1. Ana Sayfa
 2. NEDİR
 3. Bilsem Sınavı Nedir? Başvurular ve Seçim Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Bilsem Sınavı Nedir? Başvurular ve Seçim Nasıl Yapılır?

bilsem-nedir
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Bilsem Sınavı Nedir?

Bilsem sınavı yani bilim ve sanat merkezleri; okula devam eden ve genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilerin, yeteneklerini geliştirmelerini ve potansiyellerini hayata geçirmelerini sağlamak amacıyla açılan eğitim kurumlarıdır.

BİLSEM Yetenek Alanları Nelerdir? 

BİLSEM’de eğitim verilen 3 tane yetenek alanı vardır. Genel zihinsel yetenek alanı, görsel sanatlar yetenek alanı ve müzik yetenek alanı.

BİLSEM Ücretli Midir?

Bu kurumlar MEB’e bağlıdır ve ücretsizdir. Gerek seçim süreci gerek verilen eğitimler sırasında velilerden herhangi bir ücret istenmez.

BİLSEM Hangi İllerde Bulunur? Kaç Öğrenci Eğitim Alır? 

Bilim ve sanat merkezleri 81 ilde hizmet vermektedir. Büyük illerde farklı ilçelerde de Bilim ve Sanat Merkezleri bulunmaktadır. Ülke genelinde toplam 160 tane BİLSEM vardır. 2018-2019 yılında 896 bin 537 öğrenci aday gösterilmişti, 20 Bin 263 öğrenci merkeze yerleşmeye hak kazandı. Bunlardan 4 bin 414’ünü 1. sınıf, 7 bin 299’unu 2. sınıf, 8 bin 550’sini ise 3. sınıf düzeyindeki öğrenciler oluşturdu.   Yerleştirme sonuçlarına göre, BİLSEM’lere devam eden öğrenci sayısı 42 bin 832’den 63 bin 95’e yükseldi.

Bilsem Sınavı

Öğrenci BİLSEM’de Hangi Zamanlarda ve Ne Kadar Süre Eğitim Alır? 

BİLSEM’de öğrenciler okul dışındaki zamanlarda ve kendilerine özel hazırlanan programa göre eğitim alır. BİLSEM’de eğitim hakkı kazanan öğrenciler lise eğitimlerini tamamlayana kadar devam edebilir. Öğrencilerin devam zorunluğu vardır. Öğrenciler BİLSEM’ler arasında nakil yaptırabilir.

BİLSEM’lerde Neler Yapılır? 

 1. e-twinning projeleri
 2. TÜBİTAK projeleri
 3. Erasmus, Ka1 ve Ka2 projeleri
 4. Bilimsel konferans ve toplantılar
 5. Arkeoloji, yaratıcı yazarlık, güzel sanatlar, edebiyat, drama, yazılım, yabancı dil, liderlik, mekatronik, astronomi ve uzay bilimleri, yenilenebilir ve sürdürülebilir, enerji, havacılık, akıl ve zekâ oyunları,
  düşünce eğitimi, şehir kültürü vb. konularda zenginleştirilmiş eğitim programları
 6.  Gezi-gözlem faaliyetleri
 7.  Doğa zekâsını geliştirmeye yönelik faaliyetler
 8.  Medya okuryazarlığı çalışmaları
 9. Makale, şiir ve deneme yarışmaları
 10. Ulusal resim yarışmaları
 11. Sergiler
 12. Konserler

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap