YENİ GELİŞME

Bahçesaray’daki habere yalanlama

 Tarih: 06-12-2017 17:25:40
Van’ın Bahçesaray ilçesinde “Engelli çocuğunun tedavi için sırtında 7 kilometre taşıyor” haberinin aile ve yetkililer tarafından gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

  Geçtiğimiz ay, bazı internet sitelerinde çıkan “Bahçesaray’ın Aliağa köyünde Saliha Türker, engelli kızını haftada iki gün sırtında 7 kilometre taşıyarak rehabilitasyon merkezine götürüyor” haberi, aile ve yetkiler tarafından yalanlandı. 

 

Haberin gerçeği yansıtmadığını ifade eden ailenin çocuğu Mehmet Vefa Türken, “Gazetecilerin geldiği ilk gün, gazeteci mi değil miydi ben bilmiyordum. Kendilerini turist zannettim. Kiliseye baktıklarında yanlarına gittim. Orada normal konuştuğumuz kelimeleri, cümleleri gazetede kullandılar. Ben onlara demeç vermedim. Kilise açısından 'turistlerin buraya gelmesini ister misiniz' sordular. Ben de ülkemize faydalı olduğunu düşünerek daha önce geliyorlardı şimdi de gelmelerini istiyorum dedim. Daha sonra aynı gün çerisinde annemin fotoğraflarını çektiler, fotoğrafları çekerken annemin bilgisi yoktu. İkinci gün tekrar buraya geldiler annemle görüştüler röportaj yaptılar.

Röportajda annem ‘haftada iki defa rehabilitasyon merkezi çocuğu gelip alıyor’ dedi. Kışın ve yağmurlu günlerde arabanın çıkmadığı zorlu günlerde çocuğu rehabilitasyon merkezine götürmediğimiz günler de oldu. Yağmurlu zamanlara rehabilitasyon merkezinin aracı çıkamıyordu çocuğu da biz götüremiyorduk tedavisi de o zaman kalıyordu. Yol sıkıntımız var. 

Yolumuz bu yaz yarım yamalak yapıldıktan sonra rehabilitasyon merkezi çocuğun tedavisini yapmak için haftada iki sefer gelip aldı. Hatta birlikte gittik. Fakat şu anda halen de kış mevsimindeyiz 3 haftadır araba çıkamıyor buraya. Araba çıkamadığı için de biz bu çocuğu rehabilitasyon merkezine götüremiyoruz. Buraya gelen o gazetecilerin hiçbirini tanımıyorum. Kime çalıştıklarını da bilmiyorum. Daha sonra muhabir olduklarını anladıktan sonra bunları aradım. Sakın bu bizden çektiğiniz çekimleri hiçbir yere vermeyin dedim ben bunlara. Fakat yanlış cümleler kullandılar” dedi.


  Evine gelenlerin gazeteci olduklarını bilmediğini, sordukları sorulara cevap verdiğini ifade eden anne Sabihe Türken, “Eskiden çocuklarımızı sırtımızda okula götürüyorduk. Ama şu anda imkanlar daha iyi. Ben gazetecilere şimdi getirdiğimi demedim. Eskiden yol yok iken çocuklarımızı sırtımızda götürüp getiriyorduk. 

Şu anda Allah’a şükürler olsun tüm imkanlar var. Gazeteciler bir gün önce de buraya gelmişler. Geldiklerinde içeri girdim beni görmesinler diye. Benim fotoğrafımı benden habersiz çekmişlerdi. Ben onlara fotoğrafımı çek dememişim. Fotoğrafımı çekmişlerdi balkonda oturup kızımın fotoğrafını da çekmişlerdi. Bana sordular, 'eskiden kaç nüfusun vardı, baban başlık parsı aldı mı' Ben de babamın imam olduğunu söyledim. Eskiden engelli 3 çocuğum vardı. Biri 5 aylık iken, diğeri de 2 yaşında iken vefat ettiler. Ben sadece bunları söyledim. Bana bu çocuğu okula götürüyor musunuz diye sordular, ben de haftanın 2 günü okula götürdüğümüzü söyledim. Ben yolumuzun sıkıntılı olduğunu kışın yol sıkıntısı yaşadığımızı söyledim.

 

Sırtımızda okula götürdüğümüzü söylemedim. Ben daha sonra oğluma dedim ki gazetecileri ara beni televizyona vermesinler ailem rahatsız oluyor diye. Gazeteciler de oğluma haberi televizyonlara vermeyeceklerini ancak yazılı olarak verdiklerini söylediler. Geç kaldığımızı biraz daha erken arasaydınız yazıyı da vermeyeceklerdi dediler. Bizim meselemiz sadece bu” şeklinde konuştu.  

 

 

  “Öğrencimizi her hafta iki gün derse alıyoruz”
  Özel Bahçesaray Özel Rehabilitasyon Merkezi Rehber Öğretmeni Özlem Malğaz ise “Özel Bahçesaray Rehabilitasyon Merkezi olarak öğrencimiz Gülistan Türker adına çıkarılan haberin doğru olmadığını, öğrencimizi her hafta iki gün derse alıyoruz. Sadece özellikle yaz aylarında hiç problem olmuyor. Sadece kışın özellikle yağmurlu ve karın yoğun olduğu günlerde yolun çamurlu olmasından öğrencimizi almakta sıkıntı yaşıyoruz. Ama bu zamanlarda zaten fizyoterapistimiz evine evde bakım hizmeti vermek üzere evine gidiyor.

 

Ailemizle de konuştuk her hangi bir  problemimiz yok aile ile. Gayret memnunlar ki zaten rehabilitasyon merkezi o öğrencimiz SP hastası. Tek sosyal alanı olduğu için buraya getirdiklerinden dolayı çok memnunlar” dedi.

 


  Konu ile ilgili açıklama yapan Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Özcan, “Laleli mezramızdaki bir vatandaşımızla ilgili bir mağduriyetin söz konusu ile ilgili haberler var. Ben bunları derhal incele ettim burada böyle bir sıkıntı var mı diye, herhangi bir sıkıntının olmadığı bilgisini aldım. Vatandaşımızla da arkadaşlar görüştüler. Hiçbir problemi olmadığını, düzenli olarak rehabilitasyon merkezine servisle geldiğini söyledi. Vatandaşımız da gayet üzgün bu hususta böyle yanlış bir haber çıkmasından dolayı. Biz de üzüldük.

 

Bu arada bunla alakalı birçok yerden telefonlar geldi biz yardımcı olalım bu vatandaşımıza diye. Bu da zaten bizim insanımızın yardımseverlik duygusundan kaynaklanıyor. Ben de hepsine teşekkür ediyorum. Biz burada Bahçesaray Kaymakamlığı olarak, belediye başkan vekilliğini de yürütüyorum belediyemizce de her türlü imkanlarımızı vatandaşların refahı için, daha müreffeh yaşamaları için seferber ediyoruz. Böyle  vatandaşlar için de zaten elimizden gelen her şeyi en kısa zamanda yapmaya hazırız” dedi.

 


  Bahçesaray halkına seslenen Kaymakam Özcan, “Buradan herhangi bir sıkıntısı olan Bahçesaray sınırları içerisinde ne kadar vatandaşımız varsa onlara sesleniyorum. Tüm problemlerini 7/24 buraya gelip iletebilirler. Biz onları çözmek için hazırız. Diğer duyarlı vatandaşlarımız da müsterih olsunlar bu hususta alakalı herhangi bir problem yoktur. Bu yavrumuza da, ailemize de her türlü türlü desteği verilmektedir” şeklinde konuştu.

 

 
  Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Olumsuz hava şartlarında çalışma... Olumsuz hava şartlarında çalışma... Türkiye'nin kışı en soğuk geçen yerlerin başında gelen Van'ın Çaldıran İlçesinde..
Van’da 2 minibüste arama Van’da 2 minibüste arama Van’da polis ekipleri tarafından yapılan 2 ayrı çalışma sonucu yurda yasadışı yo..
Tuşba cıvıl cıvıl olacak Tuşba cıvıl cıvıl olacak Van merkez Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, başkanlık sürecinde ve..
Kız çocukların mutlaka okullara getirilmesi şart Kız çocukların mutlaka okullara getirilmesi şart Vali Murat Zorluoğlu, İpekyolu ilçesindeki Mehmetçik Selen İmam Hatip Ortaokulun..
  GÜNDEM HABERLERİ
 81 ilde devreye girdi 81 ilde devreye girdi İçişleri Bakanlığı’nca kullanılan 95 yazılım, kodlanarak yeniden güncelendi. ..
Yenikapı'da “Kudüs İslam’ındır” mitingi düzenlendi Yenikapı'da “Kudüs İslam’ındır” mitingi düzenlendi Mitinge katılmak isteyenler, öğle saatlerinden itibaren Yenikapı Etkinlik Alanı'..
Milyonlarca memura müjdeli haber Milyonlarca memura müjdeli haber Ocak ayından itibaren memurların aile yardımları da artacak. Toplu sözleşme görü..
Eski hücre arkadaşından flaş iddia… Eski hücre arkadaşından flaş iddia… New York Times (NYT) gazetesinin davayla ilgili gelişmeleri takip eden muhabiri ..
  SİYASET HABERLERİ
Davutoğlu'ndan flaş açıklaması! Kim haksız kazanç elde etmişse... Davutoğlu'ndan flaş açıklaması! Kim haksız kazanç elde etmişse... Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Konyalılar Federas..
Ak Parti'den seçim kararı: Baraj aynı kalacak Ak Parti'den seçim kararı: Baraj aynı kalacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin 6 ayrı yasada yapılacak uyum düzenlem..
Destici'den flaş 'Zarrab' çıkışı Destici'den flaş 'Zarrab' çıkışı Zarrab'ın pisliklerini tanıklık sıfatıyla takas eden Haçlı zihniyetin Türkiye'ye..
CHP’nin iftira siyaseti çöktü...Rezil oldular CHP’nin iftira siyaseti çöktü...Rezil oldular Türkiye düşmanlarıyla aynı safta yer tutan CHP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile..
  EKONOMİ HABERLERİ
Asgari ücret için ilk rakam belli oldu Asgari ücret için ilk rakam belli oldu İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu i..
İşsizlik rakamları açıklandı İşsizlik rakamları açıklandı İşsiz sayısı 2017 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 104 bin ki..
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin ikinc..
Emekliye en az bin 565 lira Emekliye en az bin 565 lira ​Emeklilerin Ocak zammı için son viraja girildi. Yılın ikinci 6 aylık dönemindek..
  EĞİTİM HABERLERİ
 Milli Eğitim Danışma Kurulu Toplantısı Milli Eğitim Danışma Kurulu Toplantısı 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Milli Eğitim Danışma Kurulu toplantısı Va..
Öğrenciler ilk kez sinemayla buluştu... Öğrenciler ilk kez sinemayla buluştu... Van’ın Edremit ilçesindeki öğrenciler, "Öğrenciler Sinema ile Buluşuyor Etkinliğ..
Evde eğitim alan öğrencilere ziyaret Evde eğitim alan öğrencilere ziyaret 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nura..
Yılmaz açıkladı: Liseye girişte yeni sistem Yılmaz açıkladı: Liseye girişte yeni sistem Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, katıldığı canlı yayında liseye geçişte yeni sistemle..
  MAGAZİN HABERLERİ
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
Fikret Hakan hayatını kaybetti! Fikret Hakan hayatını kaybetti! Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan bir süredir akciğer kanseri teda..
  SPOR HABERLERİ
Van Büyükşehir Belediyespor farklı yenildi Van Büyükşehir Belediyespor farklı yenildi Spor Toto 3. Lig 2. Grupta mücadele eden Van Büyükşehir Belediyespor ilk yarının..
Van Büyükşehir Belediyespor maçında şaibe iddiası Van Büyükşehir Belediyespor maçında şaibe iddiası Van Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Abdullah Çalım: - “Yetkililerin ne ..
Kendi evinde yenildi Kendi evinde yenildi - Van Büyükşehir Belediyespor: 0 - Pazarspor: 4
Galatasaraylı futbolcular Kudüs kararına tepki gösterdi Galatasaraylı futbolcular Kudüs kararına tepki gösterdi Galatasaray'ın Süper Lig'in 15. haftasında sahasında Teleset Mobilya Akhisarspor..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam et..
Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Bilgi Güvenliği Konferansı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Siber saldırıl..
  BÖLGE HABERLERİ
 insan hakları ve demokrasi semineri  insan hakları ve demokrasi semineri Van’da vatandaşa daha iyi hizmet vermek amacıyla jandarma personeline ‘insan ha..
Bakan müjdeyi verdi! Bakan müjdeyi verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Ulaştırma Denizcilik ..
Dikkat! İlk cezası 206 lira Dikkat! İlk cezası 206 lira Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafı..
Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Şemdinli’nin Kuzey Irak sınırında bir grup teröristin sızma girişimi sonucu çıka..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Büyükşehirden kadınlara el sanatı desteği! Büyükşehirden kadınlara el sanatı desteği! Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kadınlara yönelik verilen el sanatı kurslar..
Türk Müziği Devlet Konservatuvarından muhteşem gece  Türk Müziği Devlet Konservatuvarından muhteşem gece Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Türk Müziği Devlet Konservatuarının orga..
DAKA destekli ‘Drama’ eğitimi  ... DAKA destekli ‘Drama’ eğitimi ... Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) destekleriyle 20 sosyal hizmet personeli..
 Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı Gevaş Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı Gevaş Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Gevaş’ta Doğa, Kültür ve..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı