1. Ana Sayfa
  2. EĞİTİM
  3. Çocuklarımız Tehlikede! Dikkatli Olalım!
Trendlerdeki Yazı

Çocuklarımız Tehlikede! Dikkatli Olalım!

karne-s1Iq_cover (1)
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Çocuklarımız Tehlikede!

Çocuklarımız tehlikede! Okulların sömestr tatiline başlamasıyla beraber öğrenciler karnelerini alırken karnelerini sosyal medya hesaplarına yükledi. DPS Kişisel Veri Koruma Danışmanlığı Yönetim Kurulu Başkanı, çocuklarımızın karnelerinde bulunan TC kimlik numaraları, sınıfları gibi kişisel olan verilerini paylaşmamaları konusunda velileri ikaz etti.

Sömestr tatiliyle beraber 15 günlük tatile başlayan öğrenciler, karne sevinçlerini yakınlarıyla paylaşmak amacıyla sosyal medya hesaplarına yükleme yaptılar. Yapılan bu paylaşımlar ne kadar masum gözükse de ciddi bir güvenlik tehlikesi oluşturmaktadır.

Çocuklarımız Tehlikede

Velilerin de sosyal medyada çocuklarına ait karneleri paylaşması üstüne konuşma yapan DPS Kişisel Veri Koruma Danışmanlığı Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Karcıoğlu, “Aslında şöyle, kimse bunun farkında değil ama çocuklarımızın da bir kişisel verisi var. Çocuklarımızın adı soyadı, fotoğrafı, TC kimlik numarası, okul bilgisi, sınıf bilgisi, notları aslında her biri kişisel veri. Çocuklar bizim çocuklarımız ama veriler çocukların kişisel verisi. Dolayısıyla biz bunları herkese açık sosyal platformlarda herkese açık bir şekilde paylaşım yapmamalıyız. Çocuklarımızın kişisel verilerine saygı duymalıyız ve onları korumakla yükümlüyüz.” diye belirtti.

Çocuklarınızın Verisi Çok Önemli

Velileri çok dikkatli olmaları hususunda uyaran başkan Sefa Karcıoğlu, “Veliler bu konuda fazlasıyla dikkatli olmalı. Zira, bugün hiç düşünmeden paylaşımını yaptığınız, ‘aman ne var sanki eş dost görsün, benim sosyal medyada takipçilerimde kim var’ mantığıyla gönderdiğinizde aslında siz çocuğunuza ait kişisel verisini sisteme yüklemiş bulunuyorsunuz. Sonuç olarak yarın bir gün çocuğunuzun başına bu kişisel verilerin paylaşılması ne tür ihlallere yol açar şu an için kestirmek oldukça güç. Bu sebeple biz de velilere diyoruz ki mutlak suretle çocukların kişisel verisini, fotoğrafını dahi sosyal medyada herkese açık ortamda paylaşmayın. Çocuğunuzun verisini kesinlikle koruyun.” diye sözlerine ekledi.

Sömestr tatiliyle beraber 15 günlük tatile başlayan öğrenciler, karne sevinçlerini yakınlarıyla paylaşmak amacıyla sosyal medya hesaplarına yükleme yaptılar. Yapılan bu paylaşımlar ne kadar masum gözükse de ciddi bir güvenlik tehlikesi oluşturmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap