çay” terimi bu konuyla yakından alakalıdır. Çay ile ırmak arasındaki fark açık ve net olarak tanımlanamadığı gibi çay dereden büyük ancak ırmaktan küçük akarsu olarak tanımlansa da bu büyüklük kavramı görecelik göstermektedir. Irmaklar, kaynaktan başlayıp üzere yer çekiminin de etkisiyle aşağı doğru akarak bu akışlarını bir deniz ya da göle ulaşıncaya kadar sürdürürler. Nehirler, sadece denizlere ulaştığında değil sıcak havanın etkisiyle kurak bölgelerde toprağa karışarak veya buharlaşarak da azalış gösterir.

Peki bu nehirlerin en uzun yol aldığı, en fazla uzunluğa sahip olanları hangileri merak ettiniz mi? Dünyanın en uzun nehri hangisi? Dünyadaki en uzun ırmaklar nelerdir? Dünyanın en uzun nehirlerinin uzunlukları kaç km? Dünyadaki nehirlerin uzunluğa göre sıralaması ve en uzun 10 nehre gelin birlikte bakalım.

Dünyanın en uzun nehirleri

SıraNehirlerUzunluk (km)
1Nil Nehri6,853
2Amazon Nehri6,448
3Yangtze-Kiang6,300
4Mississippi5,971
5Yenisey-Angara-Selenga5,540
6Huang Ho5,464
7Ob’-Irtysh5,410
8Kongo , Angola4,700
9Lena-Kirenga4,400
10Mekong Nehri4,350

Dünyanın en uzun nehri hangisi?

Dünya üzerindeki nehirler arasında en uzun olan nehir Nil nehridir. Afrika’da bir nehir olan Nil, 6.853 km uzunlukta olup toplam havza alanı 2.870.000 km²’dir. Nil nehrinin kaynakları Mavi Nil ve Beyaz Nil olarak ayrılmaktadır. Dünyanın en uzun nehri olan Nil nehrinin akış yönü nasıldır diye bakacak olursak; Nil nehrinin akım yönü güneyden kuzeye doğrudur.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap