1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Blockchain Nedir? Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nedir? Blockchain Nasıl Çalışır?

5d7f9c9b67b0a92fd8730b19_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Blockchain Nedir?

Blockchain nedir? Blockchain ya da blok zinciri, Bitcoin isimli elektronik para sistemini oluşturan bir veri kaydetme sistemi olmaktadır. Bu sistemin veri tabanı sistemi olduğunu belirten kaynaklar da bulunmaktadır. Ancak, Blockchain sistemi bir veri kaydetme sistemidir. Bu veri kaydetme sisteminde, bloklardan oluşturulan zincir bir yapı bulunmaktadır. Bloklarda veriler bulunmakta ve çeşitli algoritmalar ile birbirlerine bağlanmaktadır. Blokların oluşturduğu bu zincir yapı ile şifrelenmiş olan işlemlerin takip ve kontrolü sağlanmaktadır.

Blockchain ya da blok zinciri teknolojisi, Satoshi Nakamoto şeklinde bir takma isim tarafından bulunmuştur. Bu takma ismin, bir kişi ya da grup olduğu hala bilinmemektedir. Bu kişi ya da grubun, bir mail sonrası ortadan kaybolduğu iddia edilmektedir. Dijital ya da elektronik para sistemi olan Bitcoin ise, Blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Günümüzde oldukça popülerleşen Bitcoin para birimi, 2012 yılında ortaya çıkmıştır.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain teknolojisi, kullanıcılara bireysel olarak kontrol yetkisi vermektedir. Bu kontrol yetkisi, dijital bir kimlik doğrultusunda çalışmaktadır. Bu nedenle blockchain teknolojisi, yalnızca elektronik para üretimi için değil; birçok farklı veri saklama ve yönetme işlemi için kullanılabilmektedir.

Blockchain teknolojisi sisteminde gerçekleştirilen her işlem, birer bloğu oluşturmaktadır. Şifrelenen bloklar, değiştirilemeyecek bir duruma getirilmektedir. Bunun yanı sıra; bloklardaki veriler herkesin kullanıma açık halde bulunmaktadır. Şifreli veriler, herkeste bulunmaktadır. Bu nedenle sistemde bir merkez bulunmamaktadır.

Blockchain teknolojisi, blokların oluşturduğu zincirlerden meydana gelmektedir. Bu bloklarda bulunan verilerin işlenme süreci ise, yalnızca üzerinde yer alan satıcı ile alıcı tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak, bloklarda bulunan bilgilerin görüntülenmesiyle ilgili bir sınırlama yoktur.

Blockchain Nedir?

Blockchain Teknolojisi ile Sunulan Avantajlar

Blockchain teknolojisinin sunduğu 3 avantaj bulunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Blockchain teknolojisi, herhangi bir aracı kullanmamaktadır. Bu nedenle ise, maliyetler düşmekte ve süreç hızlı bir hale gelmektedir.
  2. Süreç, çeşitli kontrol noktaları doğrultusunda kontrol edilmektedir. Böylece, herhangi bir olumsuz durum yaşanma ihtimali en aza indirilmektedir.
  3. Blockchain teknolojisinin temeli olan blok zincirler sayesinde, sistemde bulunan kişiler çok kolay bir şekilde takip edilmektedir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap