Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Çalık Van'da

 Tarih: 12-11-2017 18:49:46
Bazı temaslarda bulunmak üzere Van’a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, “Sosyal Politikalarda Gönül Adımları Van'ı Dinliyoruz” programı kapsamında kentte faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Biz çözüm istiyoruz, çözülme istemiyoruz. Kendi içimizde yapacağımız bu çalışmada çözüm bizim en önemli anahtarımız olacak" dedi.  

 

 

Burada sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve vatandaşlara hitaben konuşan Çalık, "Türkiye’de başlatmış olduğumuz ‘Sosyal Politikalarda Gönül Adımları’nın 6.’sını yapmak üzere Van’dayız. Gönül kapılarınızı bize açtığınız için, yapacağımız bu çalışmada bize katkı sunacağınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Van bizim için Doğu Anadolu’da sadece bir il olmanın ötesinde, herkese kapısını açmış bir özelliktedir. Van bir alaşımdan oluşuyor. Van mozaik değil, alaşımdır. Bünyesinde barındırdığı etnik farklılıklar, mezhepsel farklılıklar ve onunla birlikte kardeşçe, barış içerisinde yaşaması bizim en önemli kazanımlarımızdır. Geldik ve gördük ki Van’ın güzelliği ne şiirlere sığar ne de destanlara. Destanlar ve efsaneler diyarı güzel Van’da sizlerle bir arada bulunmaktan bir kez daha mutlu olduğumu ifade etmek isterim” dedi.


 
  “Sosyal devlet anlayışı bizim en önemli kazanımlarımız oldu”
  Bugüne kadar yapılmış bütün çalışmaları bir kez daha ele almak istediklerini ifade eden Çalık, “Unutulmak istenen bir gönül medeniyetinin izlerini yeniden inşa edelim istiyoruz. Bunun için ‘Gönül Adımları’ dedik. Gönül adımları projelerimizle sizlere geldik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatmış olduğumuz sosyal devlet anlayışı, bizim en önemli kazanımlarımız oldu. Sosyal devlet anlayışında olması gereken sosyal yardımlar, sosyal güvenlik ve sosyal hizmetle dün ile kıyaslandığında çok önemli yollar kat etmiş vaziyettedir” diye konuştu.

 

  Sosyal politikalara 50 milyar TL bütçe ayrıldı
  Türkiye’de sosyal politikalara 50 milyar TL bütçe ayrıldığına dikkat çeken Çalık, “Sadece sosyal politikalara 2002 yılında 1,2 milyar TL bütçe ayrılmıştır. Bugün sosyal politikalara ayırdığımız bütçenin miktarı 50 milyar TL’dir. Neredeyse 50 kat sosyal politikalara bütçe ayırmış durumdayız. Bunların içerisinde sosyal güvenlik kapsamının nasıl genişlediğini görüyoruz. 2002 yılında 65 milyon olan Türkiye nüfusunun yaklaşık 20 milyonu sosyal güvenlik kapsamında değildi. Vatandaşımız hastaneye gidemiyor, sağlık hizmeti alamıyor, ilaçlarını alamıyordu ve yüzde 30 sosyal güvenlik kapsamının dışında kalan bütün vatandaşlarımızı hedefimize koyduk ve sosyal güvenlik kapsamını genişlettik. Bugün sosyal güvenlik kapsamına baktığımız zaman yüzde 97,5 sosyal güvenlik kapsamında, bütün vatandaşlarımızı kapsadık” ifadelerini kullandı.

 

  “Sosyal devlet anlayışını tam teşekküllü bir şekilde inşa etmek istedik”
  Sosyal devletin en önemli araçlarından bir tanesinin vatandaşa sunulan sağlık hizmetleri olduğunu sözlerine ekleyen Çalık,  “Sosyal güvenlik kapsamını genişleterek, sosyal devlet anlayışını tam teşekküllü bir şekilde inşa etmek istedik. Sağlık hizmeti almayan hiçbir vatandaşımız kalmasın istedik. Sosyal yardımlarda şu anda ayırmış olduğumuz bütçe 32 milyar TL’dir. Türkiye’de daha önce sosyal yardımlara ayrılan bütçenin neredeyse 30 katı. Sosyal yardımlarla hedefimiz bireyin refahını daha yukarı taşımaktır. İnsanı yaşatalım, devletimizi yaşatalım istiyoruz. Burada sadece laf üretmek istemiyoruz. Çözüm üretmek istiyoruz. Üreteceğimiz çözümleri, elde edeceğimiz raporları Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, ilgili kurum ve kuruluşlara ileteceğiz.”

 

  “Devletin sert yumruğu terör örgütüne, şefkat eli vatandaşının yanındadır”
  Her zaman çözüm istediklerini sözlerine ekleyen Çalık, “Biz çözüm istiyoruz, çözülme istemiyoruz. Kendi içimizde yapacağımız bu çalışmada çözüm bizim en önemli anahtarımız olacak. Çözülmek isteyenler ve bizi birbirimizden ayırmak isteyenlerin var olduğunu biliyoruz. Terör örgütleriyle vermiş olduğumuz mücadeleyi biliyorsunuz. Devletin sert yumruğu terör örgütüne, ama şefkat eli vatandaşının yanındadır. Hükümet olarak Van’daki bütün vatandaşlarımıza yapmış olduğumuz çalışmalarla 20 milyara yakın yatırım yaptık, hizmet getirdik” ifadelerini kullandı.

 


  AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda ise 80 yıldan bu yana sosyal politikalar konusunda hep geri adımlar atıldığını belirterek, “Esas itibariyle sosyal politikalarda AK Parti devrim niteliğinde hizmetler gerçekleştirmiştir.  Anayasamızda, ‘Türkiye Cumhuriyeti bir sosyal devlettir’ ibaresi olmasına rağmen 80 yıldır sosyal politikalar konusunda hep geri adımlar attık. Sosyal politikanın gereğini yerine getirmedik. 15 yıldır AK Parti hükümetleri sosyal politikalar konusunda üzerine düşeni yaptı. Ancak bu yapılanlarla yetinmiyoruz” dedi.

 


  Yapılan konuşmaların ardından başta aile, gençlik, eğitim, ulaşım, yoksulluk, istihdam ve sağlık gibi konular yuvarlak masalarda tartışılıp değerlendirildi.

 


  Toplantıya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

  Kaynak: iha   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Özgökçe, Sanayi esnafın sorunlarını dinledi Özgökçe, Sanayi esnafın sorunlarını dinledi Tuşba Belediye Meclis salonunda yapılan toplantıya; Van Oto Sanayi Sitesi Kooper..
Kaçak avlanan şahsa ceza! Kaçak avlanan şahsa ceza! Gevaş ilçesinde kaçak avlandığı tespit edilen 1 kişiye bin 797 TL idari para cez..
VASKİ zor şatlarda çalışıyor VASKİ zor şatlarda çalışıyor Van'ın Erciş ilçesinin Çakıl Mahallesinden Pay Mahallesine giden su hattının ar..
Van TSO il başkanlarıyla konuştu Van TSO il başkanlarıyla konuştu Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve üyelerinden oluşan bir heyetle, s..
  GÜNDEM HABERLERİ
Engelli gence dayak... Engelli gence dayak... Adana'da otobüste dövülen engeli genç ve Bursa’da engelli kadının otobüse alınma..
Memurun maaşı artıyor... Memurun maaşı artıyor... Hükümet, kamuda çalışan yaklaşık 3 milyon memuru yakından ilgilendiren ek göster..
Ehliyet ve pasaport alacaklar dikkat! Ehliyet ve pasaport alacaklar dikkat! Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ili..
2018'in resmi tatilleri... 2018'in resmi tatilleri... 2017'de çalışanlar hafta sonları dahil 113.5 gün tatil yaptı. Bir başka deyişle ..
  SİYASET HABERLERİ
OHAL uzatıldı OHAL uzatıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde..
Bakan kaya müjdeyi verdi Bakan kaya müjdeyi verdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hasan GemiciSpor Salon..
HDP’de büyük kavga! HDP’de büyük kavga! Kaplan, "HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim ..
CHP'nin İzmir, Aydın ve Kırşehir il kongrelerinde olaylar çıktı CHP'nin İzmir, Aydın ve Kırşehir il kongrelerinde olaylar çıktı Utku Gümrükçü konuşurken açılan "Kerbela şehitlerinden özür dile" pankartı açıl..
  EKONOMİ HABERLERİ
Bakanlar Kurulu'ndan karar çıktı! Bakanlar Kurulu'ndan karar çıktı! 2018 yılında yapılacak ilave tediye sürelerinin belirlenmesi hakkındaki kararı R..
7 bin 500 TL ikramiye SON GÜN 7 bin 500 TL ikramiye SON GÜN 400 bini aşkın emekliyi ilgilendiren ek ikramiye ödemelerinde başvuru için son g..
Gençlere hibe! Gençlere hibe! Hükümet, sayısı 13 milyona yaklaşan genç nüfusa daha fazla iş kapısı açmak için ..
İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! E-ticaret sitelerinin ana sayfalarında bulunacak ve o e-ticaret sitesinin tüketi..
  EĞİTİM HABERLERİ
resim yok Eğitimde Ara Dönem Değerlendirilmesi TEOG’un kaldırılması, yükseköğrenime giriş sistemindeki değişikliğin gölgesi ve ..
Başkale'de nargile operasyonu Başkale'de nargile operasyonu Van’ın Başkale ilçesinde yapılan çalışmalar sonucunda 28 bin 268 paket kaçak si..
Dundar’dan ‘Resim Odası’ açılışı Dundar’dan ‘Resim Odası’ açılışı Van’ın Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, 700 öğrencisi ..
Tuşba’da ‘Z-Kütüphane' Açılışı.. Tuşba’da ‘Z-Kütüphane' Açılışı.. Van’ın Tuşba Kaymakamlığı tarafından Hacı Ömer Sabancı ilk ve ortaokulunda oluşt..
  MAGAZİN HABERLERİ
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
Fikret Hakan hayatını kaybetti! Fikret Hakan hayatını kaybetti! Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan bir süredir akciğer kanseri teda..
  SPOR HABERLERİ
Vanlı oryantiringciler Avrupa yolunda Vanlı oryantiringciler Avrupa yolunda Türkiye Şampiyonasında başarı elde eden Vanlı sporcular, Bulgaristan’da düzenlen..
Vanlı boksörler 3 madalya ile döndü Vanlı boksörler 3 madalya ile döndü Van Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Türkiye Boks Federasyonu’nun 22 yaş altı ..
Vanlı Hentbol takımları çeyrek finalde Vanlı Hentbol takımları çeyrek finalde 22-24 Aralık tarihleri arasında Malatya’da düzenlenen Hentbol Anadolu Yıldızlar ..
Vardar, sporcu öğrencileri kabul etti Vardar, sporcu öğrencileri kabul etti Van’ın Özalp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ferhat Vardar, hentbolda il bir..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
Bitlis merkezli operasyon! 5 tutuklama Bitlis merkezli operasyon! 5 tutuklama Van ve Kayseri’de eş zamanlı olarak yapılan uyuşturucu operasyonunda gözaltına a..
7 ilden 100 kişi böyle gitti… 7 ilden 100 kişi böyle gitti… Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Tokat Şube Müdürlüğüne, Zile ilçesine bağlı ..
TOKİ, Van dahil 24 ilde 135 adet arsayı satışa çıkardı TOKİ, Van dahil 24 ilde 135 adet arsayı satışa çıkardı TOKİ, Afyonkarahisar, Ankara, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bitlis, Diyarbakır, ..
Suçları tek kelime ile iğrenç! Suçları tek kelime ile iğrenç! erkek çocuklara cinsel saldırı, nitelikli yağma, gasp gibi birçok suçu işledikle..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Filografi sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu Filografi sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu Van’ın Tuşba Belediyesi tarafından hazırlanan “Yetim Gülerse Dünya Güler” konulu..
Van’da “Tarihimizi Geleceğimize Taşıyoruz” projesi Van’da “Tarihimizi Geleceğimize Taşıyoruz” projesi Van Emniyet Müdürlüğünce yürütülen “Tarihimizi Geleceğimize Taşıyoruz” projesi ..
75 yıldır bu kahvede çay içiyor 75 yıldır bu kahvede çay içiyor Van’da 75 yıldır faaliyet gösteren kahve, 65 ile 90 yaşındaki insanların vazgeçi..
 İpekyolu Belediyesi İpekyolu Belediyesi Van’ın İpekyolu Belediyesi, yapıştırılan ilan ve afişlerle çevre ve görüntü kirl..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı