1. Ana Sayfa
  2. SAĞLIK
  3. Disleksi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Disleksi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

efbbbfdisleksi-nasil-anlasilir-disleksi-nedir-belirtileri-nelerdir-aksam3_2-1280x720_360x400

Disleksi Nedir?

Disleksi nedir? Disleksi, beynin sol lobu ile ilişkili olan bir öğrenme bozukluğu olmaktadır. Beynin sol lobunun ön kısmı, konuşma yeteneğini yönetmektedir. Disleksi hastalarında bu lobun kullanılmasında sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenle ise, konuşma yeteneğinde farklılıklar görülmektedir. Normal bir zeka düzeyinde olan hastalar, okuma, yazma ve imla gibi konularda sorun yaşamaktadır. Bu durum, beynin kelimeleri değişik şekilde algılaması ve işlemesinden kaynaklanmaktadır.

Disleksi, sebebi net olarak ortaya konulmamış olan bir hastalıktır. Bunun yanı sıra; beyin ya da genlerde meydana gelen farklılıklar nedeniyle ortaya çıktığı da bilinmektedir. Bu bulgu, aynı ailedeki bireylerde yapılan araştırmalar sonucunda elde edilmiştir. Bu araştırmalar, disleksi hastalığına sahip bireylerin, ebeveynleri ya da kardeşlerinde de okuma sorunu gibi problemler olduğunu göstermektedir. Disleksi hastalığının sebepleriyle ilgili yapılan çalışmalar devam etmektedir.

Disleksi Nedir?

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi hastalığı, doğuştan olabileceği gibi; sonradan da oluşabilmektedir. Doğuştan olan disleksi hastalığı, doğum sürecinin öncesinde ya da doğum anında yaşayan komplikasyonlar nedeniyle oluşmaktadır. Ancak, disleksi hastalığının fark edilmesi bireyin okul çağında olmaktadır. İlkokulda okuma yazmayı öğrenme aşamasındaki hasta, hece atlamaları yaparak okuma yapmaktadır. Bunun yanı sıra; yazma konusunda da oldukça yavaştır. Bu gibi belirtilerin yanı sıra; disleksi hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Okuma, yazma gibi aktivitelerde yavaşlık ve güçlük çekme
  2. Dil bilgisi ile ilgili konuların anlaşılamaması
  3. Okuma sürecinde yaşanan dikkat dağınıklığı
  4. Düşük bir ses ile okuma yapılması
  5. Motor becerileri kullanmada güçlük çekme
  6. Hiperaktivite ve dikkatsizlik
  7. Yavaş ve dağınık çalışma

Disleksi İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Disleksi hastalığına sahip olduğu tespit edilen birey, çeşitli yöntemler ile tedavi edilmektedir. Ancak bu tedaviler, ilaç ya da ameliyat gibi yöntemlerden oluşmamaktadır. Herhangi bir zeka geriliği olmayan disleksi hastaları, özel eğitim ile yaşıtlarının seviyesine gelebilmektedir. Bu sayede, hem sosyal hayattan hem de derslerinden geri kalmamaktadır. Özel eğitime ek olarak, terapist eşliğinde de tedavi uygulanabilir. Bunun yanı sıra; ebeveynlerin de evde çocuğa yardımcı olması gerekmektedir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap