1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Çığ Bölgesinde İletişim Mobil Komuta Aracıyla Sağlanıyor

Çığ Bölgesinde İletişim Mobil Komuta Aracıyla Sağlanıyor

AFET BÖLGESİNDE İLETİŞİM, MOBİL KOMUTA ARACIYLA SAĞLANIYOR
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Çığ Bölgesinde İletişim

Çığ bölgesinde iletişim mobil komuta aracıyla sağlanıyor. Van-Bahçesaray karayolunda meydana gelen ve toplam 38 kişinin hayatını kaybettiği çığ bölgesinde iletişim, mobil komuta aracıyla sağlanıyor.

Dün akşam saat 17.00 sıralarında üzerine çığ düşen minibüste bulunan 5 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, 6 kişi ise sağ olarak kurtarılmıştı. Minibüste olduğu değerlendirilen ve sabah saatlerinden itibaren devam eden 2 kişiyi kurtarma çalışmaları sürdürülürken ikinci defa çığ düştü. 33 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, 60’tan fazla kişi de yaralı kurtarılarak hastanelere kaldırılmıştı. Bölgede iletişimin sağlanması için mobil komuta aracı getirilerek iletişimde ve bilgi akışı sağlandı.
Çığ Bölgesinde İletişim
VAN-BAHÇESARAY KARA YOLUNDA MEYDANA GELEN VE 33 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ ÇIĞ BÖLGESİNDE İLETİŞİM, MOBİL KOMUTA ARACIYLA SAĞLANIYOR. (YILMAZ SÖNMEZ/VAN-İHA)

Arama Kurtarma Çalışmalarına Ara Verildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şuana kadar hem adli tıpa intikal eden hem de teyit ve tespit edebildikleri vefat eden kişi sayısının 29 olduğunu ve 3 kişinin de olay yerinde bulunduğunu değerlendirdiklerini söyledi.

Dün akşam saat 17.00 sıralarında üzerine çığ düşen minibüste bulunan 5 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, 6 kişi ise sağ olarak kurtarılmıştı. Minibüste olduğu değerlendirilen ve sabah saatlerinden itibaren devam eden 2 kişiyi kurtarma çalışmaları sürdürülürken meydana gelen ikinci çığ faciasında da onlarca kişi hayatını kaybetti. Bölgede incelemelerde bulunarak, buradaki vatandaşlara da ‘geçmiş olsun’ dileklerini ileten Bakan Soylu, “Üst üste 2 çığ felaketi yaşadık. Geçmiş olsun, başımız sağ olsun, Allah rahmet eylesin. Biraz önce olay yerine de gittik. Oradaki manzarayı da tekrar teyit ve tespit ettik. Arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmede bu akşam arama kurtarmayı durdurmaya karar verdik. Yeni bir çığ tehlikesinin olabileceği konusunda bir değerlendirme yapıldı. Yeni bir risk alınmaması konusunda bu karar alındı.

Arama kurtarma ekibimiz burada ve çığ konusundan da yetkin. Erzurum, Bitlis ve Muş’tan gelen ekiplerimiz var, aynı zamanda jandarmadan arama kurtarma ekibi intikal etti. Yarın sabah itibariyle genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra arama kurtarmaya başlanacak. Şuana kadar hem adli tıpa intikal eden hem de bizim teyit ve tespit edebildiğimiz vefat eden sayımız 29. 3 kişinin de olay yerinde olduğunu değerlendiriyoruz. Daha doğrusu görgü tanıklarına göre değerlendiriyoruz. İş makinesinin altında kaldığını söylüyorlar. Şu ana kadar isimli teyit edebildiğimiz, adli tıp kurumuna ulaştığını düşündüğümüz 29 evladımız şehit oldu. Allah rahmet etsin, Allah mekanlarını cennet etsin. Arama kurtarmayla ilgili sabah tekrar bir durum tespiti yapılacak. Dün gece eksi 24-25 derecede arkadaşlarımız cep telefonu bataryalarının donduğunu söylüyorlar. Onun için sabah tekrar riskler minimize edilip adım atılacaktır. Dün şehit olanlar buna dahil değildir” dedi.

Kaynak : İHLAS HABER AJANSI

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap