1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Bel Soğukluğu Nedir? Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?
Trendlerdeki Yazı

Bel Soğukluğu Nedir? Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

5ad737450f25431804556b4f
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu, “gonore” olarak adlandırılan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Her yıl, yüz binlerce kadın ve erkeği etkilemektedir. Küresel olarak, her yıl yaklaşık 78 milyon yeni gonore vakası teşhis edilmektedir. Bununla birlikte, tüm vakalar teşhis edilmemekte ve bildirilmemektedir, dolayısıyla sayının daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

Kolayca tedavi edilir, ancak ciddi ve bazen kalıcı komplikasyonlara neden olabilir. Gonore enfeksiyonu uterusu veya fallop tüplerini etkilediği zaman kadınlarda pelvik enflamatuvar hastalık görülür. Pelvik enflamatuvar hastalık ile ilişkili en ciddi komplikasyon infertilitedir. Erkeklerde görülen komplikasyonlar arasında epididimit (sperm taşıyan tüpün enflamasyonu) ve infertilite bulunur.

  1. Neisseria gonorrhoeae bakterisinden kaynaklanır.
  2. Doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir.
  3. Gonore ve klamidya eşzamanlı olarak görülebilir.
  4. Tedavi edilmezse, bir kişinin HIV olma veya bulaştırma riskini artırabilir.

Bel Soğukluğu

Tedavisi Nasıl Olur

Belirtilere göre, doktor diğer hastalıklara ek olarak gonore için de bir test önerebilir. Gonore testi, idrar örneği ya da etkilenen alandan alının akıntının analiz edilmesiyle tamamlanabilir. Akıntı veya sıvı örnekleri genellikle penis, serviks, üretra, anüs ve boğazdan alınır. Akıntı örnekleri bir laboratuvara gönderilir ve sonuçlar doğrudan hastaya rapor edilir.

Bir gonore enfeksiyonu için test pozitif ise, birey ve eşinin tedavi edilmesi gerekecektir. Bu tedavi tipik olarak aşağıdakileri içerir:
  1. Antibiyotikler: Hem bir doktor tarafından enjeksiyon uygulanır hem de oral bir ilaç reçete edilecektir.
  2. Cinsel ilişki: Tedavi tamamlanana kadar, hala komplikasyon ve enfeksiyon yayılması riski vardır. Bu yüzden cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir.
  3. Bazı durumlarda test tekrarı: Tedavinin işe yaradığından emin olmak için test tekrarı her zaman gerekli değildir. Bununla birlikte, bazı hastalar için tekrar test önerilir ve gerekli olup olmadığını da doktor belirler. Yeniden tedavi, tedaviden 7 gün sonra başlamalıdır.

Eğer bir kadın gonore ile enfekte iken gebe kalırsa, bebeğe gonore bulaşmasını önlemek için doktor ilaçlar verecektir. Bununla birlikte, göz enfeksiyonu gelişirse antibiyotik gerekebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap