Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler

 Tarih: 21-10-2017 08:31:24
Bilgi Güvenliği Konferansı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Siber saldırıların ülke ekonomilerinde ciddi yıkıcı etkileri var" var dedi.

Başbakan Yıldırım 30 bin siber güvenlik uzmanı alınacağını duyurdu. Peki, Siber güvenliği nasıl sağlanır, uzmanları nasıl yetişir?

 

Bu açığın kapatılması gerektiğini vurgulayan Başbakan "En az 30 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var" dedi.

SİBER GÜVENLİĞİ NEDİR?

Bugün siber dediğimizde hem uzayı ve uzaydan gelecek olası saldırıları da, hem de telekomünikasyon, bilişim ve internet olarak adlandıracağımız genel geçer herkesin kullandığı sanal ağları kastediyoruz. Uzaydan henüz kaydedilmiş bir saldırı olmasa da, internet ortamı bu tür tehlikelere fazlasıyla açık. Giderek de açık hale geliyor.

Nasıl ki gerçek dünyamız kendi varlığıyla ve kapladığı alanlar her an her türden tehditlere maruz kalıyorsa, oluşturduğumuz bu sanal dünya ve o dünyaya ait bilgiler de her an tehlike altında. Zira insanın olduğu her yerde her zaman bir tehdit ve saldırı ihtimali vardır.

Örneğin devletin gizli tuttuğu tüm bilgiler siber güvenlik alanına girer. Aynı zamanda devletin kayıtlı olan ve yapılarının nasıl oluştuğuna nasıl savunduğuna dair genel güvenlik bilgileri de siber güvenlik alanı içindedir.

Bunun dışında sağlık, enerji, kamu hizmetleri ve bankacılık gibi günlük işleyişte hayatı kolaylaştırmakta olan her temel yapı da hem gerçekte hem de siber dünyada mutlak surette korunması gereken oluşumlardır.

SİBER GÜVENLİĞİN ÖNEMİ NEDİR?

Hem devlet nezdinde, hem güvenlik alanında, hem de özel firmaların ve şirketlerin kapsamında siber güvenlik giderek güçlü ve geniş bir alana yayılmakta. Zira dünya olarak ayrı bir aleme, ayrı bir dünyaya geçmekteyiz ve geçiyoruz.

Milyonlarca verinin döndüğü internet ortamında bu bilgi muhafaza ediliyor. Elbette ki siber güvenlik uzmanlarının gözetiminde. Bugün bu büyük kola markasının birlikte çalıştığı ve hareket ettiği siber güvenlik uzmanı vardır. Çünkü bilgi mutlak surette saklanmalıdır. Paramızı nasıl yastık altında değil de bankada saklıyorsak; söz konusu hayati önem taşıyan bilgileri de bilgisayarda ve sayıların gizemli dünyası olan siber güvenlik alanında saklıyoruz.

Siber güvenliğin önemi de tam olarak bu çizgide başlıyor. Bugün Türkiye’deki siber güvenlik ortamının bir kısmı yerli iken, büyük bir kısmı İsrail ve ABD şirketlerinin denetimi altındadır.

SİBER GÜVENLİK UZMANI OLMAK İÇİN GEREKENLER

Öncelikli olarak belli başlı temel yazılımları bilmeniz, bilmiyorsanız öğrenmeniz gerekiyor. Gerekli yazılım bilgisi için Html, php, java, css, mysql gibi programlama dillerini sıralayabiliriz. Bu temel ve gerekli yazılımlar internetin arka odalarındaki kilitli çekmeceleri ve siber dünyanın gizli oluşumlarını temsil ediyor. Bu tür yazılımları bilmediğiniz takdirde kesinlikle bu mesleği yapamazsınız. Bir nevi bu programlama dillerini bilmek, roman yazarı olmak için önce okumayı öğrenmekle eşdeğer.

Bunun dışında matematiksel zekanız had safhada olmalı. Çünkü işiniz kodlarla, sayılarla ve belli başlı istatistiklerle ilgili olacak.

Son olarak bir kursa yazılmalı ve almanız gereken sertifikayı almalısınız. Kafanıza koyduysanız internette siber güvenlik uzmanlığı kursu veren sayısız yer bulabilirsiniz. Bu kurslar genelde minimum 1 hafta, maksimum 2 ya da 3 haftada tamamlanır. Haftaları ve süreci tamamladıktan sonra eğer başarmışsanız sertifikanızı alırsınız ve müstakbel bir siber güvenlik uzmanı olarak mesleğinize başlamak için ilk adımı tamamlamış olursunuz.

SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞININ MAAŞLARI NASIL?

Bu tür özel işlerin parasının da özel olduğunu biliniz. Maaşı gayet fazla ve tatmin edici bir iş olan siber güvenlik uzmanlığında, maaşın tam olarak ne kadar olacağını çalıştığınız şirket belirleyecektir. Ancak tamamen özel sektör olsa da maaş konusunda fazlaca doyurucular.

Yurt dışında maaşlar dudak uçuklatıyor. 10 bin dolara kadar maaş alan siber güvenlik uzmanları mevcut. Örneğin Amerika’da bu böyle. Zenginin malı züğürdün çenesi yoracağına siber güvenlik uzmanı olarak, hem uzman uzman takılırsınız, hem de size bir ömür boyu yetecek parayı birkaç yıl içerisinde kazanabilirsiniz.

SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞININ İYİ VE KÖTÜ YANLARI

Şüphesiz ilk iyi yanı uzman olmak. Düşünsenize size mesleğiniz soruluyor ve siz cevap olarak siber güvenlik uzmanı diyorsunuz. Bu bile başlı başına bir karizma. Bunun dışında niyetleri tamamen kötü olan siber casuslara karşı gerekli bilgileri ve alt yapıları korumak, nereden baksanız eğlenceli ve güven verici bir iş.

Kötü yanları ise teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve saldırıya geçen karanlık güçlerin her defasında farklı ve daha güçlü tekniklerle çeşitli alt yapılara saldırması. Bunun için sürekli öğrendiklerinizi güncellemeli ve soğukkanlı olmayı bilmelisiniz.

  Kaynak: yeniakit.com   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi  Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi Van’ın Tuşba ilçesinde eğitim gören minik öğrenciler, 22 Mart Dünya Su Günü dola..
Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 9 kişi gözaltına al..
Van’da 26 gözaltı var Van’da 26 gözaltı var Van’da terör operasyonu: 26 gözaltı
 Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 14 bin 5..
  GÜNDEM HABERLERİ
Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi  Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Van’daki sivil to..
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! CNN Türk'te bir programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ila..
Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir haftaya hazırlanıyor. Gündemde 3 önemli d..
Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında Hakkari'..
  SİYASET HABERLERİ
10 bin polis alınacak 10 bin polis alınacak Akademinin internet sitesinden e-Devlet şifresiyle 12 Mart'ta yapılmaya başlayan..
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın'ın konuk old..
Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Bolu istikametine seyir halinde olan Vahit Dal (44) idaresindeki 25 LS 275 plaka..
Kavgaya karışanlar... Kavgaya karışanlar... TBMM Başkanlığı, Genel Kurul çalışmaları sırasında yaşanan olaylar ve bununla il..
  EKONOMİ HABERLERİ
Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, İstanb..
Fakıbaba'dan önemli açıklama! Fakıbaba'dan önemli açıklama! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Adıyaman Millet..
 Bakan müjdeyi böyle verdi! Bakan müjdeyi böyle verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, hayvancılık ve tarımdaki yeni ..
Bakan Ağbal açıkladı… Bakan Ağbal açıkladı… Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarın altına dü..
  EĞİTİM HABERLERİ
Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Kanun Hükmünde Kararname ile Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kadroya ge..
Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet ÖZCAN Başkanlığında İlçe M..
 Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait TÜBİTAK tarafından 2017-2018 eğitim öğretim döneminde düzenlenen ve 8 ilden 100 ..
Saray’da okuma yazma seferberliği Saray’da okuma yazma seferberliği Van’ın Saray Kaymakamlığı tarafından okuma yazma seferberliği başlatıldı. ..
  MAGAZİN HABERLERİ
Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı biraz önce Meclis'te kabul edilerek yasal..
O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? En fazla oyu alan Lütfiye Özipek, 2018 O Ses Türkiye birincisi oldu.
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Kahramanmaraş’ta 22-25 Şubat tarihlerinde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Hokey Şam..
GESKON basınla bir araya geldi  GESKON basınla bir araya geldi Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Nihat Karad..
Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı  Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı Bölgesel Amatör Lig 1. Grup'ta mücadele eden Erciş Gençlik Belediye Spor, bug..
Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı  Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı Van İl Jandarma Komutanlığında görevli kadın personellerle Hakkari Gücü Kadın F..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı 4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı Siirt Valiliğinden alınan bilgilere göre, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik Siir..
Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Belirlenen Nevroz takvimine göre kutlamaların startı 17 Mart’ta Diyarbakır’ın Si..
 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak Buna göre 81 ilin tamamında narkotimler kurulacak. Yine rehabilitasyon merkezler..
Yeni bir savaş başlayacak Yeni bir savaş başlayacak Irak ve Suriye'de kurulan terör örgütü DEAŞ'ın çöküşünün, en az yükselişi kadar ..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Bekiran aşireti kitaplara konu oldu  Bekiran aşireti kitaplara konu oldu Tarihçi-Yazar Mehmet Fatih Bekirhan, beşinci kitabı olan “Bekiran Aşireti Tarihi..
 Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi  Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi Van Şair-Yazarlar Birliği tarafından Muradiye ilçesinde şiir ve müzik dinletisi ..
Van kedileri görücüye çıkıyor Van kedileri görücüye çıkıyor Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi tarafından ‘3. V..
Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van’da 1955 yılında kanun çalmaya başlayan 78 yaşındaki Şahin Türkmenoğlu, 63 yı..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı