1. Ana Sayfa
 2. SON DAKİKA
 3. Böbrek Laserasyonları

Böbrek Laserasyonları

w8v2PdxE
vanhaber.com.tr

Bir böbrek laserasyonu, böbrek dokusunda bir yırtılmanın kanamaya veya idrarın karın boşluğuna sızmasına neden olabileceği bir yaralanmadır. Yırtık böbrekler de idrarda kan yol açabilir. Tüm böbrek yaralanmaları (böbrek travması olarak da bilinir), bir travma merkezinde tedaviyi gerektirecek kadar şiddetli olan tüm travmatik yaralanmaların yüzde beşini oluşturur.böbrek laserasyonları künt veya penetran travmadan kaynaklanabilir.

Vücutta, kan kompozisyonunu, sıvıyı ve elektrolit dengesini ayarlamak ve idrar yoluyla atıkları gidermek için her gün neredeyse 400 galon kanı filtreleyen iki böbrek vardır. Bir tutam, biz biriyle çalışabilir. Bunlar barbunya fasulyesi gibi şekillenir ve vücudun her iki tarafında karın arkasına doğru, diyaframın ve göğüs kafesinin hemen altında bulunur.

Her böbrek, idrarı merkezi bir toplama noktasına boşaltmak için ayrı ayrı çalışan odalardan oluşur. Bir oda hasar görürse, Diğerleri hala çalışabilir.

Böbreğe kan besleyen büyük bir arter ve kanı dışarı alan büyük bir damar var. İdrar böbrekten boşaltılır ve üreter yoluyla mesaneye aktarılır.

Belirtileri

Böbrek yırtılmaları sadece gerçekleşmez, bu yüzden bir çeşit yaralanma mekanizması olmalı . Travma öyküsüne ek olarak, böbrek laserasyonunun birkaç belirtisi vardır:

 • Yan taraftaki ağrı (karın sırt ve tarafı)
 • Kanadında morarma
 • Hassasiyet (dokunduğunuzda acıyor)
 • Baş dönmesi
 • Düşük kan basıncı (90’ın altındaki üst sayı)

İdrardaki kan, böbrek hasarının sahte bir işaretidir, ancak idrarda kan görmüyorsanız hala bir böbrek hasarı olabilir. Kan mikroskobik veya tamamen yok olabilir.2

Nedenleri

Yırtık böbrekler, vücudun vücuda girmeyen bir nesneyle (kaya gibi) çarpıştığı künt travmadan oluşabilir. Bununla birlikte, nesne vücuda girdiğinde (bir ok gibi) delici travmadan da oluşabilirler.2

Teşhis

Böbrek yaralanmaları beş sınıfa göre sınıflandırılır. Her sınıf, yaralanmanın artan şiddetini gösterir.

  1. Böbrekte küçük bir hematom (çürük). Bu derece ameliyat gerektirmez ve acil serviste kolayca kaçırılabilir . İyi haber şu ki, bu yaralanmalar genellikle tedavi olmadan iyileşir.
  2. 1 santimetreden daha küçük bir böbrek laserasyonu. Bu tip böbrek laserasyonu kanar ve böbreğin dış tarafında küçük bir hematom haline gelir. Bu kesikler, idrarın toplandığı böbrek odalarını etkileyecek kadar derin değildir, bu nedenle idrarda herhangi bir kan olması pek olası değildir.
  3. 1 santimetreden daha derin bir böbrek laserasyonu, ancak idrar koleksiyonunu etkileyecek kadar derin değil. Tıpkı 2. derece böbrek laserasyonunda olduğu gibi, bunun idrarda kana neden olması pek olası değildir.
  4. İdrar toplama veya böbrek damarlarını (üreter gibi) etkileyecek kadar derin bir böbrek laserasyonu. 4. derece böbrek laserasyonundan kanama kendi kendini sınırlayacak, yani böbreğin etrafındaki hematomun boyut olarak büyümeyi durduracağı bir noktaya ulaşacaktır. İdrar, 4. derece böbrek hasarından böbrekten ve çevredeki dokuya sızabilir.
  5. Parçalanmış bir böbrek. 5. derece bir yaralanmada, böbrek dokusunun veya damarlarının büyük rüptürleri, böbrekte ve çevresinde büyük kanamalara neden olur. Grade 5 böbrek yaralanmaları hemen hemen her zaman ameliyat gerektirir ve genellikle yaralı böbreğin çıkarılmasını gerektirir.

Böbrek hasarını teşhis etmek için acil servisteki doktorlar laboratuar testi ve BT taraması isteyebilir

Klinik muayene, ziyarete giden olayların (travma olup olmadığı) iyi bir geçmişini toplamak ve idrarda kan olup olmadığını belirlemek için en iyi araçtır.

İdrarda kan görünmüyorsa, doktorlar mikroskobik kan aramak için idrar tahlili isteyebilir.

Tedavi

Böbrek hasarından şüpheleniyorsanız, değerlendirme için acil servise gitmelisiniz. Baş dönmesi veya zayıf hissediyorsanız, kendinizi hastaneye götürmek yerine 911’i arayın.

Acil serviste tedaviler tamamen yaralanmanın ciddiyetine bağlı olacaktır. Çoğu durumda, 1-4. sınıflar ameliyat olmadan yönetilebilir. Doktorlar sizi değerlendirme için hastaneye kabul edebilir, sıkı yatak istirahatinizi isteyebilir ve hayati bulguların yanı sıra sıvı alımınızı ve idrar çıkışınızı izleyebilir.

 

Bu araştırma için asuman.net sitesinden referans alınmıştır

  Yorum Yap

  Yorum Yap