1. Ana Sayfa
 2. DÜNYA
 3. Black Friday Nedir? Black Friday Ne Zamandır?

Black Friday Nedir? Black Friday Ne Zamandır?

Black-Friday-Nedir-1280x720_360x400

Black Friday Nedir?

Black friday nedir? Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok ülke Şükran Günü kutlamakta ve Şükran Günü’nün hemen ertesi Cuma günü alışveriş çılgınlığı sezonu başlamaktır. Bu alışveriş günleri Black Friday denilmektedir. Black Friday Türkçe anlamı olarak kara Cuma anlamına gelmektedir. Bu günlerde mağazalar ellerindeki ürünlerin tamamını bitirmek adına yüksek indirimler uygulamakta ve birçoğu mağazasını daha uzun saatler açık tutmaktadır. Böylece fazla ürün satışından dolayı mağazalar kâr elde etmektedir.

Black Friday dünyanın hiçbir yerinde resmi olarak tatil değildir. Yine de bazı ülkelerde personelin alışveriş yapabilmesi için izin veren özel kurumlar bulunmaktadır. Black Friday 2000’li yıllara kadar sadece fiziksel olarak ürünlerde indirim olarak kutlanmıştır. Fakat 2000 yılından itibaren hem internetin büyük bir gelişim göstererek yaygın kullanılması hem de online alışverişin kullanılabilir olmasıyla Black Friday online mağazalarda da uygulanmaya başlanmıştır. Hatta Black Friday bitmesinin ardından Cyber Monday ismi ile sadece internette olan indirimler de başlamaktadır.

Black Friday Nedir?

Black Friday Neden Bu İsmi Almıştır?

1950 yıllarından beri Black Friday uygulanmaktadır. 1950 yıllarından düzenlenen alışveriş etkinliklerde kaos ortamı oluşmuş ve Philadelphia polisleri şehir içi trafiğin ilerlememesi, uzun kuyruklar, caddelerde park halinde duran araçlar sebebi ile bu günü bu isimle betimlemişlerdir. O yıllarda şiddet, trafik kazaları gibi istenmeyen sonuçlarda olmuştur. Kısacası bu güne bu isim polisler tarafından olayları anlatmak amacı ile verilmiştir.

Black Friday Günleri Ne Zamandır?

Şükran Günü’nün ertesi cuması olarak kutlandığı için Black Friday günü her zaman bellidir. Mağazalar bu günün indirimlerine daha önce de başlayabilmektedir. Yılında 47. Ya da 48. Haftasında Şükran Günü kutlanmaktadır. Önümüzdeki yıllar için Black Friday günleri ise şu şekildedir.

 1. 2019 yılında 29 Kasım’da kutlanmıştır.
 2. 2020 yılında 27 Kasım’da kutlanacaktır.
 3. 2021 yılında 26 Kasım’da kutlanacaktır.
 4. 2022 yılında 25 Kasım’da kutlanacaktır.
 5. 2023 yılında 24 Kasım’da kutlanacaktır.
 6. 2024 yılında 29 Kasım’da kutlanacaktır.
 7. 2025 yılında 28 Kasım’da kutlanacaktır.
 8. 2026 yılında 27 Kasım’da kutlanacaktır.
 9. 2027 yılında 26 Kasım’da kutlanacaktır.
 10. 2028 yılında 24 Kasım’da kutlanacaktır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap