1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. CPU Nedir? CPU Ne İşe Yarar?

CPU Nedir? CPU Ne İşe Yarar?

cpu (1)
vanhaber.com.tr

İçindekiler

CPU Nedir?

CPU nedir? İşlemcinin kendisi, bilgisayarı bilgisayar yapan temel bir bileşendir, ancak bilgisayarın kendisi değildir – sadece işlemin beyinleridir. Masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar veya tablet olsun, bilgisayarın ana devre kartının (ana kartının) üstüne oturan küçük bir bilgisayar çipidir. Bilgilerin saklandığı hafızadan ve video ya da 3D grafiklerin monitörünüze ya da ekranınıza getirilmesini sağlayan grafik kartı ya da grafik çipinden açıkça ayrıdır.

İşlemciler milyarlarca mikroskobik transistörün tek bir bilgisayar çipi üzerine yerleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu transistörler, sisteminizin belleğinde kayıtlı programları çalıştırması için gereken hesaplamaları yapmasına izin verir.

CPU teknolojisinin en yaygın gelişmelerinden biri, bu transistörlerin daha küçük ve daha küçük hale getirilmesidir. Bu, genellikle Moore Yasası olarak adlandırılan, on yıllardır CPU hızındaki iyileşme ile sonuçlandı.

Modern cihazlar bağlamında, bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar, sistem için bir dizi işlem gerçekleştiren özel bir CPU’ya sahip olacaktır. Mobil cihazlar ve bazı tabletler bunun yerine, diğer bileşenlerin yanında CPU’sunu içeren bir çip olan bir “Chip on System” (SoC) kullanmaktadır. Intel ve AMD, CPU’lara grafik çipleri ve bunlarda depolanmış bellek de sunar; bu da standart CPU işlevlerinden daha fazlasını yapabileceklerini gösterir.

CPU Nedir?

CPU Ne İşe Yarar?

Çekirdeğinde bir CPU bir programdan veya uygulamadan talimat alır ve bir hesaplama yapar. Bu işlem üç ana aşamaya ayrılabilir: Getirme, kod çözme ve yürütme. Bir CPU talimatı bir sistemin RAM‘inden alır, ardından CPU’nun ilgili bölümleri tarafından yürütülmeden önce talimatın gerçekte ne olduğunu çözer.

Gerçekleştirilen talimat veya hesaplama, temel aritmetik, belirli sayıları bir araya getirme veya hafızada hareket ettirme içerebilir. Bir bilgisayardaki her şey sayılarla temsil edildiğinden, bu tür basit işler bir CPU’nun yaptıklarına eşittir. Bir Windows videosunu izlemeye, bir YouTube videosunu izlemeye kadar her şeyi kolaylaştıran şey budur.

Modern sistemlerde, CPU her şeyi yapmaz, ancak yine de işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları sayıdaki özel donanımı beslemesi gerekir. Bu patlamayı göstermesi için ekran kartına bildirmesi gerekir çünkü yakıt varilini tıkladınız ya da Office belgenizin içeriğini yerel bellekten aldınız.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap