1. Ana Sayfa
 2. NEDİR
 3. Bilim Nedir?

Bilim Nedir?

maxresdefault_768x360 (3)_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Bilim Nedir?

Bilim, evreni konu olarak alan ve deney ve gözlemler doğrultusunda çeşitli kanunlar yapan araştırmalar bütünü olmaktadır. Birçok farklı şekilde tanımlanan bilim, insanoğlunun merak güdüsünden beslenmiştir. İnsanoğlunun tarihi boyunca gelişmiş ve değişmiş olan bilim, çeşitli düşünceler ve araştırmalar sonucunda bugünkü halini almıştır.

Evren ile ilgili araştırma ve gözlem yapma amacını gütmektedir. İnsanoğlu, tarih boyunca evreni ve doğayı anlamaya çalışmıştır. Anlama sürecinde çeşitli araştırmalar ve gözlemler yapmıştır. Bu araştırmalar ve gözlemler ise, günümüzde var olan kanunları ortaya çıkarmıştır.

Bilim

Bilim Dalları

Günümüzde bilimin çeşitli dallara ayrılmış ve sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmalar, içerik ve yöntem doğrultusunda yapılmıştır.

 1. Konularına Göre Bilimin Dalları
  • Formel : Bilimin bu çeşidi, insanoğlunun somut bir şekilde algılayamadığı prensipleri ele almaktadır. Akıl yürütme metodlarından olan tümdengelim metodu kullanılmaktadır. Matematik ile mantık, formel bilimin dallarına örnek olarak verilebilmektedir.
  • İnsan : Bilimin bu çeşidinde hem tümevarım hem de tümdengelim metodları kullanılmaktadır. Bu bilim dallarında, insan ve toplum konuları ele alınmaktadır. Antropoloji, psikoloji ve sosyoloji gibi bilimler, insan bilimleri grubuna girmektedir.
  • Doğa: Bilimin bu çeşidinde tümevarım metodu kullanılmaktadır. Ana konusu ise, doğa ve doğayla ilgili unsurlar olmaktadır. Fizik, biyoloji ve kimya gibi dallar, doğa bilimleri kapsamına girmektedir.
 1. Kullanılan Metoda Göre Bilimin Dalları
  • Normatif : Bilimin bu dalına ait çalışmalar, kişilerin yönlendirilmesini sağlayan kurallara ulaşmaktadır. Siyaset ve hukuk gibi bilim dalları, bu kapsama girmektedir.
  • Rasyonel: Akıl ve mantık çerçevesinde olan rasyonel bilimler, çeşitli dallara sahiptir. Mantık ile matematik, bu dallardan bazılarıdır.
  • Pozitif: Deney metoduna dayanan pozitif bilimler, fizik, biyoloji ve kimya gibi dalları kapsamaktadır.

Özellikleri

Bilim, çeşitli önemli özelliklere sahiptir. Bu özellikler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Süreklilik: Bilimin bu özelliğinde çerçevesinde bilgi üretimi her zaman devam etmektedir.
 2. Çeşitlilik: Bilimin bu özelliğinde, her insan tarafından ve her konuda yapılabilmektedir.
 3. Yenilik: Bilimsel verilere, sürekli olarak yenileri eklenmektedir.
 4. Ayıklanma: Bilimin çerçevesinde doğru olmayan bilgiler ayıklanmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap