1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Brexit Nedir? Ne Anlama gelir? Brexit’te Son Durum Ne?

Brexit Nedir? Ne Anlama gelir? Brexit’te Son Durum Ne?

5c9e500e45d2a01fd49d08cf

Brexit Nedir?

Brexit nedir? Brexit referandumu Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması için 23 Haziran 2016 tarihinde düzenlenmiş oylamadır. Brexit referandumu sonucunda katılımcıların yüzde 51.9’u oyunu Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması yönünde kullandı. 29 Mart 2017 tarihinde Birleşik Krallık hükümeti, Avrupa Birliği Antlaşması’nın 50’nci maddesi olan Avrupa Birliği’nde Ayrılma hakkı sürecini başlattı.

İngiltere Ne Zaman Ayrılacak?

2018 Avrupa Birliği Ayrılma Yasası’na göre, Birleşik Krallık 29 Mart 2019, yerel saatle 23:00’da Avrupa Birliği’nden ayrılacak.

İngiltere başbakanı Theresa May, Birleşik Krallık hükümetinin Avrupa Birliği’nden tamamen ayrılmasından sonra Avrupa Tek Pazarı ya da Avrupa Birliği Gümrük Antlaşması gibi kalıcı antlaşmalar için masaya oturmayacağını, 1972 Avrupa Toplulukları Kanunu’nu feshedeceğini ve var olan Avrupa Birliği Hukuku’nu Birleşik Krallık Hukuku ile birleştireceğini açıkladı. Brexit referandumunun ayrılma yönlü sonuçlanmasıyla beraber Temmuz 2016’da Avrupa Birliği’nden Çıkış Departmanı adlı yeni bir hükümet kurumu kuruldu.

brexit nedir

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasına ilişkin resmi görüşmeler Haziran 2017’de başladı. Bu görüşmelerin Ekim 2018 itibari ile başarıyla sonuçlanması hedefleniyor. Haziran 2018’de Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği gümrük, vergi ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu gibi konuları içeren bir anahat antlaşmasını yayınladı.

Brexit Sonuçları Nasıl?

Dönemin başbakanı David Cameron, 2015 yılında yayınladığı manifestoyla Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması oylaması yapacağını açıkladı. Avrupa Birliği’nde kalma taraftarı olan Cameron, Brexit referandumunda ayrılma kararı çıkmasının ardından istifa etti ve yerine 1 yıldan daha kısa sürede genel seçimlere gitme çağrısı yapan ve bir önceki seçimlere nazaran ciddi oy kaybı yaşayan Theresa May geldi. Theresa May’in azınlık hükümeti, kilit oylamalarda Demokratik Birlik Partisi tarafından destekleniyor.

Brexit referandumundan 6 hafta sonra İngiltere Bankası, niceliksel gevşeme ve daha düşük faiz oranları uygulamasını yürütmeliğe koydu. Bu sayede İngiliz sterlini amortismanına ve enflasyonun yükselmesine yol açtı. İngiliz sterlininde yaşanan değer kayıplarından serbest yatırım fonunun ve Brexit referandumuyla ilgili anketin sorumlu olduğu öne sürüldü.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap