1. Ana Sayfa
  2. SAĞLIK
  3. Astigmat Nedir? Astigmat Çeşitleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astigmat Nedir? Astigmat Çeşitleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

no-touch-lazer-ameliyatı_360x400

Astigmat Nedir?

Astigmat nedir? Astigmat, gözde bulunan korneanın şeklinin bozulması nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Normal şartlar altında, korneanın yuvarlak olması gerekmektedir. Ancak, astigmat hastaların kornea oval bir halde bulunmaktadır. Şeklinden dolayı da göze ulaşan ışınları normal açıyla kıramamaktadır. Bu nedenle de görüş bozukluğu oluşmaktadır.

Astigmat rahatsızlığı, birçok belirti göstermektedir. Göz yorgunluğu, baş ağrısı ve bulanık görüş, bu belirtilerden bazılarıdır. Çift ya gölgeli şekilde görme durumu da astigmat belirtilerindendir. Çeşitli dereceleri bulunan astigmat rahatsızlığı, astigmat testi ile tespit edilmektedir.

Astigmat Nedir?

Astigmat Çeşitleri

  1. Düzenli Astigmat: Düzenli astigmat, hastaların çoğunda bulunan astigmat çeşididir. Lens ya da kornea şeklinin bozulması nedeniyle oluşmaktadır.
  2. Düzensiz Astigmat: Bu astigmat türü, lens ya da kornea yapısının bozulması nedeniyle oluşmaktadır. Sık rastlanan bir astigmat türü değildir. Gözlük tedavisi, düzensiz astigmat için yeterli olmamaktadır.

Astigmat Tedavisi

Astigmat rahatsızlığı, hafif şiddetli olduğu takdirde tedaviye ihtiyaç duyulmayabilir. Ancak, yüksek şiddetli ise çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Astigmat için uygulanan tedavi yöntemleri şu şekildedir:

  1. Gözlük Kullanımı: Astigmat rahatsızlığı için uygulanan tedavi yöntemlerinin ilki, gözlük kullanımıdır. Tedavi için temin edilen gözlükte, görme durumunu netleştirecek özel lensler bulunmaktadır. Belli bir yaşın üstündeki astigmat hastaları ise, farklı lens çeşitleri kullanmaktadır.
  2. Kontakt Lens Kullanımı: Kimi astigmat hastaları, gözlük yerine kontakt lensler ile daha iyi görebilmektedir. Bu lenslerin de çeşitli dezavantajları bulunmaktadır. Göz ile direkt temas sağladığı için temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.
  3. Ortokeratoloji: Bu tedavi yönteminde amaç, korneanın şeklini düzeltmektedir. Bu tedavi süresince, genellikle geceleri sert yapıdaki kontakt lensler kullanılmaktadır. Şiddetli bir astigmat rahatsızlığına sahip olmayan hastalar, bu yöntemle geçici bir süre iyi görüş elde edebilmektedir. Ancak, lens kullanımı bırakıldığında hasta eski haline dönebilmektedir. Bu nedenle ortokeratoloji, kalıcı bir tedavi yöntemi değildir.
  4. Lazer Ameliyatı: Lazer ameliyatında amaç, kornea şeklinin kalıcı olarak düzeltilmesi olmaktadır. Bu ameliyatta iki yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin seçimi, hastanın kornea yapısına bağlı olarak değişmektedir. Bunun yanı sıra; hastanın yaşı da oldukça önemli olmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap