1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Van’dan Bir Mucize Daha! Bor Sayesinde Hidrojen
Trendlerdeki Yazı

Van’dan Bir Mucize Daha! Bor Sayesinde Hidrojen

devr_360x400
vanhaber.com.tr

Bor sayesinde hidrojen ! İlim Yayma ödülüne sahip Profesör Mehmet Zahmakıran, çok temiz ve çok ucuz enerjinin çaresini şöyle açıkladı: “Bor sayesinde hidrojeni depolama sıkıntısını çözmüş olduk. Yerli ve aynı zamanda elektrikli arabalarda ve en önemlisi savunma sanayisinde kullanabiliriz.”

Bor sayesinde hidrojen

İlim Yayma Vakfı tarafınca düzenlenen ve bu yıl ilki gerçekleştirilen “İlim Yayma Ödülleri” hak sahipleriyle buluştu. “Mühendislik, doğa ve sağlık” ödülüne layık görülen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran ise yaptığı çalışmalarını Akşam’a aktardı. Hidrojen elementini Türkiye’de fazlasıyla yer alan bor madeni vasıtasıyla depo edip elektrik enerjisine çeviren Profesör Doktor Zahmakıran yaptığı işin yerli araç ve savunma sanayisinde büyük kolaylık sağlayacağını belirtti. Mehmet Zahmakıran yurt dışında bulunan Türk bilim insanlarına da çağrıda bulundu: “Amerika’dan ülkemize hizmet vermek için kalktım geldim. Sizlerin de topraklarımıza gelip ülkemizin gelişmesine fayda sağlamak için çalışmanın tam zamanıdır.”.

Bor sayesinde hidrojen

Ekip tam 20 kişilik

Profesör Doktor Zahmakıran çalışma alanında dünya genelinde en aktüel konulardan biri olan hidrojen elementinin yakıt olarak tüketilmesi için çalışmalarına 2011 senesinde start verdi. Dünya için de son derece önemli sonuç elde edilen araştırmalar için Zahmakıran gözetiminde 3’ü akademisyen olmak üzere 20 kişilik kadroyla tempolu bir çalışma ortaya koyuldu. Profesör Doktor Mehmet Zahmakıran bu çalışmanın katkılarından şu şekilde bahsetti:

Enerji için karanlık zamanlar

“Dünya genelinde nüfus artış hızı ivmesi büyük bir artış ile yükselirken teknolojiye olan ihtiyaç da aynı şekil artmaktadır. Dünyanın en önde gelen bilim dergilerinden olan Science Dergisi’nin yaptığı analizlere göre nüfus bu şekilde aynı hızla artar ve fosil enerji kullanımı aynı seviyede kullanılmaya devam ederse 20-25 sene içerisinde “karanlık zamanlar”a girmiş bulunacağımızın farkında olmamız gerekir. Evimize bile gerekli olan enerjiyi nasıl edineceğimizi düşüneceğiz.

  1. Rüzgar
  2. Hidroelektrik
  3. Güneş enerjisi gibi farklı seçenekler mevcut fakat mevsimsel değişiklikler sebebiyle sürdürülebilir daha kuvvetli bir enerjiye ihtiyacımız var.” diye belirtti.

Bor sayesinde hidrojen !

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip ettikten son haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

Detaylar için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap