1. Ana Sayfa
  2. SAĞLIK
  3. Çölyak Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Çölyak Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

maxresdefault (6)_360x400

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı nedir? Çölyak hastalığı ne anlama geliyor? Soruları çölyak hastalığının son zamanlarda yaygınlaşması ile birlikte insanlar tarafından sıkça sorulan sorular arasında bulunuyor. Dünyanın birçok yerinden her 100 ila 200 kişiden biri çölyak hastalığına yakalanmış durumdadır. Bir diğer adı glüten sensitif enteropati olarak bilinen bu hastalık vücudun bağışık sistemi tarafından oluşan sorun ile oluşmaktadır. Bu hastalığa yakalanmış kişilerin bağışıklık sistemi tahılların birçoğunda bulunan glüten isimli maddeye karşı tepki gösterir. Çölyak hastalığı ne demek nasıl belirti gösterir diye sorulacak olursa, çölyak ince bağırsak organında iltihaplanma çıkması ile belirti gösterir. Ardından bağışıklık sistemi glüten maddesine karşı normalin dışında bir tepki vererek iltihaplanma sürecini başlatır.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Çölyak hastalığına neden olabilecek şeyler hala tam olarak bilinmese de çölyak hastalığı ne anlama geliyor neden oluyor diye bakacak olursak; en büyük faktörün genetik yollar olduğu kesindir. Bu sebeple bu hastalığı yaşayan ebeveynler ya da yaşamayıp da ailesinde birinde tanık olan ebeveynler çocuklarının kontrollerini düzenli olarak yaptırmalı. Çölyak hastalığının sebebi olarak sayılmasa da kişinin beslenme şekli bağırsak bakterileri ve gastrointestinal enfeksiyonlar da çölyak hastalığının ilerlemesinde rol oynamaktadır. Çölyak hastalığı ne anlama geliyor neden oluyor sorularının cevaplarını ise hastalık ile karşılaşabileceğimiz ihtimalinden dolayı bilmemiz gerekiyor.

Çölyak Hastalığı Nedir? Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Çölyak hastalığı görülen insanlar glüten bulunan yiyecek ve içecekleri kullandıkları zaman vücut tarafından bilindik tepkiler ile karşılaşırlar. En bilindikleri karın ağrısı şişkinlik ve ishaldir. Bunların dışında tipik olmayan ara sıra gözlenen tepkilerde vardır.

  1. Kaşıntılı ve kırmızılaşmış cilt döküntüleri
  2. Kalsiyum eksikliğinden ötürü kemik erimesi kas zayıflığı ve kemik ağrıları
  3. K vitamini eksikliğinden kaynaklı kanamalar
  4. A vitamini eksikliğine dayalı gece körlüğü
  5. Ses kısıklığı
  6. Epileptik nöbbetler
  7. Eklem rahatsızlıkları

Çölyak Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Çölyak hastalığının tedavisinde aslında yapılacak tek şey glüten bulunmayan yiyecek ve içecekler ile beslenmektir. Bu sebeple glütensiz yiyecek ve içeceklerin bilinmesi gerekir. Buğday çavdar arpa ve bunlardan yapılmış bütün yiyeceklerde bulunmaktadır. Bunlar bulgur irmik makarna erişte kek börek gibi her yiyecekte bulunur. Çölyak ne demek olduğu bu denli yaygınlaştığı zamanlarda bilinmesi gerekiyor.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap