Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Çalık Van'da

 Tarih: 12-11-2017 18:49:46
Bazı temaslarda bulunmak üzere Van’a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, “Sosyal Politikalarda Gönül Adımları Van'ı Dinliyoruz” programı kapsamında kentte faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Biz çözüm istiyoruz, çözülme istemiyoruz. Kendi içimizde yapacağımız bu çalışmada çözüm bizim en önemli anahtarımız olacak" dedi.  

 

 

Burada sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve vatandaşlara hitaben konuşan Çalık, "Türkiye’de başlatmış olduğumuz ‘Sosyal Politikalarda Gönül Adımları’nın 6.’sını yapmak üzere Van’dayız. Gönül kapılarınızı bize açtığınız için, yapacağımız bu çalışmada bize katkı sunacağınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Van bizim için Doğu Anadolu’da sadece bir il olmanın ötesinde, herkese kapısını açmış bir özelliktedir. Van bir alaşımdan oluşuyor. Van mozaik değil, alaşımdır. Bünyesinde barındırdığı etnik farklılıklar, mezhepsel farklılıklar ve onunla birlikte kardeşçe, barış içerisinde yaşaması bizim en önemli kazanımlarımızdır. Geldik ve gördük ki Van’ın güzelliği ne şiirlere sığar ne de destanlara. Destanlar ve efsaneler diyarı güzel Van’da sizlerle bir arada bulunmaktan bir kez daha mutlu olduğumu ifade etmek isterim” dedi.


 
  “Sosyal devlet anlayışı bizim en önemli kazanımlarımız oldu”
  Bugüne kadar yapılmış bütün çalışmaları bir kez daha ele almak istediklerini ifade eden Çalık, “Unutulmak istenen bir gönül medeniyetinin izlerini yeniden inşa edelim istiyoruz. Bunun için ‘Gönül Adımları’ dedik. Gönül adımları projelerimizle sizlere geldik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatmış olduğumuz sosyal devlet anlayışı, bizim en önemli kazanımlarımız oldu. Sosyal devlet anlayışında olması gereken sosyal yardımlar, sosyal güvenlik ve sosyal hizmetle dün ile kıyaslandığında çok önemli yollar kat etmiş vaziyettedir” diye konuştu.

 

  Sosyal politikalara 50 milyar TL bütçe ayrıldı
  Türkiye’de sosyal politikalara 50 milyar TL bütçe ayrıldığına dikkat çeken Çalık, “Sadece sosyal politikalara 2002 yılında 1,2 milyar TL bütçe ayrılmıştır. Bugün sosyal politikalara ayırdığımız bütçenin miktarı 50 milyar TL’dir. Neredeyse 50 kat sosyal politikalara bütçe ayırmış durumdayız. Bunların içerisinde sosyal güvenlik kapsamının nasıl genişlediğini görüyoruz. 2002 yılında 65 milyon olan Türkiye nüfusunun yaklaşık 20 milyonu sosyal güvenlik kapsamında değildi. Vatandaşımız hastaneye gidemiyor, sağlık hizmeti alamıyor, ilaçlarını alamıyordu ve yüzde 30 sosyal güvenlik kapsamının dışında kalan bütün vatandaşlarımızı hedefimize koyduk ve sosyal güvenlik kapsamını genişlettik. Bugün sosyal güvenlik kapsamına baktığımız zaman yüzde 97,5 sosyal güvenlik kapsamında, bütün vatandaşlarımızı kapsadık” ifadelerini kullandı.

 

  “Sosyal devlet anlayışını tam teşekküllü bir şekilde inşa etmek istedik”
  Sosyal devletin en önemli araçlarından bir tanesinin vatandaşa sunulan sağlık hizmetleri olduğunu sözlerine ekleyen Çalık,  “Sosyal güvenlik kapsamını genişleterek, sosyal devlet anlayışını tam teşekküllü bir şekilde inşa etmek istedik. Sağlık hizmeti almayan hiçbir vatandaşımız kalmasın istedik. Sosyal yardımlarda şu anda ayırmış olduğumuz bütçe 32 milyar TL’dir. Türkiye’de daha önce sosyal yardımlara ayrılan bütçenin neredeyse 30 katı. Sosyal yardımlarla hedefimiz bireyin refahını daha yukarı taşımaktır. İnsanı yaşatalım, devletimizi yaşatalım istiyoruz. Burada sadece laf üretmek istemiyoruz. Çözüm üretmek istiyoruz. Üreteceğimiz çözümleri, elde edeceğimiz raporları Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, ilgili kurum ve kuruluşlara ileteceğiz.”

 

  “Devletin sert yumruğu terör örgütüne, şefkat eli vatandaşının yanındadır”
  Her zaman çözüm istediklerini sözlerine ekleyen Çalık, “Biz çözüm istiyoruz, çözülme istemiyoruz. Kendi içimizde yapacağımız bu çalışmada çözüm bizim en önemli anahtarımız olacak. Çözülmek isteyenler ve bizi birbirimizden ayırmak isteyenlerin var olduğunu biliyoruz. Terör örgütleriyle vermiş olduğumuz mücadeleyi biliyorsunuz. Devletin sert yumruğu terör örgütüne, ama şefkat eli vatandaşının yanındadır. Hükümet olarak Van’daki bütün vatandaşlarımıza yapmış olduğumuz çalışmalarla 20 milyara yakın yatırım yaptık, hizmet getirdik” ifadelerini kullandı.

 


  AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda ise 80 yıldan bu yana sosyal politikalar konusunda hep geri adımlar atıldığını belirterek, “Esas itibariyle sosyal politikalarda AK Parti devrim niteliğinde hizmetler gerçekleştirmiştir.  Anayasamızda, ‘Türkiye Cumhuriyeti bir sosyal devlettir’ ibaresi olmasına rağmen 80 yıldır sosyal politikalar konusunda hep geri adımlar attık. Sosyal politikanın gereğini yerine getirmedik. 15 yıldır AK Parti hükümetleri sosyal politikalar konusunda üzerine düşeni yaptı. Ancak bu yapılanlarla yetinmiyoruz” dedi.

 


  Yapılan konuşmaların ardından başta aile, gençlik, eğitim, ulaşım, yoksulluk, istihdam ve sağlık gibi konular yuvarlak masalarda tartışılıp değerlendirildi.

 


  Toplantıya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

  Kaynak: iha   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi  Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi Van’ın Tuşba ilçesinde eğitim gören minik öğrenciler, 22 Mart Dünya Su Günü dola..
Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 9 kişi gözaltına al..
Van’da 26 gözaltı var Van’da 26 gözaltı var Van’da terör operasyonu: 26 gözaltı
 Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 14 bin 5..
  GÜNDEM HABERLERİ
Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi  Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Van’daki sivil to..
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! CNN Türk'te bir programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ila..
Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir haftaya hazırlanıyor. Gündemde 3 önemli d..
Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında Hakkari'..
  SİYASET HABERLERİ
10 bin polis alınacak 10 bin polis alınacak Akademinin internet sitesinden e-Devlet şifresiyle 12 Mart'ta yapılmaya başlayan..
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın'ın konuk old..
Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Bolu istikametine seyir halinde olan Vahit Dal (44) idaresindeki 25 LS 275 plaka..
Kavgaya karışanlar... Kavgaya karışanlar... TBMM Başkanlığı, Genel Kurul çalışmaları sırasında yaşanan olaylar ve bununla il..
  EKONOMİ HABERLERİ
Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, İstanb..
Fakıbaba'dan önemli açıklama! Fakıbaba'dan önemli açıklama! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Adıyaman Millet..
 Bakan müjdeyi böyle verdi! Bakan müjdeyi böyle verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, hayvancılık ve tarımdaki yeni ..
Bakan Ağbal açıkladı… Bakan Ağbal açıkladı… Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarın altına dü..
  EĞİTİM HABERLERİ
Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Kanun Hükmünde Kararname ile Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kadroya ge..
Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet ÖZCAN Başkanlığında İlçe M..
 Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait TÜBİTAK tarafından 2017-2018 eğitim öğretim döneminde düzenlenen ve 8 ilden 100 ..
Saray’da okuma yazma seferberliği Saray’da okuma yazma seferberliği Van’ın Saray Kaymakamlığı tarafından okuma yazma seferberliği başlatıldı. ..
  MAGAZİN HABERLERİ
Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı biraz önce Meclis'te kabul edilerek yasal..
O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? En fazla oyu alan Lütfiye Özipek, 2018 O Ses Türkiye birincisi oldu.
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Kahramanmaraş’ta 22-25 Şubat tarihlerinde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Hokey Şam..
GESKON basınla bir araya geldi  GESKON basınla bir araya geldi Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Nihat Karad..
Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı  Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı Bölgesel Amatör Lig 1. Grup'ta mücadele eden Erciş Gençlik Belediye Spor, bug..
Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı  Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı Van İl Jandarma Komutanlığında görevli kadın personellerle Hakkari Gücü Kadın F..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı 4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı Siirt Valiliğinden alınan bilgilere göre, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik Siir..
Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Belirlenen Nevroz takvimine göre kutlamaların startı 17 Mart’ta Diyarbakır’ın Si..
 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak Buna göre 81 ilin tamamında narkotimler kurulacak. Yine rehabilitasyon merkezler..
Yeni bir savaş başlayacak Yeni bir savaş başlayacak Irak ve Suriye'de kurulan terör örgütü DEAŞ'ın çöküşünün, en az yükselişi kadar ..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Bekiran aşireti kitaplara konu oldu  Bekiran aşireti kitaplara konu oldu Tarihçi-Yazar Mehmet Fatih Bekirhan, beşinci kitabı olan “Bekiran Aşireti Tarihi..
 Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi  Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi Van Şair-Yazarlar Birliği tarafından Muradiye ilçesinde şiir ve müzik dinletisi ..
Van kedileri görücüye çıkıyor Van kedileri görücüye çıkıyor Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi tarafından ‘3. V..
Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van’da 1955 yılında kanun çalmaya başlayan 78 yaşındaki Şahin Türkmenoğlu, 63 yı..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı