1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Chromium Nedir? Chromium ve Chrome Farkı Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Chromium Nedir? Chromium ve Chrome Farkı Nedir?

chromium-vs-chrome
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Chromium Nedir?

Chromium Google’ın, 2008 yılında başlattığı açık kaynaklı bir kodlama projesidir.

Chromium tarafından oluşturulan kaynak kodu, çalışması için Chrome’un yapı taşları olarak kullanılır. Ancak bu kod diğer bileşenlerle birlikte çalışır.

Chrome tarayıcısı, Adobe Flash Player ve Chrome’un telif hakkıyla korunan içeriği oynatmasına izin veren dijital haklar yönetimi (DRM) bileşenleri gibi başka bir özel kod da kullanır.

Chromium aslında kendi başına bir tarayıcıdır. Ancak yalnızca temel açık kaynak kodunu kullanır. Bu nedenle sonuç olarak çok daha az gelişir. İlk olarak, geliştiricilerin geliştirme kodunu indirebilecekleri ve ayarlamalar yapabilecekleri bir proje olarak tasarlandı.

Chromium Projesi iki ana alt projeye ayrılmıştır: Chrome tarayıcı ve Chrome OS.

Geliştiricilerin, dünyaya hakim tarayıcısını ve piyasadaki temel işletim sistemi işletim sisteminin temelini oluşturan kodu almaları için davet edilmeleri. Teşvik edilmeleri ve daha iyi hale getirmeleri için açık kaynaklı bir kodlama projesidir.

Chromium

Chromium ve Chrome Farkı Nedir?

Chrome tarayıcısının olmadığı halde Chromiumun açık kaynak kaldığını hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, hassastır ve gelişmiş Chrome tarayıcısına kıyasla özelliklerden yoksundur.

Chromium, Chrome ya da kullanmaya değer herhangi bir tarayıcı gibi otomatik güncelleme yapmıyor. Bu da oldukça dengesiz olduğu, çökmelere eğilimli olduğu ve kendi indirme sayfasına göre “çok büyük bir sorun” olduğu anlamına geliyor.

Bu hataların rapor edilmesi zordur, en azından Chrome’da olduğundan daha zordur. Bu da kullanıcıların çökme ve hata raporlarını analiz için Google’a göndermelerini sağlar.

Ayrıca, videolarda kullanacağınız H.264 gibi daha yaygın olarak kullanılan video kodeklerini desteklemiyor. Bu, Chromiumun siteler tarafından kullanılan video hizmetlerinin çoğuna güç sağlayamadığı için Chrome’dan daha zayıf bir kullanıcı deneyimi sağladığı anlamına gelir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap