1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. CRP Nedir? CRP Yüksekliği Neden Olur?

CRP Nedir? CRP Yüksekliği Neden Olur?

crp-nedir
vanhaber.com.tr

CRP nedir? Literatürde C-Reaktif Protein olarak adlandırılan CRP, yüksek olması ve belirtileri ile sürekli araştırılan konular arasında yer almaktadır. Yüksek değerler çıkması vücuttaki itihabi durumu nitelerken, düşmesi de bu reaksiyonun azalmaya başladığını göstermektedir. CRP yüksek çıkması kan tahlillerinde en çok önem teşkil eden değerler arasında bulunur. CRP yüksekliği belirtileri, genellikle kötü şeylere işaret ederken, azalmaya başlaması da enfeksiyonun etkisini yitirdiği anlamına gelmektedir.

CRP Nedir?

C-Reaktif Protein (CRP), sıkça kullanılan kısaltması ile CRP, iltihabi reaksiyonlar sırasında kanda miktarı artan ve karaciğer ile yağ hücreleri tarafından üretilen akut faz reaktanları adı verilen proteinlerden biridir.

Kanda CRP seviyesi pek çok durumda yükselebildiğinden, tek hastalığa özgül bir laboratuvar bulgusu değildir ve tanı koyma amaçlı kullanılmaz. Bu tahlilin sonuçları klinik şüpheleri destekleyici olarak veya tanısı konulmuş çeşitli hastalıkların seyrini takipte kullanılır.

CRP Nedir?

Çok basitleştirirsek, yüksek CRP seviyelerinin vücutta akut iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyon olduğuna, CRP seviyelerinin azalmasının da iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başladığına işaret ettiğini söylemek mümkündür.

Farklı ülkelerde, farklı merkezlerde yapılan araştırmalarda Hs-CRP düzeyi yüksek olanlarda kalp-damar hastalığına bağlı ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu gösteren net ve açık rakamlar bulunmaktadır.

CRP Yüksekliği Neden Olur?

CRP seviyesi aşağıda bazıları listelenen pek çok durumda yükselebilir.

  1. Bağ dokusu hastalıkları
  2. Kanser
  3. Enfeksiyon
  4. İltihabi bağırsak hastalıkları
  5. Lupus
  6. Romatoid artrit
  7. Psoriatik artrit
  8. Tüberküloz

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap