1. Ana Sayfa
  2. GENEL
  3. Devlete Elektrik Satıyor! Aylık 100 Bin TL Kazanıyor
Trendlerdeki Yazı

Devlete Elektrik Satıyor! Aylık 100 Bin TL Kazanıyor

fabrikasinin-catisina-ikinci-fabrikayi-kurdu-ayda-100-bin-lira-kazaniyor_5e1d6a1c1536a (1)

Devlete Elektrik Satıyor!

Devlete Elektrik Satıyor! Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan unlu mamuller fabrikasının çatı kısmına güneş enerji santrali kurmuş olan Gaziantepli iş insanı Ali Polat, her ay kendi fabrikasının ortalama 15 bin Türk Lirası elektrik gereksinimini karşılamakla kalmayıp, çok daha fazlasını devlete satıyor.

Ali Polat, 1993 senesinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun olmuş ve ardından Çanakkale’de kalıp ticaret yapmaya karar vermiş. Organize Sanayi Bölgesi’nde 8 bin 500 dönümlük bir kısıma kurmuş olduğu unlu mamuller fabrikasının çatı bölümüne 2013 senesinde devletin de desteğiyle 200 KW’lık güneş enerji santrali kurdurdu.

Devlete Elektrik Satıyor!

Hibe Desteği Aldı

Seneler öncesinde okumuş olduğu bir köşe yazısından esinlenerek bu şekilde bir yatırıma yönelmiş olan Polat, sonrasında Avrupa Birliği ve devlet tarafından desteklenen yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) %65 hibe desteği aldı. Ardından 2017 senesinde fabrikanın çatısına 400 KW’lık daha enerji üreten bir panel kurdurdu.

Polat, aynı sene içerisinde 2.000 metre karelik sundurma alanlarını da değerlendirdi. Kendi imkanlarıyla 400 KW’lık daha fazladan panel yaptırdı. Bu yapmış olduğu yatırımlarla 3 bin panel ve 35 invertörden oluşan güneş enerji santralinin gücü 1 megavata kadar yükseldi. Çatıda kurulan santralden yıllık ortalama 1,5 milyon kilovat elektrik üreten Gaziantepli iş adamı Ali Polat, kendi fabrikasının tüm elektrik ihtiyacını karşılarken, üretilen fazla elektriği kilovatı 13 centten devlete satıyor. Çalışkan iş adamı, yaptığı bu yatırımlarla ayda yaklaşık 100 bin lira kazanıyor.

Aşağıda Bir Fabrika Yukarıda Bir Fabrika

Yatırımın belli bir kısmını devletten bir diğer kısmını da Avrupa Birliğinden destek alarak gerçekleştirdiğini dile getirdi. Polat, “Bu işi merak eden sanayicilere ve iş adamlarına da tavsiyem öz tüketimler için bu işi yapmalarıdır. Mesela ayda 100 bin lira elektrik faturaları olanlar vardır, 50 bin lira olanlar vardır. Onlara bu işe girmelerini tavsiye ederim. Güneş enerjisi olabilir, rüzgar enerjisi olabilir, ihtiyaçlarını buralardan karşılayabilirler. Biz şuan burada ihtiyacımızın fazlasını devletimize satıyoruz. 13 centten satıyoruz. Para kazanıyor musun diye sorarsanız, yatırımımız hemen hemen kendini amorti.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap