1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Bakan Koca Van’daki korona virüs durumunu açıkladı
Trendlerdeki Yazı

Bakan Koca Van’daki korona virüs durumunu açıkladı

v_9043e
vanhaber.com.tr

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Korona virüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Van’daki vaka sayısının 20’yi geçtiğini ve ölü sayısının bulunmadığını açıklayan tabloyu paylaştı.

Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu toplantısı, saat 13.30’da başlamıştı. Bakanlığın Bilkent Yerleşkesi’nde saat 13.30’da bir araya gelen Kurul üyeleri, Türkiye ve dünyaya ilişkin güncel verilerin, vaka artışı ve hastaların durumunu ele aldılar.

Kurul üyelerinin toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulunuyor;

Çin’de başlayan olay bütün hayatı belirlemiş durumda. Hiçbirimiz bu hastalık yokmuş gibi yaşayamaz. 24 saat içinde bile yaşam tarzı radikal değişiklikler gösterebiliyor.

Dünya ortak bir düşmana karşı savaşıyor

Dünya, bütün ulusları birleşmiş olarak ortak bir düşmana karşı savaşıyor. Dünya Korona virüse karşı ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Biz hastalığın ülkemize girmesini bu yolla öteledik.

Temas içinde olamayacağız. Araya mesafe koyacağız. Kendimizi izole edeceğiz. Bütün bilim adamları hastalık üzerinde çalışıyor. İzolasyon konusu her gün daha fazla önem kazanıyor. Eğer bu temel kural uygulanmazsa diğer tehditler bizi koruyamaz. Tehdide karşı davranış ortak olmalıdır. Yakınlarınızı çevrenizi uyarmak gibi bir sorumluluğunuz var. Özgürlüğümüzü kısıtlayan birbirimiz değiliz. Özgürlüğümüzü risk kısıtlıyor.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 277’ye yükseldi

Mücadelenin temelinde kişiler var. Lise öğrencisinden akademisyenine kadar bütün insanımız var. Bugünler tahammül ve dirayet günleridir. Bugünler şüphesiz geçicidir. Bir yönüyle bu bir savaştır. Halk sağlıüğı savaşdır. Mümkün olduğu kadar bu savaştan ölmeden çıkmak erkenden kontrole almaktır. Virüsün bütün gücü yayılma fırsatıdır. Bu savaşta bu gücü tanımayalım. Sizleri bu savaşta kahraman olmaya davet ediyorum. Eğer bunu başaramazsak kayıplarımız artacak. Yuvamız gücümüz olmalıdır. Şehirlerde hareketlilik ne kadar az olursa o kadar galip gelirsiniz. Son 24 saatte yapılan test sayısı 14 bin 396, vaka sayısı 2 bin 148. Hayatını kaybedenlerin sayısı 63. Toplam 333 hastamız iyileşti. Toplam hayatını kaybedenlerin sayısı 277 oldu

Van’da hayatını kaybeden var mı?

Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda il il vaka sayısını paylaştı. Bakan Koca’nın gösterdiği tabloda Van’da vaka yısının 20’yi geçtiği görülürken, ölü sayısının “0” olması dikkat çekti.

taç

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook      Instagram      Twitter      Pinterest      Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap