1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Doğu Anadolu’ya Deprem ŞOKU!
Trendlerdeki Yazı

Doğu Anadolu’ya Deprem ŞOKU!

resized_6666
vanhaber.com.tr

 Marmara Denizi’nde gerçekleşen 4.7 şiddetindeki depremi iki saat öncesinden haber vererek sosyal medyadan duyuran Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, Doğu Anadolu Bölgesi için şok açıklamalar yaptı.

 

Marmara Denizi Silivri civaronda gerçekleşen 4.7 büyüklüğündeki deprem vatandaşlarda korkuya sebep oldu. Birçok sayıda vatandaşın sokağa döküldüğü deprem evvelinde sosyal medya profilinden canlı yayın gerçekleştiren Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut ise üç saat öncesinde deprem gerçekleşeceğini söyleyerek tahminin yayınlamıştı. Yakut, yayında “Sabah 06.28 itibariyle Tekirdağ-Güzelköy açıkları Marmara Denizi’nde şuana dek 53-54 tane sisteme yansıyan depremler oldu. Bu da ister istemez sisteme girip de bakan arkadaşları korkuttu. Bizim de dikkatimizi çekti. Geçen videoda da paylaştım. Marmara’nın Batı ucu özellikle Saros Körfezi arasında bir aktif alan olduğunu. Buralarda kırılmanın olabileceğini, belki 5’e varan depremler çıkabilir demiştim. Görünen şu ben daha büyük bir deprem 5.8 gibi bir deprem beklemiyorum ama 4, 4.5, belki 5’e yakın aniden olsa da o bölgede şaşırmam. Güzelköy Marmara Adası açıkları dediğimiz alanın arasındaki 17 kilometrelik segment üzerinde bir canlanma olabilir” diyerek vatandaşları sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım ile uyarmıştı.

 

Deprem Araştırmacısı daha önce de depremleri tahmin etmişti!

Daha öncesinde de birçok çok sayıda yerel ve ulusal çapta gerçekleşen depremi tahmin ettiğini söyleyen Ahmet Yakut, “Bodrum depremini insanlarla sosyal medyadan paylaşmıştım. 15 gün önceden oradaki insanlara 6.8 büyüklüğünde bir deprem olabileceğini söylemiştim, akabinde Bodrum depremi meydana geldi. Çanakkale Ayvacık, Midilli açıklarında yaşanan 6.3 büyüklüğündeki deprem, Şili, Endonezya depremleri gibi 48-96 saat önceki periyotlarda insanlarla paylaşmıştım.” Şeklinde açıklamalarda bulunarak vatandaşları uyardı.

Elbette doğal afetlerin ne zaman nerede başımıza geleceğinizi bilemeyiz, ancak bu gibi uzmanlar tarafından yapılan tahminler bizlere yol gösterici olabilir. Özellikle İstanbul çevresinde yaşayan vatandaşların her an deprem olacakmış gibi hazırlıklarını yapıp eşyalarını sabitlemeliyiz. En azından köşede bir acil deprem çantası bulundurmasını uzmanlar şiddet ile öneriyor. Olası bir deprem durumunda başımıza neler gelir bilemeyiz ama hasarları minimuma indirmeli ve deprem sonrası yaşamımızı güvence altına almalıyız.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap