1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Ay Tutulması Nedir? Ay Tutulması Ne Zaman?

Ay Tutulması Nedir? Ay Tutulması Ne Zaman?

kanli-ay-tutulmasi-nedir-kanli-ay-tutulmasi-ne-zaman-milliyet90-1280x720
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Ay Tutulması

Ay tutulması, 10 Ocak Cuma günüyle 11 Ocak Cumartesi gününü bağlayan gecede gerçekleşti. 2020 yılının ilk tutulması gerçekleşti. Ayın Dünyaya son derece yakın olacağı için çok büyük göründü. İşte tutulma hakkında bilinmesi gereken ayrıntılar.

10 Ocak Cuma günüyle 11 Ocak Cumartesi gününü bağlayan gece İstanbul’dan 49 dakika, Ankara’da 29 dakika boyunca izlenebildi. Ayrıca Kuzey ve Güney Amerika, Grönland, İzlanda, İrlanda, Büyük Britanya, Norveç, İsveç, Portekiz, Fransa ve İspanya’da tam şekilde yaşandı. Avrupa’nın tamamı ve Afrika’da parçalı şekilde görülebilecek. Peki ay tutulması nedir?

ay tutulması

Nasıl Gerçekleşir?

Ay, kendi yörüngesinde dolaşır iken, bazı zamanlarda Dünya’nın gölgesine girer. Bu olaya Ay tutulması adı verilir. Dolunay vaktinde ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın bulunması anında meydana gelmektedir.

Ay’ın, Dünya’nın gölgesine girmesi sonucunda Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesinden sonra görülür. Güneş, karşı düğüm noktasında bulunmalıdır. Ya da aya yakın bulunmalıdır. Bu olaylar gerçekleşirse Dünya’nın gölgesi Ay’ın üstüne düşer. Bu 42.000.000.000 km uzanan gölge boyu Ay’ın uzaklığından yaklaşık olara 8800 kilometre geniştir.

Ay, saatte 3456 km hıza sahip olduğu için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün Ay’ın ufuk çizgisinin üstünde bulunduğu farklı bölgelerden izlenebilir.

Ay’a karşı olan Dünya üzerine değen Güneş ışınları Dünya’nın atmosferi tarafınca kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay, tamamen yok olmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulacağı için ve aynı zamanda kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya’nın gölgesi kırmızı renk olarak görülmektedir. Bu düşük ışık kalıntıları görünürlüğü atmosferik şartlarla değişim göstererek Ay’ı tuhaf bir bakır rengine büründürür. Bu olay sonucunda her şey gerçekleşirse Ay tutulması gerçekleşir.

Dünya, Ay ve Güneş’in farklı farklı durumları kısmi Ay tutulmasını sağlamaktadır. Bu durumlarda Ay’ın üzerine Dünya’nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer. Genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap