1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Çavuştepe Kalesi

Çavuştepe Kalesi

CAVUSTEPE_KALESI (1)
1

Çavuştepe Kalesi Urartu Devleti zamanlarının esintisini taşıyan kale son düzenlemiş haliyle günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Çavuştepe Kalesi II. Arturi tarafından yaptırılmış olup aşağı ve yukarı kalelerden oluşmaktadır. Döneminde kurucusunun da ismine ithaf edilip Sardurihinili olarak da anılmaktadır.

Kalenin Konumu

Çavuştepe Kalesi Van’ın Gürpınar ilçesinde bulunmakta olup Van merkeze 25 km, Gürpınar ilçesine ise 10 km mesafededir. Hakkari Van kara yolu üzerinde bulunmaktadır.

Kalenin Yapısı

Çavuştepe Kalesi:

  • Aşağı Kale
  • Yukarı Kale

olmak üzere iki kaleden oluşmaktadır. Yukarı kale aşağı kaleye göre 30 metre yüksektir. İçinde Haldi tapınağı ve açık tapınağı barındırmaktadır. Büyük blok taşlarla örülmüş surları bulunmaktadır.

Aşağı kale ise, tepeyi neredeyse kapatmış olup 800 metre uzunluğundadır. Kalenin yapısı olarak içindeki görkemli surları dikkat çekmektedir. Çavuştepe Kalesinde surlar direk tepenin büyük bir çoğunluğunu kaplamakla birlikte içerisinde ahırları, depoları, tapınakları ve çivi yazılı kitabeleri barındırmaktadır. Rizalitli kule şekilli yapılar tapınak sınıfının güzel örneklerindendir. İçerisinde Urartuların inandığı Tanrı İrmuşini’ye mensup tapınak bulunmaktadır.

çavuştepe kalesi

Çavuştepe Kalesi Kullanım Amacı

Zamanın kralı II. Arturi tarafından inşa edilen kale kullanım amacı olarak depolarıyla dikkat çekmektedir. Kale genel yapısıyla depo olarak kullanılmıştır. Gerek yapısı gerek büyüklüğü ve bir çok deposuyla tahıl, yağ ve içeceklerin muhafaza edildiği bir merkez haline getirilmiştir.

Kale kullanım amacı olarak içerisinde diğer dikkat çeken yapılarsa sarnıçlar, saray ve depolardır. Uzun süre mesken olarak kullanılmak için oluşturulmuş bu yapılar günümüze kadar güzelliğini şatafatını korumaktadır.

Çavuştepe Kalesi Üzerinde Çalışmalar

1961-1986 yıllarında yapılan kazı çalışmalarından sonra Çavuştepe Kalesi Prof. Dr. Arif Erzen gözetiminde ortaya çıkarılmıştır. Günümüzde ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu tarafından restore edilmek üzere işlemlere başlanılmıştır. Projenin en büyük amacıysa kalenin kurulduğu zamanlardaki ahengine sahip olmasını sağlamak. Tarihi bünyesinde barından nadide illerimizden biri olan Van’a böylelikle turizm açısından değer kazandırılması hedefleniyor. Yıkılan bazı kısımlarını kerpiç gibi malzemelerle gerçeğine yakın şekilde inşa etmek isteniliyor.

Tarihi içinde barındıran Çavustepe Kalesi gerçekten gezip görülmesi gereken bir yapıdır. Eğer Van durağınız ise uğramadan dönmek bu tarihi değeri kaçırmanız anlamına gelir. Tarih derinliklerinde farklı medeniyetler ve esintileriyle bu güne kadar gelip ayakta durması zaten size bir çağrı gibi. Tarihle kültürün bu eşsiz buluşmasına şahit olmalısınız.

  1. Van’a gidip nefis yemeklerinden tatmak isteyeceksiniz. Eğer nerede yemek yeneceği hakkında bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.
  2. Van gece hayatı hakkında bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap