Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler

 Tarih: 21-10-2017 08:31:24
Bilgi Güvenliği Konferansı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Siber saldırıların ülke ekonomilerinde ciddi yıkıcı etkileri var" var dedi.

Başbakan Yıldırım 30 bin siber güvenlik uzmanı alınacağını duyurdu. Peki, Siber güvenliği nasıl sağlanır, uzmanları nasıl yetişir?

 

Bu açığın kapatılması gerektiğini vurgulayan Başbakan "En az 30 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var" dedi.

SİBER GÜVENLİĞİ NEDİR?

Bugün siber dediğimizde hem uzayı ve uzaydan gelecek olası saldırıları da, hem de telekomünikasyon, bilişim ve internet olarak adlandıracağımız genel geçer herkesin kullandığı sanal ağları kastediyoruz. Uzaydan henüz kaydedilmiş bir saldırı olmasa da, internet ortamı bu tür tehlikelere fazlasıyla açık. Giderek de açık hale geliyor.

Nasıl ki gerçek dünyamız kendi varlığıyla ve kapladığı alanlar her an her türden tehditlere maruz kalıyorsa, oluşturduğumuz bu sanal dünya ve o dünyaya ait bilgiler de her an tehlike altında. Zira insanın olduğu her yerde her zaman bir tehdit ve saldırı ihtimali vardır.

Örneğin devletin gizli tuttuğu tüm bilgiler siber güvenlik alanına girer. Aynı zamanda devletin kayıtlı olan ve yapılarının nasıl oluştuğuna nasıl savunduğuna dair genel güvenlik bilgileri de siber güvenlik alanı içindedir.

Bunun dışında sağlık, enerji, kamu hizmetleri ve bankacılık gibi günlük işleyişte hayatı kolaylaştırmakta olan her temel yapı da hem gerçekte hem de siber dünyada mutlak surette korunması gereken oluşumlardır.

SİBER GÜVENLİĞİN ÖNEMİ NEDİR?

Hem devlet nezdinde, hem güvenlik alanında, hem de özel firmaların ve şirketlerin kapsamında siber güvenlik giderek güçlü ve geniş bir alana yayılmakta. Zira dünya olarak ayrı bir aleme, ayrı bir dünyaya geçmekteyiz ve geçiyoruz.

Milyonlarca verinin döndüğü internet ortamında bu bilgi muhafaza ediliyor. Elbette ki siber güvenlik uzmanlarının gözetiminde. Bugün bu büyük kola markasının birlikte çalıştığı ve hareket ettiği siber güvenlik uzmanı vardır. Çünkü bilgi mutlak surette saklanmalıdır. Paramızı nasıl yastık altında değil de bankada saklıyorsak; söz konusu hayati önem taşıyan bilgileri de bilgisayarda ve sayıların gizemli dünyası olan siber güvenlik alanında saklıyoruz.

Siber güvenliğin önemi de tam olarak bu çizgide başlıyor. Bugün Türkiye’deki siber güvenlik ortamının bir kısmı yerli iken, büyük bir kısmı İsrail ve ABD şirketlerinin denetimi altındadır.

SİBER GÜVENLİK UZMANI OLMAK İÇİN GEREKENLER

Öncelikli olarak belli başlı temel yazılımları bilmeniz, bilmiyorsanız öğrenmeniz gerekiyor. Gerekli yazılım bilgisi için Html, php, java, css, mysql gibi programlama dillerini sıralayabiliriz. Bu temel ve gerekli yazılımlar internetin arka odalarındaki kilitli çekmeceleri ve siber dünyanın gizli oluşumlarını temsil ediyor. Bu tür yazılımları bilmediğiniz takdirde kesinlikle bu mesleği yapamazsınız. Bir nevi bu programlama dillerini bilmek, roman yazarı olmak için önce okumayı öğrenmekle eşdeğer.

Bunun dışında matematiksel zekanız had safhada olmalı. Çünkü işiniz kodlarla, sayılarla ve belli başlı istatistiklerle ilgili olacak.

Son olarak bir kursa yazılmalı ve almanız gereken sertifikayı almalısınız. Kafanıza koyduysanız internette siber güvenlik uzmanlığı kursu veren sayısız yer bulabilirsiniz. Bu kurslar genelde minimum 1 hafta, maksimum 2 ya da 3 haftada tamamlanır. Haftaları ve süreci tamamladıktan sonra eğer başarmışsanız sertifikanızı alırsınız ve müstakbel bir siber güvenlik uzmanı olarak mesleğinize başlamak için ilk adımı tamamlamış olursunuz.

SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞININ MAAŞLARI NASIL?

Bu tür özel işlerin parasının da özel olduğunu biliniz. Maaşı gayet fazla ve tatmin edici bir iş olan siber güvenlik uzmanlığında, maaşın tam olarak ne kadar olacağını çalıştığınız şirket belirleyecektir. Ancak tamamen özel sektör olsa da maaş konusunda fazlaca doyurucular.

Yurt dışında maaşlar dudak uçuklatıyor. 10 bin dolara kadar maaş alan siber güvenlik uzmanları mevcut. Örneğin Amerika’da bu böyle. Zenginin malı züğürdün çenesi yoracağına siber güvenlik uzmanı olarak, hem uzman uzman takılırsınız, hem de size bir ömür boyu yetecek parayı birkaç yıl içerisinde kazanabilirsiniz.

SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞININ İYİ VE KÖTÜ YANLARI

Şüphesiz ilk iyi yanı uzman olmak. Düşünsenize size mesleğiniz soruluyor ve siz cevap olarak siber güvenlik uzmanı diyorsunuz. Bu bile başlı başına bir karizma. Bunun dışında niyetleri tamamen kötü olan siber casuslara karşı gerekli bilgileri ve alt yapıları korumak, nereden baksanız eğlenceli ve güven verici bir iş.

Kötü yanları ise teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve saldırıya geçen karanlık güçlerin her defasında farklı ve daha güçlü tekniklerle çeşitli alt yapılara saldırması. Bunun için sürekli öğrendiklerinizi güncellemeli ve soğukkanlı olmayı bilmelisiniz.

  Kaynak: yeniakit.com   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Van'da 2 tutuklama Van'da 2 tutuklama Van’ın Erciş ilçesinde sosyal medyadan terör propagandası yapan ve Cumhurbaşkanı..
Van'ın 2017 Konut Satış Rakamları açıklandı Van'ın 2017 Konut Satış Rakamları açıklandı Türkiye’de konut satışları yüzde 5,1 arttığını belirten TÜİK Van Bölge Müdürü Ö..
 Karamollaoğlu Van’da Karamollaoğlu Van’da Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: - “Ümit ediyorum ki en k..
Tuşba'da halk günü evlerde devam ediyor Tuşba'da halk günü evlerde devam ediyor Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe’nin ‘Halk Buluşmaları ve Mahalle Z..
  GÜNDEM HABERLERİ
Engelli gence dayak... Engelli gence dayak... Adana'da otobüste dövülen engeli genç ve Bursa’da engelli kadının otobüse alınma..
Memurun maaşı artıyor... Memurun maaşı artıyor... Hükümet, kamuda çalışan yaklaşık 3 milyon memuru yakından ilgilendiren ek göster..
Ehliyet ve pasaport alacaklar dikkat! Ehliyet ve pasaport alacaklar dikkat! Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ili..
2018'in resmi tatilleri... 2018'in resmi tatilleri... 2017'de çalışanlar hafta sonları dahil 113.5 gün tatil yaptı. Bir başka deyişle ..
  SİYASET HABERLERİ
OHAL uzatıldı OHAL uzatıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde..
Bakan kaya müjdeyi verdi Bakan kaya müjdeyi verdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hasan GemiciSpor Salon..
HDP’de büyük kavga! HDP’de büyük kavga! Kaplan, "HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim ..
CHP'nin İzmir, Aydın ve Kırşehir il kongrelerinde olaylar çıktı CHP'nin İzmir, Aydın ve Kırşehir il kongrelerinde olaylar çıktı Utku Gümrükçü konuşurken açılan "Kerbela şehitlerinden özür dile" pankartı açıl..
  EKONOMİ HABERLERİ
7 bin 500 TL ikramiye SON GÜN 7 bin 500 TL ikramiye SON GÜN 400 bini aşkın emekliyi ilgilendiren ek ikramiye ödemelerinde başvuru için son g..
Gençlere hibe! Gençlere hibe! Hükümet, sayısı 13 milyona yaklaşan genç nüfusa daha fazla iş kapısı açmak için ..
İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! E-ticaret sitelerinin ana sayfalarında bulunacak ve o e-ticaret sitesinin tüketi..
9 soruda yeni sistem ve ücreti 9 soruda yeni sistem ve ücreti Türkiye'de iş mahkemelerinin iş yükünü azaltacak arabuluculuk sistemi 1 Ocak 201..
  EĞİTİM HABERLERİ
resim yok Eğitimde Ara Dönem Değerlendirilmesi TEOG’un kaldırılması, yükseköğrenime giriş sistemindeki değişikliğin gölgesi ve ..
Başkale'de nargile operasyonu Başkale'de nargile operasyonu Van’ın Başkale ilçesinde yapılan çalışmalar sonucunda 28 bin 268 paket kaçak si..
Dundar’dan ‘Resim Odası’ açılışı Dundar’dan ‘Resim Odası’ açılışı Van’ın Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, 700 öğrencisi ..
Tuşba’da ‘Z-Kütüphane' Açılışı.. Tuşba’da ‘Z-Kütüphane' Açılışı.. Van’ın Tuşba Kaymakamlığı tarafından Hacı Ömer Sabancı ilk ve ortaokulunda oluşt..
  MAGAZİN HABERLERİ
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
Fikret Hakan hayatını kaybetti! Fikret Hakan hayatını kaybetti! Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan bir süredir akciğer kanseri teda..
  SPOR HABERLERİ
Vanlı boksörler 3 madalya ile döndü Vanlı boksörler 3 madalya ile döndü Van Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Türkiye Boks Federasyonu’nun 22 yaş altı ..
Vanlı Hentbol takımları çeyrek finalde Vanlı Hentbol takımları çeyrek finalde 22-24 Aralık tarihleri arasında Malatya’da düzenlenen Hentbol Anadolu Yıldızlar ..
Vardar, sporcu öğrencileri kabul etti Vardar, sporcu öğrencileri kabul etti Van’ın Özalp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ferhat Vardar, hentbolda il bir..
Van Büyükşehir Belediyespor farklı yenildi Van Büyükşehir Belediyespor farklı yenildi Spor Toto 3. Lig 2. Grupta mücadele eden Van Büyükşehir Belediyespor ilk yarının..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
Bitlis merkezli operasyon! 5 tutuklama Bitlis merkezli operasyon! 5 tutuklama Van ve Kayseri’de eş zamanlı olarak yapılan uyuşturucu operasyonunda gözaltına a..
7 ilden 100 kişi böyle gitti… 7 ilden 100 kişi böyle gitti… Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Tokat Şube Müdürlüğüne, Zile ilçesine bağlı ..
TOKİ, Van dahil 24 ilde 135 adet arsayı satışa çıkardı TOKİ, Van dahil 24 ilde 135 adet arsayı satışa çıkardı TOKİ, Afyonkarahisar, Ankara, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bitlis, Diyarbakır, ..
Suçları tek kelime ile iğrenç! Suçları tek kelime ile iğrenç! erkek çocuklara cinsel saldırı, nitelikli yağma, gasp gibi birçok suçu işledikle..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Filografi sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu Filografi sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu Van’ın Tuşba Belediyesi tarafından hazırlanan “Yetim Gülerse Dünya Güler” konulu..
Van’da “Tarihimizi Geleceğimize Taşıyoruz” projesi Van’da “Tarihimizi Geleceğimize Taşıyoruz” projesi Van Emniyet Müdürlüğünce yürütülen “Tarihimizi Geleceğimize Taşıyoruz” projesi ..
75 yıldır bu kahvede çay içiyor 75 yıldır bu kahvede çay içiyor Van’da 75 yıldır faaliyet gösteren kahve, 65 ile 90 yaşındaki insanların vazgeçi..
 İpekyolu Belediyesi İpekyolu Belediyesi Van’ın İpekyolu Belediyesi, yapıştırılan ilan ve afişlerle çevre ve görüntü kirl..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı